کفپوش موکت چیست؟
موکت از منسوجات ضخیم و سنگینی است که برای پوشاندن سطح کف استفاده می‌شود. موکت می‌تواند از الیاف طبیعی یا مصنوعی ساخته شده باشد که عموما شامل لایه‌ای از کرک و پرز در قسمت بالایی است. موکت به جهت عایق کردن فضا، ایجاد سطح کف گرم و راحت، کاهش صدا و اصافه کردن رنگ به دکوراسیون منزل استفاده می‌شود.


در انتخاب موکت به عنوان کفپوش به چه چیزی توجه کنیم؟
رنگی را انتخاب کنید که با دکوراسیون و حال و هوای اتاق هماهنگ باشد. رنگ‌های خنثی برای اکثر فضاها مناسب هستند و رنگ‌های روشن‌تر می‌توانند فضاهای کوچک را بزرگتر جلوه کنند. آبی و سبز سرد رنگ، دکوراسیون آرام و ملایمی خلق می‌کند درحالی که قرمز تند یا رنگ‌های طلایی می‌تواند فضاهای بزرگ را صمیمی‌تر نشان دهند. موکت‌های نقش دار با رنگ‌های تیره، آلودگی و لکه‌ها را نشان نمی‌دهند و می‌توانند فضا را لوکس‌تر کنند.

با خود تصمیم بگیرید الیاف مصنوعی را می‌خواهید استفاده کنید یا طبیعی. اولویت انتخاب جنس موکت، پشم است و اغلب گرانتر و پر هزینه‌تر هم هست.

دو نوع پرز برای موکت وجود دارد: پرز بریده شده و تکه‌ای، پرز حلقوی و یا ترکیب هر دو. پرزهای بریده به علت پرزهای صاف و قائم خود ظاهر رسمی‌تری دارند. در پرز حلقوی، الیاف به شکل حلقه‌ای و  پشت سر هم قرار دارند و سطحی نرم و صاف را به وجود می‌آورند.

نوعی از موکت را انتخاب کنید که بتوانید به سادگی از آن مراقبت کنید. با داشتن کودکان بهتر است از موکت‌هایی که به لکه مقاوم هستند و کمتر کثیف می‌شوند استفاده کنید.

استفاده از لایه اضاقی موکت را فراموش نکنید، این لایه قدرت، مقاومت و نرمی بیشتری به همراه دارد. همچنین این لایه دوام و ماندگاری موکت شما را بالا برده، ساییدگی و پارگی را کاهش می‌دهد و خانه شما را عایق می‌کند و در جذب صدا تاثیرگذار است.

مزایای کفپوش موکت
- موکت در رنگ ها و طرح‌های متنوع وجود دارد تا ظاهر و احساسی زیباتر به اتاق یا دکوراسیون خانه شما بدهد.
- زمانی که از موکت استفاده می کنید زیر پایتان احساس نرمی و گرمی می‌کنید و ویزگی‌های عایق آن باعث می‌شود با نگهداشتن گرما و حرارت داخل خانه در فصل سرد حفظ شده و محیط داخلی بهتری بوجود آید. در نتیجه هدر رفت و مصرف انریی هم کاهش می‌یابد.
- موکت جاذب صوت بوده و سر و صدای راه رفتن یا جابجایی وسایل و مبلمان را کاهش می‌دهد.
- موکت سطحی امن و مطمئن را بوجود می‌آورد، از لیز خوردن و زمین خوردن جلوگیری می‌کند و اگر قرار است زمین خوردنی هم اتفاق بیفتد روی زمین نرم می‌افتید!

معایب کفپوش موکت
- آفتاب و نور مستقیم خورشید ممکن است رنگ موکت را کمرنگ کند. ولی انواع موکت‌هایی که به نور خورشید مقاوم هستند، می‌توانند برای فضاهایی که در معرض مستقیم آفتاب قرار دارند، استفاده شوند.
- بافت متراکم موکت، رطوبت، لکه و کپک بیشتری جذب می‌کند. این نکته را باید بدانید که موکت‌هایی که با آب از بین رفته و آسیب دیده‌اند، را باید هرچه سریعتر حذف کرد چون می‌توانند قارچ و کپک را به لایه زیرین منتقل کند و آسیب‌های جدی‌تری ایجاد کند. موکت برای فضاهای مرطوب توصیه نمی‌شود.
- اگر موکت به خوبی و مرتبا تمیز نشود، می‌تواند حساسیت و آلرژی به گرد و خاک و آلودگی را تشدید کند.


مراقبت و نگهداری از موکت
- موکت را مرتب با جارو برقی تمیز کنید و مطمئن شوید که به خوبی تمیز شده است.
- لکه و کثیفی را هر چه سریعتر از روی موکت پاک کنید. با کیفیت‌ترین نوع موکت هم تا ۱۵ سال و با نگهداری و مراقبت خوب ماندگار است.

 انواع موکت
در فضاهایی از منزل مانند تصویر بالا بهتر است از رنگ‌های خنثی در کفپوش موکت استفاده کنید. فضای کلی روشن بوده و به همین دلیل موکت به عنوان نقطه کانونی به چشم نمی‌خورد.

موکت تیره در فضای غذاخوری می‌تواند لکه های مواد غذایی را بپوشاند و فضای بزرگ را کمی صمیمی‌تر جلوه دهد. ار موکت با دوام استفاده کنید تا در مقابل پایه‌های صندلی و جابجایی مکرر آنها دچار مشکل نشود.


برای اتاق خواب از موکت‌هایی استفاده کنید که حس گرمی و راحتی ایجاد کند. موکت با رنگ روشن در تصویر بالا در برابر وسایل و سرویس تک رنگ، هماهنگی و جلوه خوبی ایجاد می‌کند. پرزهای برید شده رسمی بوده و با سبک سرویس خواب همخوانی بیشتری دارد.

اتاق خوابی که در تصویر مشاهده می‌کنید، دارای موکت بافت داری است که در مقابل کاغذ دیواری و سرویس خواب لوکس اتاق، ظاهری طبیعی بوجود می‌آورد.

موکتی به رنگ خاکستری تیره که در اتاق کودک استفاده شده است، با کاغذ دیواری و دایره های خاکستری رنگ روی دیوار اتاق هماهنگ است.

قالی تمام پشم : به قالی یا فرشی که تار ، پود و پرز آن از جنس پشم باشد ، قالی تمام پشم می گویند . قالی تمام پشمی به دلیل جنس پرز و زخیم بودن آن ، درشت بافت هستند . خود قالی هم سنگین و بزرگ می باشد و معمولا کمتر دیده می شود که یک چنین قالی ای دارای طرح های هنری باشد و ساده بافت هستند . این نوع قالی قابلیت جذب بسیار بالایی دارد و برگشت پذیری خوبی هم از پاخوردن دارد.

قالی چله پشم : این نوع قالی چله ای پشمی دارد ولی پرز آن از پشم خالص نیست .

قالی تمام ابریشم : فرش یا قالی ای که پرز ، تار و چله آن از ابریشم می باشد . قالی های تمام ابریشمی بسیار گران هستند و ارزش بالایی نیز دارند . این قالی ریز بافت است و از طرح های هنری زیبایی استفاده می کند . قالی و قالیچه های ابریشمی در مقابل لکه مقاوم هستند و این یکی از خاصیت های ابریشمی بودن آنها می باشد . کافی است پس از لکه دار شدن با شامپو فرش کف شور کنید تا مثل روز اولش شود .

قالی کف ابریشم : به قالی یا قالیچه ای که چله آن از پشم است ولی کف آن از ابریشم بافته شده است .

قالی گل ابریشم : این نوع قالی از چله های پشمی و پرز های پشمی استفاده می کند اما گل ها و برگ های نقشه قالی از جنس ابریشم است . ارزش این قالی از تمام ابریشم کمتر است اما با این حال قیمت گرانی دارد و از طرح های زیبایی در آن استفاده می شود .

قدیمی‌ترین نمونهٔ قالی ایرانی که یافته شده قالیچه‌ای است با نقوش اصیل هخامنشی که در گور یخ‌زدهٔ یکی از فرمانروایان سکایی در درهٔ پازیریک در ۸۰ کیلومتری مغولستان بیرونی پیدا شده و قالی پازیریک نامیده می‌شود. پژوهشگران این قالی را از دست‌بافت‌های پارت‌ها یا مادها می‌دانند.

قالی ایرانی از دیرباز معروف و مورد استفاده بوده. گزنفون تاریخ‌نگار یونانی در کتاب سیرت کوروش می‌نویسد: «ایرانیان برای این‌که بسترشان نرم باشد قالیچه زیر بستر خود می‌گسترند.»

سالنامهٔ چینی سوئی‌سو در دورهٔ ساسانی از فرش پشمی ایران به عنوان کالای وارداتی به چین نام می‌برد.

فرش معروف بهارستان در کاخ تیسفون نیز به خاطر شکوهش بازتاب گسترده‌ای در ادبیات اسلامی داشته‌است.

هم‌اکنون ۴۰ درصد صادرات قالی ایرانی از طریق استان آذربایجان شرقی صورت می‌گیرد.

تاریخ فرش ایران دارای خلأ بسیاری می‌باشد و در زمان حال کمابیش با کمی شواهد دراین زمینه مانند مدارک تاریخی و ادبی مستدل یا نقاشی‌های قدیمی اصیل که فرش‌های قدیمی را تجسم می‌کند رو به رویی زیرا قالی‌ها و منسوجات و اشیاء مورد استفاده عمرشان بسیار کوتاه‌تر از مصنوعات هنری دست ساز دیگر مانند سفال لعابینه یا فلز است. محققین برای شواهدشان بر منابع اولیه نظیرانجیل و آثار هومر و بسیاری از مؤلفین و نویسندگان دیگر به جهت جبران فقدان شواهد تاریخی مذکور تکیه دارند متأسفانه آن‌ها با اتکا به ترجمه‌های موجود اولیه اغلب به خاطر خطای ترجمه و عدم درک درست گمراه شدند بی فایده نیست اگر کلمهٔ قالی را در زبان‌های گوناگون اروپایی ریشه یابی کنیم به کلمه‌هایی مثل لغت آلمانی/teapich/لغت فرانسوی /tapez/و کلمهٔ چینی /tat yug/برخوردمی کنیم که از لغتی باریشهٔ /tab/به معنی رسیدن مشتق شده و کلمهٔ یونانی به انضمام لغت‌های بعدی اروپایی برای فرش نیز از این ریشهٔ قدیمی ایرانی برگرفته شده‌اند قدمت صنعت قالی بافی دقیقاً و به طور واضح درایران ثبت نشده‌اند ولی حدوداً قابل استنباط است بعضی از نویسندگان حتی این نظریه را که قالی بافی ایران شروع شده را رد می‌کنند.

برای انتخاب فرشی مناسب و ایده آل اولین قدم این است که شیوه استفاده از اتاق و نوع کاربرد آن را در نظر داشته باشید. برای مثال: فرشی که در یک اتاق پذیرایی پر رفت و آمد و یا در یک اتاق ناهارخوری شلوغ انداخته می شود، حتماً باید قابلیت پا خور بودن را داشته باشد و برای استفاده های طولانی مدت و مقاوم بودن در برابر گرد و غبار انتخاب شود ولی برای فضایی مانند اتاق خواب که مکانی برای استراحت است و همچنان پر رفت و آمد هم نیست، می توانید فرشی با جنسیلطیف و از طیف رنگ های روشن استفاده کنید. با استفاده از این نوع فرش فضای اتاق همچنان ملایم تر و لطیف تر نمایان می شود.

کارشناسان فرش های دستباف معتقدن، ارزش هنری یه فرش یا قالیچه به نقشه، میزان استفاده از رنگ‌های طبیعی و هماهنگی قرارگرفتن این رنگ‌ها در کنار هم بستگی داره.

ضمن اینکه فرش دستباف ایرانی نسبت به همه ی کف پوش های دیگه از عمر خیلی بیشتری برخورداره و قابلیت بسیار بالایی برای پاکیزگی و تنظیف داره.

با این توضیحات، این تفکر ایرانیان چندان درست نیست که حتما باید فرش هم مثل سایر لوازم خونه دست اول و نو باشه. بلکه باید برای مردم جا بیفته که ارزش بعضی از قالی های دست دوم به مراتب بیشتر از فرشیه که تازه بافته شده. در این مورد کافیه سری به بازار فرش بزنین. متوجه میشین که قیمت بعضی فرش های دست دوم دستباف، گرونتر از فرش های نو هست.

علت این مساله رو بازاریان فرش در مرغوبیت رنگ و نخ قالی های قدیمی می دونن. اونها معتقدند  خیلی از فرش‌های جدید با رنگ و نخ با کیفیت بافته نمی‌شن، برای همین بعد از مدتی رنگ می‌بازن و از شکل می‌افتن. اما فرش‌های قدیمی و پاخورده، اونقدر با کیفیتن که با چند بار شسته شدن، همچنان زیبا و خوب به نظر می‌رسن.