مواد شیمیایی ، موادی‌اند که ترکیبی خاص دارند. شیمی‌دانی به نام جوزف پراست مفهوم مواد شیمیایی را در سده ۱۸ پس از آزمایش‌ها و کار روی ترکیباتی مانند مس کربنیت بکار برد. او نتیجه گرفت همهٔ نمونه‌ها از یک ترکیب، یک نوع ساختمان دارند و این نمونه‌ها از همهٔ ابعاد مانند یکدیگرند و این ابعاد مطابق با میزان عناصر موجود در ترکیب، متغیرند. این قضیه اکنون به قانون ثابت ترکیب مشهور است.
بعدها با پیشرفت روش‌ها برای ترکیب مواد شیمیایی، مخصوصا در شیمی آلی، کشف شمار بیشتری از عناصر شیمیایی و فراگیری فنون نو در تجزیه شیمیایی که از آن برای تصویه عناصر و ترکیبات از مواد شیمیایی بکار می‌بردند، راهنمایی برای پایه‌گذاری شیمی نوین بود. این مفاهیم در بسیاری از کتاب‌های شیمی تعریف شده‌اند.

یک نمونهٔ رایج در تعریف مواد شیمیایی، آب است. این ماده همه جا ویژگی یکسان دارد و نسبت هیدروژن به اکسیژن آن همیشه به یک اندازه است؛ یعنی نمونه آن چه از رودخانه گرفته شود و چه در آزمایشگاه ساخته‌شود، یک ویژگی دارد. مواد شیمیایی که در یک فرآیند با هم واکنش می‌دهند دیگر نمی‌توانند از هم جدا شوند و در طبیعت مواد شیمیایی که خالص یافت شوند بسیار نادر هستند. شماری از این نوع مواد شیمیایی عبارتند از: الماس، طلا، سدیم کلرید و شکر (ساکارز). بطور کلی مواد شیمیایی از سه نوع جامد، مایع و گاز تشکیل می‌شوند و ممکن است که مواد شیمیایی با تغییر فشار و حرارت به شکل‌های مختلف خود درآید.

مواد شیمیایی چیست؟

مواد شیمیایی، موادی اند که ترکیب شیمیایی و ویژگی های مشخص و ثابتی دارند. مواد شیمیایی را نمی توان با استفاده از روش های جدا سازی فیزیکی و بدون تجزیه عناصر و ترکیبات مواد، اجزای تشکیل دهنده آن را شناسایی نمود . مواد شیمیایی به صورت ترکیبات شیمیایی، عناصر شیمیایی، یون یا آلیاژ  می باشند. مفهوم ماده شیمیایی اولین بار در قرن ۱۸ توسط جوزف پراست ، شیمیدان فرانسوی،  پس از آزمایش و کار بر روی مواد شیمیایی مانند مس کربنیت استفاده شد. به طور کلی موادشیمیایی  در ۴ حالت جامد، مایع، گاز  و یا پلاسما وجود دارند، که ممکن است یک ماده شیمیایی تحت تاثیر تغییرات فشار و دما در هر یک از این حالات یافت شود. خلوص شیمیایی بر اساس نوع کاربرد مواد تعیین می شود. مواد شیمایی به مواد شیمیایی صنعتی و  آزمایشگاهی دسته بندی می شوند. همچنین بیشتر موادی که از دو عنصر کربن و هیدروژن تشکیل شده باشد مواد آلی نامیده می شوند و اکثر موادی که فاقد دو عنصر کربن و هیدروژن باشند را غیرآلی (مواد معدنی) می نامند.

فروشنده مواد شیمیایی معدنی

شرکت شیمیایی، معدنی، کشاورزی | کیمیا پارس شایانکار | تولید کننده | وارد کننده | فروشنده | تامین کننده مواد اولیه شیمیایی مورد نیاز صنایع مختلف اعم از حفاری، رنگ و رزین، شوینده بهداشتی،کاشی و سرامیک، آلومینیوم سازی،کاغذ سازی، بازیافت، باطری سازی، آب و فاضلاب، داروسازی و صنایع غذایی و … می باشد. این شرکت آماده همکاری و ارائه خدمات تاًمین کالا و فروش به متقاضیان ، خریداران، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در اقصی نقاط کشور عزیزمان می باشد.

صادرات مواد شیمیایی

کیمیا پارس شایانکار توانسته است نیاز کشورهای همجوار به انواع  مواد شیمیایی مورد نیاز آنان با اصالت مواد اولیه را ، تاًمین کند. قطعاً شناسایی ظرفیت های تولیدکنندگان کشور و بازاریابی اصولی کالاهای تولیدی آنان و صادرات مستمر ، علاوه بر ایجاد اشتغال و ارز آوری، موجب بهبود و افزایش چرخه تولید در شرایط فعلی کشور گردیده است.    افزایش صادرات در وضعیت کنونی کشور که اقتصاد مقاومتی سرلوحه همت مدیران آن قرار گرفته است می تواند برگ افتخاری برای تولید کنندگان و صادرکنندگان باشد.

کیمیا پارس شایانکار عضو اتحادیه صنف تهیه کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی در استان و شهرستان تهران، مفتخر است که می تواند با بهره گیری از پرسنل و کارشناسان مجرب خود در زمینه شیمیایی، معدنی و کشاورزی مواد اولیه شیمیایی صنعتی معدنی مورد نیاز خریداران و کارخانجات صنعتی را با قیمت مناسب  و کیفیت بالا طبق آنالیز و استاندارد در بسته بندی اصولی، طی زمانبندی مشخص تاًمین، و حتی در شهر مورد نظر و محل کارخانه درخواست کننده تحویل نماید.

هویت شیمیایی یا جوهر شیمیایی، هویت موادی‌است که ترکیبی خاص دارند. شیمی‌دانی به نام جوزف پراست این مفهوم را در سده ۱۸ پس از آزمایش‌ها و کار روی ترکیباتی مانند مس کربنیت بکار برد. او نتیجه گرفت همهٔ نمونه‌ها از یک ترکیب، یک نوع ساختمان دارند و این نمونه‌ها از همهٔ ابعاد مانند یکدیگرند و این ابعاد مطابق با میزان عناصر موجود در ترکیب، متغیرند. این قضیه اکنون به قانون ثابت ترکیب مشهور است.

بعدها با پیشرفت روش‌ها برای ترکیب شیمیایی، مخصوصاً در شیمی آلی، کشف شمار بیشتری از عناصر شیمیایی و فراگیری فنون نو در تجزیه شیمیایی که از آن برای تصفیه عناصر و ترکیبات از مواد شیمیایی بکار می‌بردند، راهنمایی برای پایه‌گذاری شیمی نوین بود. این مفاهیم در بسیاری از کتاب‌های شیمی تعریف شده‌اند.

یک نمونهٔ رایج در تعریف هویت شیمیایی، آب است. این ماده همه‌جا ویژگی یکسان دارد و نسبت هیدروژن به اکسیژن آن همیشه به یک اندازه است؛ یعنی نمونه آنچه از رودخانه گرفته شود و چه در آزمایشگاه ساخته شود، یک ویژگی دارد. موادی که با هویت شیمیایی متفاوت که در یک فرایند با هم واکنش می‌دهند دیگر نمی‌توانند از هم جدا شوند و در طبیعت مواد با هویت شیمیایی خالص یافت شوند نادر هستند. شماری از این نوع مواد شیمیایی عبارتند از: الماس، طلا، سدیم کلرید و شکر (ساکارز). بطور کلی مواد شیمیایی از سه نوع جامد، مایع و گاز تشکیل می‌شوند و ممکن است که مواد شیمیایی با تغییر فشار و حرارت به شکل‌های مختلف خود درآید.

 

مواد شیمیایی و محیط زیست


ديد كلي

شيمي در محيط زيست ما نقش اساسي دارد. در واقع در بين مردم متداول است كه بيشتر مسائل آلودگي جاري را به گردن مواد شيميايي سنتزي و پديد آورندگان آنها بياندازند. اما اين نكته ناگفته مي‌ماند كه بيشتر مسائل زيست محيطي ، قرنها و دهه‌هاي گذشته ، مانند آلودگي ميكروبي آب آشاميدني ، تنها زماني برطرف شدند كه روشهاي علمي بطور كلي و شيمي بطور اخص در مورد آنها بكار گرفته شد. افزايش شگفت‌ انگيز عمر انسان و بهبود كيفيت زندگي در دهه‌هاي اخير به مقدار زياد به علت پيشرفت شيمي و پديد آمدن مواد شيميايي جديد بوده است.

محصولات فرعي اجسامي كه براي بهتر شدن سلامتي و بالا رفتن استاندارد زندگي ما بكار گرفته شده‌اند، در مواردي بوسيله تنزل دادن سلامتي ما و همچنين سلامتي گياهان و حيوانات ، همچون شبهي ما را دنبال مي‌كنند. بطور خلاصه ، غلبه ما بر آلودگي گسترده زيست شناختي و بالا بردن استانداردهاي سلامتي و ثروت مادي در كشورهاي توسعه يافته به قيمت آلودگي شيميايي گسترده كره زمين در سطح كم تمام شده است.

مواد شيميايي و نظرات دانشمندان

تا به حال در بين دانشمندان در اين باره كه آيا آلودگي بوسيله مواد شيميايي در سطح كم بر روي سلامتي انسانها يا ساير موجودات زنده اثر مضر و نامطلوب دارد، اتفاق نظر نيست. بعضي از دانشمندان ، خطر هر گونه اثرهاي زيان آوري را به علت تاثير مواد شيميايي سنتزي (بويژه موادي كه در ايجاد سرطان دخالت دارند) بطور كامل رد مي‌كنند. اين مواد به غلظت‌هاي خيلي بيشتر اجسام سمي طبيعي مانند آفت كش‌هايي كه بوسيله گياهان توليد مي‌شود و ما در معرض آنها قرار داريم، اشاره مي‌كنند. در انتهاي ديگر اين طيف ، دانشمنداني هستند كه معتقدند مواد شيميايي در محيط زيست نقش عمده‌اي در شروع انواع معيني از سرطانها و نواقص در انسانها و حيات وحش دارند.

مواد شيميايي سمي و نوزادان

نگراني جامعه ، با توجه به وجود مواد شيميايي در محيط زيست معمولا مربوط به قابليت آنها در ايجاد سرطان است. اما پژوهشگران كار خود را صرفا روي اثرهاي سرطان‌زايي احتمالي متمركز نمي‌كنند. دانشمندان به اين موضوع پي برده‌اند كه در مسائل مربوط به توليد مثل ، از جمله مسائلي كه به نقص جنين مي‌انجامد، در حيوانات آزمايشگاهي كه در معرض غلظت‌هاي زياد مواد شيميايي زيست محيطي قرار مي‌گيرند به همان اندازه مشخص كننده است.
اخيرا براي پي بردن به اينكه آيا افرادي كه مدتهاي طولاني در معرض همان نوع مواد شيميايي بوده‌اند، البته در سطوح كمتر ، نيز با خطر مشكلات توليد مثلي روبه رو هستند يا نه ، كارهاي پژوهشي انجام شده است. براي آشكار ساختن اثرهاي نسبتا ظريفي كه احتمال مي‌رود در انسانها رخ بدهد، لازم است جمعيتي پيدا كنيم و مورد بررسي قرار دهيم موقعيت جغرافيايي ، نوع كار ، يا رژيم غذايي آنها ممكن است اين افراد را در معرض بيش از مقادير ميانگين از مواد شيميايي مورد نظر قرار داده باشد.

راههاي جلوگيري از آلودگي

اين نكته روشن است كه احتمالا سلامتي و رفاه انسانها از راههاي ظريف اما موثري بوسيله غلظت‌هاي كم از مواد شيميايي در محيط زيست ما تحت تاثير قرار مي‌گيرد. از نظر تاريخي بطور ضمني يا به طور صريح اينطور فرض شده بود كه مواد شيميايي منتشر شده در محيط زيست بوسيله طبيعت تحليل خواهند رفت. اما امروزه مي‌دانيم كه چنين نيست. بسياري از مواد پليمري كه امروزه در جامعه و صنعت توليد مي‌شوند قرنها قابل تجزيه و بازگشت به چرخه طبيعي نيستند.

راهبرد اوليه اين بود اغلب بوسيله جمع آوري و دور ريختن توده‌هاي زيادي از اين مواد ، پيش از اينكه در محيط زيست پخش شوند، از رها شدن آنها جلوگيري شود. پس از جمع آوري ، آنها را به صورت اجسام جامد درمي‌آورند و در زمينهاي باير مي‌ريزند. يك اشكال اين قبيل راهبردها اين است كه آلاينده‌ها معمولا در اين فرآيند منهدم نمي‌شوند بلكه صرفا به صورت مطلوب‌تري درمي‌آيند يا اينكه در محيط متفاوتي رسوب داده مي‌شوند. راهبرد شيمي سبز كه اكنون جاي راه حل بالا را مي‌گيرد، تجديد نظر در فرمول ‌بندي راههايي است كه در سنتز مواد شيميايي در درجه اول محصولات فرعي سمي توليد نشوند.

قلمروهاي شيمي محیط زيست

موضوع شيمي محيط زيست هم شامل اجسام و فرآيندهاي طبيعي است كه در يك محيط زيست پاكيزه حائز اهميتند و هم اينكه مسائل آلودگي قابل ملاحظه‌اي را كه مبناي شيميايي دارند، دربرمي‌گيرد. اگر چه طبيعت اكثرا موضوع هاي مورد بحث به گونه‌اي است كه بيش از يك محيط فيزيكي يا يك تركيب را دربرمي‌گيرند، اما مطالب مورد بحث شيمي محيط زيست به اينگونه طبقه بندي كلي مي‌شوند:

• شيمي اتمسفر
مواد شيميايي آلي سمي
• شيمي آب ، از جمله فلزات سنگين و نقش خاكها و رسوبها
• منابع سوخت و انرژي ، از جمله انرژي هسته‌اي

مسائل محيط زيستي بطور كلي ناشي از افزايش جمعيت دنياست افزون بر اين بسياري از مسائل زيست محيطي وجود دارند كه مورد بحث شيمي محيط زيست نيستند، زيرا اين مسائل عمدتا منشا شيميايي ندارند

مواد شوینده شیمیایی از جمله مواد بسیاری ضروری در زندگی انسان است که در مرور زمان مضرات بسیاری به همراه دارد جایگزین های طبیعی می توانند نتایج خیلی بهتر و بدون ضرری را برای ما به ارمغان بیاورند.

 

مواد شوینده و بهداشتی  امروزه به قدری پر مصرف شده اند که جزئی از زندگی روزمره ما شده اند.

آیا شما هوای کوه و نسیم دریا را به عطر و اسانس های شیمیایی که در این مواد شوینده  به کار رفته است را ترجیح می دهید؟

دستمالهای به کار رفته هنگام نظافت با این مواد شوینده به راحتی تمیز و عاری از مواد شیمیایی نخواهند شد.

این کار سبب می شود آلودگی و مواد شیمیایی وارد بدن ما شده و بیماریهای مختلفی را ایجاد کند.