گنبد چیست ؟

 

گنبد سازه ایی است با معماری شبیه به تخم مرغ تو خالی که بدلیل اینکه نیروهای کششی در آن به سبب شکل هندسی که دارند ، به نیروهای فشاری تبدیل می شوند ، بسیار مناسب برای مصالح بنایی می باشد. در گذشته به علت کم بودن مصالح بنایی که قابلیت تحمل نیروی کششی بالا مثل اهن را داشته باشند ، برای اجرای سقف های با دهانه های بزرگ از اشکال گنبدی شکل استفاده می شده به عنوان مثال رومی‌ها فضاهای بزرگ داخلی معابد و ساختمان‌های عمومی، مانند پانتئون را با بهره گیری از این نوع معماری ساخته اند.
گنبد را می‌توان به شکل یک کمان که با چرخش حول محور عمودی مرکزی آن به وجود می‌آید تصور کرد. همچنین گنبدهای قوسی شکل، اگر درست طراحی شوند دارای استحکام م مقاومت بسیار بالایی هستند و می‌توانند فضای زیادی را بدون ستون محافظ پوشش دهند. 
گنبد در معماری ایرانی - اسلامی نماد چیست؟
گنبد در معماری ایرانی اسلامی نماد توحید و یکتا پرستی است ، از آن جا که تمام  نقاط روی گنبد در نهایت به بالای گنبد و به یک نقطه ی مشترک می رسند ، به انواع 
این نماد انتخاب شده است.

انواع قوس گنبد ها

در سرزمین‌هایی مثل روم شکل نیمکره را برای گنبد بر می‌گزیدند و چون میانتار رانش بر منحنی آن منطبق نمی‌شد ناچار بودند که کناره‌های آن را هرچه زخیم تر کنند تا در برابر رانش مقاومت کند، در صورتی که معماران ایرانی نیم دایره را برای پوشش مناسب نمی‌دانستند و شکل‌هایی نظیر تخم مرغی و هلو چینی و بیضی را انتخاب می‌کردند که خود به خود میانتار رانش بود و این انتخاب باعث می‌شد که بتواند ضخامت گنبد را در خاستگاه و پاکار تنها به اندازه یک شانزدهم دهانه بگیرند.
 
گنبد سازی در تهران
 
گنبد پیازی
گنبد مقرنس
گنبد بیضوی
گنبد سهمی
گنبد چندگوش
گنبد نعلبکی
گنبد نار
 
 
نمونه هایی از گنبد پیازی که بیشتر در روسیه و برای کلیسا مورد استفاده قرار می گیرد.
 
گنبد پیازی

                                              گنبد پیازی

 

                                                          گنبد مقرنس

 
گنبد ناز

                                                                   گنبد نار

 

انواع قوس گنبد

گنبد نار (قوس معمول گنبد مسجدی در ایران)
 

انواع قوس گنبد مسجدی رایج در ایران:

 
معروف ترین قوس گنبد مسجدی در ایران 5 - 2 - 7  و یا 7 او 5 است. با این حال معماری ایرانی اسلامی دارای انواع مختلف و زیبایی از قوس های گنبدی برای سازه  های مذهبی می باشد.طراحی مسجد
 
 انواع گنبد مسجدی در ایران:
گنبد های مسجدی در ایران انواع مختلفی از جمله گنبد فلزی ، گنبد کاشی ، گنبد پلی کربنات ، گنبد فایبر گلاس و .... را دارند که بهترین و مورد پسند ترین آنها گنبد های
فلزی ، و یا گنبد کاشی می باشند با این حال مهمترین گزینه در ساخت و انتخاب نوع گنبد شرایط جغرافیایی و بیشینه و کمینه ی دمای منطقه و آب و هوای منطقه می باشد
 
انواع قوس گنبد
 
طراحی گنبد :
در طرحی گنبد نکاتی مانند نوع گنبد ( گنبد کاشی و یا گنبد فلزی ) بودن ، اب هوای منطقه ، میزان باد ، و یخبندان منطقه و شرایط جغرافیایی بسیار مهم بوده و طراحی حتما باید بر اساس شرایط جوی در منطقه ی مورد نظر باشد.
انواع گنبدهای کاشی :
در ایران انواع مختلفی از کاشی مسجدی وجود دارد که اصلی ترین آن ها کاشی هفت رنگ ، کاشی نره ، و کاشی معرق و کاشی معقلی می باشد.
هر یک از این کاشی ها بسته به نوع اجرا ، نوع طرح و اندازه ، کیفیت و جنس کاشی و مواد آن دارای درجه بندی های گوناگونی است.
کاشی هفت رنگ:کاشی هفت‌رنگ نوع کاشی است که اکثرأ در مساجد، عبادت گاه‌ها و مقبره‌ها همچنان منازل شخصی بکار می‌رود که از شهرت بسیار خوبی برخوردار است این نوع کاشی از کاشی‌های خشت یعنی چهار گوش نشأت گرفته و معمولاً از قطعاتی به ابعاد ۱۵×۱۵ و۲۰×۲۰ و برای مناره و گنبد ۱۵×۷٫۵ یا ۲۰×۱۰ سانتیمتر به رنگ سفید تهیه شده، در کنار هم چیده شده و با طرح یا خط تهیه شده، روی کاغذ سمبه شده، با گرده ذغال برروی کاشی کپی می‌شود و به وسیله اکسید منگنز، قلم‌گیری می‌شود و بعد با رنگ‌های مختلف امّا حرارت پایین‌تر از رنگ اول کاشی رنگ آمیزی می‌گردد و دوباره به کوره رفته وآماده نصب می‌شود.
هفت رنگ متداول و رایج در ساخت این نوع کاشی عبارتند از سیاه، سفید، لاجوردی، فیروزه‌ای، قرمز، زرد و حنایی که در آبدات تاریخی و اماکن متبرکه از این نوع کاشی‌ها زیاد استفاده شده‌است.
 

کاشی هفت رنگ

 
 مراحل ساخت گنبد کاشی :
طراحی گنبد مناسب با شرایط آب هوایی منطقه
طراحی نقشه اتوکد قوس و همچنین میزان ساق گنبد بر اساس زاویه دید ، و موقعیت قرار گیری گنبد در مسجد
نورد آهن آلات طبق نقشه و ساخت گنبد (این مرحله مهم ترین و حساس ترین مرحله ی ساخت گنبد می باشد ، چرا که اگر این مرحله با دقت و درست اجرا نشود ، باعث سخت تر شدن مراحل بعدی و دو چندان شدن هزینه در مراحل بعدی می شود.
آجر چینی گنبد: نحوه ی آجر چینی گنبد از آنجا که اکثر وزن ثقلی سازه به قسمت بنایی و خشتی وارد شده و در صورت ترک خوردن و یا جمع شدگی آجرچینی و عدم اجرای صحیح باعث مشکلات بعدی در ترک خوردن و ریزش کاشی می شود.
اجرای سیمان اولیه 
ایزولاسیون
توری کشی
اجرای مش بندی
ساخت بلبرینگ متحرک برای ترک برداری
کروم بندی
اجرای سیمان کاری مجدد (این مرحله بسیار مهم بوده و در صورت عدم اجرای صحیح کاشی گنبد بعد از چند سال ترک خورده و دچار ریزش می شوند)
ترک برداری و انجام تقسیمات و برداشت اندازه کاشی برای ساخت
خرید کاشی خام متناسب با شرایط جوی منطقه
طراحی طرح کاشی متناسب با مسجد ، ابعاد گنبد و ...
کشیدن طرح
سوزن زنی
انتقال طرح روی کاشی خام
قلم زنی
اصلاح قلم زنی
خطاطی و رنگ آمیزی
لعاب زنی
پخت کاشی
اصلاح مجدد کاشی های نا مرغوب و ....
پهن کردن و شماره گذاری کاشی ها
نصب کاشی 
بند کشی اصلاحات
نصب گوی ( الله پرچم )
نکته: موارد فوق فقط برای ساخت رویه ی بالایی گنبد بوده و پوش داخلی هم علاوه بر مراحل بالا شامل مرحله های دیگری از قبیل رسمی بندی نیز می باشد.
نکته مهم : در این قسمت مراحل فقط به صورت کلی گفته شده ، مراحل جزئی ذکر نشده است.
 کاشی سنتی اصفهان
 

گنبد فلزی:

علل پیدایش گنبد و گلدسته آلومینیوم و استیل ( گنبد و گلدسته فلزی):
با توجه به نیاز به وجود مساجد در تمام نقاط کشور و با توجه به اینکه کاشی در برخی از شرایط آب و هوایی و جوی استحکام کافی را نداشت و دچار ترک خوردگی و ریزش می شد و همچنین وزن گنبد کاشی بسیار بالا بوده و بسیاری از سازه ها تحمل همچنین باری را نداشتند ، گنبد فلزی برای اولین بار ساخته شد ، زیرا هم از نظر وزنی بسیار کمتر بوده و هم در صورت اجرای صحیح مقاوت ببیشتری در برابر سرما و گرما دارد.
تاریخچه پیدایش گنبد فلزی:
با توجه به نیاز به این نوع گنبد در ابتدا گنبد فلزی در اصفهان و توسط استاد عسگریان موسی آبادی ساخته شد و سپس استاد محمدی و فرزین از شاگردان استاد عسگریان این کار را تکمیل تر کرده و سپس بزرگانی مثل ابولفضل عرب و سیروس لطیفی این حرفه را تکمیل و به شکل امروزی درآوردند.

 گنبد فلزی

انواع گنبد فلزی :

گنبد فلزی خود به دو دسته گنبد آلومینیوم و گنبد استیل تقسیم می شود و خود گنبد آلومینیوم و استیل بسته به نوع ورق و مهمتر از آن اجرا به چندین دسته تقسیم می شود.
در سفارش گنبد آلومینیوم و یا گنبد استیل توجه به چه چیزی دارای اهمیت می باشد؟
مهمترین نکته در گنبد نحوه ی اجرای اصولی آن می باشد.
طراحی دقیق از نظر معماری و همچنین طراحی برای آب و هوای مناسب هر منطقه و درست و اصولی کمال ها ، فواصل یک اندازه داشتن آن ها ، خم بین دو ورق با دستگاه پرس برک که باعث افزایش مقاوت و طول عمر چند برابری ورق می شود ، کشیدن ورق ها با دستگاه در زمان نصب برای اتصال بهتر ورق به شاسی کشی ، 
در مناطقی که آب و هوای کویری دارند و اختلاف دمای شب و روز در آن زیاد است ، مانند ساوه ، یزد و ... نصب گنبد در آن مناطق بسیار حساس بوده و باید حتما نکات طراحی بر اساس محیط رعایت شود.
همچنین نوع ورق و شاسی کشی ورق بر روی قیمت و کیفیت گنبد تاثیر می گذارد.
 
در لیست بالا می توانید تعدادی از گنبدسازان و گلدسته سازان کشور را مشاهده فرمایید.
 
گنبد استیل: گنبد های استیل متداول در کشور معمولا استیل طلایی و یا نقره ایی می باشند.
گنبد استیل نقره ایی
 
انوا استیل : استیل از نظر نوع انواع مختلفی در کشور دارد ، نمونه های رایج انواع استیل طلایی بالغ بر 38 نمونه و استیل سفید بالغ بر 26 نمونه می باشد.
حتما در انتخاب نوع استیل بسیار دقت کنید.
 
 
گنبد آلومینیوم : گنبد های از جنس آلومینیوم در کشور معمولا طلایی ، سبز و یا سفید هستند. عدم زنگ زدگی و سبکی از مزایای آلومینیوم می باشد.
در گنبد فلزی مهم تر از نوع ورق نحوه ی اجرای گنبد می باشد.
گنبد آلومینیوم
 
سایر گنبد ها :
 
گنبد فایبر گلاس : گنبد فایبر گلاس از نمونه گنبد هایی بوده که به دلیل مشکلات در اجرا و مشکلات بعد از اجرا با استقبال کمی مواجه شد.
گنبد پلی کربنات :از گنبد پلی کربنات هم در مساجد و هم در مراکز خرید می توان استفاده نمود ، البته این نوع گنبد بیشتر مناسب مراکز خرید می باشد.
 
 

انواع گلدسته و مناره :

رایج ترین و بهترین نوع گلدسته و مناره در حال حاضر گلدسته فلزی می باشد که به جهت سریع بودن ساخت ، زیبایی بسیار ، دوام بالا ، سهولت در نصب و نصب سریع
وزن کم و قیمت مناسب در بازار رقابت نسبت به سایر انواع گلدسته ها یکه تازی می کند.
 
گلدسته سازی طلایی
 
کلمات کلیدی:
گنبد فلزی - گنبد استیل - گنبد آلومینیوم - گنبد استیل طلایی - گنبد سازی - گنبدسازی- گنبد سازی در تهران - گنبد سازی - گنبدسازی