دغدغه بسیاری از متقاضیان ورود به دانشگاه پیام نور و شاید مهم ترین سوال در مورد پیام نور اعتبار مدرک دانشگاه پیام نور است ، دانشگاه پیام نور یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و دارای مدرک معتبر است ، دانشگاه پیام نور را حتی می توان گفت در جهان بدلیل آنکه یک ساختار استاندارد از لحاظ سیستم آموزشی دارد دارای اعتبار بالایی می باشد و برای ادامه تحصیل در خارج از کشور ایران نیز مدرک این دانشگاه مورد تایید بسیاری از دانشگاه های جهان است

 براساس اعلام و رتبه‌بندی جدید پایگاه استنادی علوم جهان اسلام که اواخر سال ۱۳۹۳ اعلام شد دانشگاه پیام نور جزو ۱۰ دانشگاه برتر جامع کشور قرار گرفته است. ضمنا بر اساس رتبه بندی اعلام شده در اواخر سال ۱۳۹۳ توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلامدانشگاه پیام نور با کسب نمره ۱۰۰ شاخص آموزشی ، رتبه یک کیفیت آموزشی کشور را در کنار دانشگاه های شریف و علوم پزشکی تهران کسب کرد.

 

دانشگاه پیام نور دانشگاه غیر حضوری نیست 
دانشگاه پیام نور دانشگاه نیمه حضوری یا غیر حضوری نیست ! در سال های اخیر دانشگاه پیام نور به سمت کلاس های بیشتر و مجازی شدن کلاس ها حرکت کرده است.بهتر بخواهیم بگوییم نه مثل دانشگاه های معمولی کلاسهمیشه برگزار میشود نه مثل نیمه حضوری کلاس گاهی تا سالی می باشد یک چیزی مابین این دو !
نکته : کلاس های بیشتر به این معنی نیست که همیشه کلاس وجود دارد !

 

 

حضور در کلاس پیام نور اختیاری اجباری است
شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد چرا اختیاری اجباری ؟ دلیل این موضوع که میگویم اختیاری اجباری این است که:حضور در کلاس های تئوری اختیاری می باشد دانشجو می تواند شرکت کند می تواند شرکت نکند(خلاصه این جمله هر جور مایل هستید!) اما اجباری بودن آن برای دروس عملی و آزمایشگاه می باشد حضور در کلاس این واحدها اجباری می باشد یعنی شما الزاما و حتما باید واحدهای عملی و آزمایشگاه ها را در کلاس درس حاضر شوید

 

دانشگاه پیام نور جمعه ها تعطیل است!
البته این موضوع قطعی نیست ! چون ممکن است تغییراتی هم داشته باشد ولی در مجموع این است که کلاس های پیام نور در سایر روزهای هفته نیز تشکیل میشود پس اگر فکر می کنید فقط پنج شنبه و جمعه ها کلاس تشکیل میشود سخت در اشتباه هستید !
برخلاف آنچه که برخی افراد می گویند:کلاس های درس دانشگاه پیام نور پنج شنبه و جمعه می باشد باید بگوییم کاملا اشتباه می گویند ! اولا پنج شنبه و جمعه ها معمولا تایم اداری دانشگاه پیام نور تعطیل است البته استثنا هم وجود ! جمعه ها که کلاس تشکیل نمیشود ! باز هم استثنا وجود دارد.پنج شنبه ها یک خط در میان در مراکز کلاس تشکیل میشود.


 دانشگاه 

 

پیام نور خوابگاه ندارد !
پذیرش در دانشگاه پیام نور به صورت بومی می باشد اگر چه برخلاف آنچه در نکته اول یادآور شدیم گفته میشود بدلیل نیمه حضوری بودن خوابگاه ندارد !ولی در هر صورت خوابگاه ندارد که ما فکر می کنیم بومی بودن پذیرش مهمترین دلیل آن در حال حاضر است بومی بودن یعنی اینکه پذیرش در مقطع کارشناسی غالبا براساس بومی می باشد یعنی اینکه شما از استان تهران نمی توانید بروید استان اصفهان پیام نور در مقطع کارشناسی پیام نور درس بخوانید.براساس اعلام سازمان سنجش ۷۰ درصد پذیرش از متقاضیان همان شهرستان و ۳۰ درصد از متقاضیان شهرستان های اطراف می باشد
نکته : پذیرش در ارشد بومی نیست

 

تحصیل در پیام نور کتاب محور است !
بر خلاف آنچه گفته می شود دانشجو محور یا استاد محور یا هر چیز دیگری باید بگوییم عقیده نویسنده این مطلب بر این است که دانشگاه پیام نور کتاب محور است.یعنی اینکه دانشگاه اول ترم لیست منابع را منتشر می کند که برای هر درس کتابی معرفی شده است و خود دانشجو باید مطالعه کند و کتاب معرفی شده به عنوان منبع را آزمون بدهد در این مسیر با توجه به نوع درس و پیام نور آن شهر ممکن است کلاس گروهی نیز تشکیل شود و اساتید تدرس کنند
نکته : کلیه دروس عملی و آزمایشگاه ها، کلاس گروهی برای آن تشکیل میشود

 

سوالات امتحانات پیام نور فقط تستی نیست !
اگر چه بسیاری از دروس دانشگاه پیام نور در حال حاضر آزمون آن به صورت تستی برگزار میشود.ولی هستند دروسی که آزمون پایانی آن به صورت تمام تشریحی یا ترکیبی از تستی و تشریحی برگزار میشوند .هر ترم ممکن است نوع تستی و تشریحی بودن امتحانات تغییر کند ملاک لیست منابع منتشر شده در همان سال می باشد.

 

تحصیل در دانشگاه پیام نور رایگان نیست
دانشگاه پیام نور از جمله دانشگاه های کشور می باشد که تحصیل در آن رایگان نیست و برای تحصیل در آن شما ملزم به پرداخت شهریه هستید

 

ادامه تحصیل در مقطع بالاتر وجود دارد
تمامی افرادی که در پیام نور موفق به اخذ مدرک می شوند می توانند در مقاطع بالاتر به ادامه تحصیل بپردازند و هیچ مشکلی از این بابت و منعی برای انها وجود ندارد
 دانشگاه فرهنگیان ، دانشگاهی است که زیر نظر دو وزارتخانه آموزش و پرورش و علوم و فناوری اطلاعات کار می کند .

این دانشگاه مختص تربیت نیروهای وزارت آموزش و پرورش است و تقریباً می توان گفت همان کار مراکز تربیت معلم را در سطوح بالا انجام می دهد .
این دانشگاه به مدت دو سال یعنی 91 ، 92 ، 93 و 94 شروع به پذیرش دانشجو بورسیه کرده است .
شیوه گزینش این دانشگاه نیمه متمرکز و به طور مفصل در دفترچه های شماره 1 و 2 آزمون سراسری ذکر گردیده است که مهمترین شروط آن ، داشتن التزام عملی به قانون اساسی ، نداشتن سوء پییشینه ، توانایی انجام حرفه مقدس معلمی ، سلامت کامل بدنی و روحی و سایر موارد است .
دانشجویان پس از کسب نمره لازم به مصاحبه فراخوانده می شوند و در صورت قبولی دانشجو می شوند و پردیس های خواهران و برادران جداست .
اما کسانی که با شرط تعهد خدمت پذیرفته می شوند ، باید به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنند و پس از دادن تعهد محضری مبنی بر این که بیش از دو برابر زمان تحصیل را به خدمت به آموزش و پرورش اختصاص خواهند داد ، وارد مرحله استخدامی رسمی می شوند که خود شرح بسیار دارد و در صورتی که عزیزی در مصاحبه پذیرفته شد ، این قسمت را شرح می دهم .


اما رشته های این دانشگاه ...
رشته های این دانشگاه نوبنیاد ، شامل دروس تخصصی دبیرستان و علوم تربیتی است .
برای رشته ریاضی : دبیری ریاضی و فیزیک ، دبیری فنی انواع رشته های مهندسی
برای تجربی : شیمی و زیست
برای انسانی : الهیات و معارف ، زبان عربی ، جغرافیا و سایر رشته هایی است که حال حضور ذهن ندارم
برای زبان های خارجی : دبیری زبان انگلیسی
در ضمن رشته های دبیری تربیت بدنی و علوم تربیتی (شاخه آموزش ابتدائی یا همان آموزگاری) به صورت شناور در هر سه گروه خواهد بود .


اما پیشنهاد من چیست ؟
من برای خانمها ، بهترین رشته ممکن را دبیری و یا آموزگاری می دانم چرا که انجام این کارها ، هم شأنشان را حفظ می کند و هم اختلاط کمتری با نامحرم دارد . کار نیز راحت است . گذشته از آن برای جوانان (به استثناء عده قلیلی از جمله خود من) شاغل بودن همسر ، یک امتیاز مثبت بزرگ به شمار می رود .
برای آقایان هم ، من همین پیشنهاد مشابه را دارم ؛ به شرطی که وارد شدن به آموزش و پرورش باعث توقف آنان و قناعت به یک مدرک لیسانس نشود . در ضمن اگر کسی دوست دارد زود ازدواج کند ، دانشگاه فرهنگیان بهترین مکان است ؛ چرا که با دانشجو شدن در این جا ، تکلیف سربازی مشخص است (معافیت تعهد خدمت) ، شغل مشخص است و با هدف می شود درس خواند . اگر چه این اصلاً عامل انتخاب این دانشگاه برای من نبود !

 مطلب بعدی هم مقایسه مراکز تربیت معلم و دانشگاه فرهنگیان است ...
مراکز تربیت معلم فقط توانایی اهدا مدرک کاردانی را داشتند اما دانشگاه فرهنگیان ، امکان تحصیل را تا دکتری به فرهنگیان عزیز در خود دانشگاه می دهد .
دانشگاه فرهنگیان دانشگاه رسمی و معتبر است و مدرک هیچ دانشگاهی را نمی پذیرد اما تمام دانشگاه های کشور مدرک او را به رسمیت می شناسند ولی مراکز تربیت معلم ، صرفاً مراکز اموزشی سطح پائین بوده اند .
دانشگاه فرهنگیان دارای ساز و کار جدا و زیر نظر دانشگاه فرهنگیان مرکزی تهران است اما مراکز تربیت معلم تقریباً مستقل بوده اند .
دانشگاه فرهنگیان مانند تمامی دانشگاهها دارای هیئت علمی بوده و از میان دانشجویان خودش نیز در مقطع دکتری هیئت علمی جذب می کند .


برای درک بهتر ، من به چند سؤال در رابطه با خودم پاسخ می دهم :

الف) نام رشته و گرایش تحصیلی خود را کامل بنویسید . 
ب) رتبه ورودی و یا امتیاز (برای رشته های دارنده مصاحبه) خود را ذکر کنید . فکر می کنید در آزمون امسال ، آخرین رتبه پذیرفته شده در رشته و شهر شما چند خواهد بود ؟
ج) آینده شغلی و بازار کار این رشته را چگونه می بینید ؟
د) مهمترین مشوق برای شما در ورود به این رشته چه بود ؟
ه) منطقی ترین دلیل عدم تمایل هر فردی و مخالفت دیگران برای ورود شما به این رشته چه بود  ؟
و) آیا اگر اکنون می توانستید به گذشته برگردید ، باز هم همین رشته را بر می گزیدید ، در صورتی پاسخ منفی چه رشته دیگری را انتخاب می کردید ؟
ز) در پایان ، هر توضیح اضافی که می تواند مفید باشد را ذکر کنید .

 

الف ) رشته کارشناسی دبیری فیزیک نظری ، بورسیه وزارت آموزش و پرورش ، سهمیه خدمتی آموزش و پرورش ناحیه 2 شهرستان کرمانشاه
ب) رتبه 1568 ریاضی فیزیک ، تنها دارنده امتیاز کامل مصاحبه تخصصی در استان کرمانشاه (400 از 400 امتیاز ممکن) ، در ضمن من امتیاز مشاور وزیر و نمایندگی ادوار نمایندگی مجلس دانش آموزی و ... را نیز داشتم . بر اساس آمار تائید نشده ، رشته های دبیری ، رتبه های زیر 1000 و آموزگاری زیر 10000 خواهد بود
ج) آینده این رشته از همین الآن مشخص است . کارمند رسمی آموزش و پرورش
د) علاقه من به تدریس و تجربه موفق پدر ، مادر ، خاله ، عمو ، دایی و ...در امر تدریس . در ضمن من در سال 85 نیز مقام اول تدریس دانش آموز را هم به دست آورده بودم
هـ) مخالفت ها از مادرم شروع شد ، به خاله ام کشیده شد و در نهایت به دوستانم ! دلیل مخالفت خانواده مادرم ، دیدن پسرشان در لباس یک مهندس بود که در نهایت از من تعهد گرفتند پس از پایان تحصیلات ، حتماً عمران را نیز بخوانم . چون رتبه خوبی داشتم بین مهندسی عمران تبریز و این رشته مانده بودم که البته انتخاب درستی کردم . دلیلش هم این بود که هنوز دادن تعهد خدمت رسمی نشده بود ! اتفاقاً الآن همان دوستانی که پارسال قصد منصرف کردن مرا داشتند ، به شدت برای ورود به این دانشگاه تلاش می کنند 
و) اگر هزار بار هم برگردم ، باز هم همین را انتخاب می کنم
ز) واقعاً التماس می کنم اگر به دبیری علاقه ندارید به هیچ وجه به این دانشگاه نیایید ! چون اذیت خواهید شد . اجازه بدهید این را هم اضافه کنم . این مبلغ ناچیز ، در اصل "حقوق" نیست ! بلکه صرفاً کمک هزینه است که البته با افزایش سنوات خدمتی و گرفتن مدرک کاردانی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد اما دانشجو-معلمان (به دانشجویان دانشگاه فرهنگیان ، دانشجو-معلم اطلاق می شود) از تمامی مزایای کارمندان رسمی (کارت طلایی ، وام و ...) بهره مند می شوند .

نکته آخر این که ، اعتقاد شخصی من بر این است که هر فرد در طول زندگی خود دو انتخاب مهم و تأثیر گذار خواهد داشت ؛ یکی انتخاب همسر و دیگری انتخاب رشته . بر همین اساس بر اساس وظیفه ای که به عنوان یک معلم بر دوش خودم احساس می کنم ، تمام هم و غم خود را برای راهنمایی کردن عزیزان در این انتخاب حساس به کار خواهم گرفت .


دانشگاه صنعتی شریف دانشگاهی دولتی واقع در خیابان آزادی تهران ، ایران است. این دانشگاه در سال ۱۳۴۴ با نام دانشگاه صنعتی آریامهربنیانگذاری گشت که پس از انقلاب اسلامی، در آبان ۱۳۵۸، به‌افتخار یکی از دانش‌آموختگان آن، مجید شریف واقفی، به دانشگاه صنعتی شریف تغییر نام داد. دانشگاه صنعتی شریف در محله طرشت تهران در نزدیکی میدان آزادی واقع شده، و پردیسی نیز در جزیره کیش در خلیج فارس دارد.

این دانشگاه بسیاری از بهترین دانشجویان ایران را جذب می‌کند. از ۵۰۰ هزار نفری که هر ساله در کنکور پذیرفته می‌شوند، ۸۰۰ نفر بالا می‌توانند وارد این دانشگاه بشوند. این دانشگاه ام‌آی‌تی ایران خوانده شده است. دانش‌آموختگان این دانشگاه سهم عظیمی از نخبگان اقتصادی، سیاسی و فرهنگی ایران را تشکیل می‌دهند.این دانشگاه در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان که در ۵۰ سال گذشته تأسیس شده‌اند ۴۰م است.

دانش‌آموختگان این دانشگاه، به دلیل اعتبار مناسب آن، برای انتصاب در مدیریت‌های علمی، فنی و اجرایی بخت زیادی دارند و به‌علاوه در آزمون‌های متمرکز ورودی کارشناسی ارشد از نظر میانگین نمرات و درصد قبولی از کارشناسی به کارشناسی ارشد در رشته‌های فنی، مهندسی و علوم پایه مقام بالایی را در بین دانشگاه‌های کشور داشته‌اند. همچنین تعداد زیادی از دانش‌آموختگان این دانشگاه، برای ادامهٔ تحصیل عازم کشورهای دیگر می‌شوند.

این دانشگاه در حال حاضر دارای ۴۸۴ عضو هیئت علمی است که از این تعداد ۱۸۱ نفر استاد، ۱۰۵ نفر دانشیار، ۱۷۶ نفر استادیار، ۲۰ نفر مربی و ۲ نفر مربی آموزشیار می‌باشند. طی پنج سال گذشته بیش از ۹۰ درصد از پذیرفته شدگان مقطع کارشناسی کنکور سراسری دانشگاه‌ها با رتبه‌های بین ۱ تا ۱۰۰ و بیش از ۵۰ درصد پذیرفته شدگان با رتبه‌های بین ۱ تا ۵۰۰، دانشگاه صنعتی شریف را برای ادامه تحصیل خود برگزیده‌اند. برگزاری مسابقات جهانی برنامه‌نویسی دانشجویی ACM، مسابقات Robocup، مسابقات خودروهای هیبریدی و مسابقات ملی شناورهای هوشمند، مسابقات رباتیک و ده‌ها برنامه متنوع و جذاب از فعالیتهای عمده علمی دانشجویی این دانشگاه است. با انجام سالانه ده‌ها میلیارد تومان قرارداد ارتباط با صنعت و ثبت بیش از ۲۰۰۰ مقاله ISI در دو سال گذشته، به عنوان پیشگام دانشگاه‌های کشور در انجام پژوهش‌های کاربردی بوده و تلاش دارد تا چرخه آموزش تا صنعت را به نحو احسن عملیاتی سازد.