http://f1rayaneh.com/wp-content/uploads/2015/10/work3.jpg

 

هر وسیله ای كه خارج از واحد سیستم ( Case ) قرار داشته باشد وسیله جانبی نامیده میشود. در اغلب سیستم های كامپیوتری ، سه وسیله جانبی ضروری موسوم به صفحه كلید (Keyboard) ، ماوس ( Mouse ) و صفحه نمایش (Monitor) وجود دارد.

بعضی از این لوازم جانبی کامپیوتر همانند موس و کیبورد که برای ارتباط کاربر با دستگاه کامپیوتر هستند، از ضروریات لوازم جانبی کامپیوتر محسوب می شوند. برخی دیگر نیز مانند اسپیکر، هدست، هدفون، دستگاه بلوتوث، فن خنک کننده یا همان کول پد، به جهت ارتقای سطح کیفی کاربری کامپیوتر به عنوان لوازم جانبی کامپیوتر در درجه دوم اهمیت قرار دارند.
البته بعضی از این لوازم جانبی صرفاً مخصوص
دستگاه کامپیوتر عادی(کامپیوتر pc) نمی باشد بلکه برای انواع مختلف کامپیوتر مانند کامپیوتر All in one یا کامپیوتر بدون کیس، محصولات جایگزین دستگاه کامپیوتر مانند لپ تاپ و همچنین دستگاه های هوشمندی مانند تبلت، گوشی موبایل و ... کاربرد دارد.

 

ماوس-Mouse
 

استفاده از موس در كامپیوتراز سال ۱۹۸۴ و همزمان با معرفی مكینتاش آعاز گردید . با عرضه موس ، كاربران قادر به استفاده از سیستم و نرم افزارهای مورد نظر خود با سهولت بیشتری شدند. امروزه موس دارای جایگاه خاص خود است . موس قادر به تشخیص حركت و كلیك بوده و پس از تشخیص لازم ، اطلاعات مورد نیاز برای كامپیوتر ارسال تا عملیات لازم انجام گیرد.

روند شكل گیری موس
 

درسیستم های اولیه نیازی به استفاده از موس احساس نمی گردید، چون كامپیوترهای آن زمان دارای اینترفیسی مشابه ماشین های تله تایپ و یا كارت پانج برای ورود اطلاعات بودند. ترمینال های متنی اولیه، چیزی بیشتر از یك تله تایپ شبیه سازی شده نبودند ( استفاده از صفحه نمایشگر در عوض كاغذ ). چندین سال طول كشید تا كلیدهای پیكانی در اغلب ترمینال ها مورد استفاده قرار گرفتند( اواخر ۱۹۶۰ و اوایل ۱۹۷۰ ) . ادینورهای تمام صفحه اولین چیزی بودند كه از قابلیت های واقعی كلیدهای پیكانی استفاده كردند. مداد های نوری برای سالیان زیادی بر روی ماشین های متفاوت ، بعنوان یك دستگاه اشاره ای استفاده می گردیدند. Joysticks و دستگاه هائی دیگر در این خصوص در سال ۱۹۷۰ رایج شده بودند. زمانیكه موس بهمراه كامپیوترهای مكینتاش ارائه گردید یك موفقیت بزرگ بدست آمده بود.عملكرد موس كاملا" طبیعی بود. قیمت موس ارزان و فضای زیادی را اشغال نمی كرد. همزمان با حمایت سیستم های عامل از موس ، استفاده از موس رشد بیشتری پیدا كرد. زمانیكه ویندوز ۳/۱ از یك رابط گرافیكی بعنوان استاندارد استفاده كرد، موس بعنوان یك وسیله و اینترفیس بین انسان - كامپیوتر، جایگاه خاص خود را كسب نمود.


ماوس ، ابزاری ورودی است كه به كاربر اجازه میدهد به اقلام موجود بر روی صفحه تصویر اشاره و آنها را انتخاب كند. ساختار اصلی ماوس متشكل از یك وسیله كوچك كه در دست جای میگیرد و چند دكمه مسطح روی آن است. زیر ماوس یك بخش جهت یاب ( معمولاً گوی ) قرار دارد. كل این مجموعه نیز به وسیله سیمی به كامپیوتر متصل میشود. با حركت ماوس توسط كاربر اشاره گر ماوس بر روی صفحه تصویر ، به طور همزمان به همان سمت حركت میكند. اولین ماوس توسط دكتر داوگ انگلبرت در سال ۱۹۶۴ اختراع شد.

صفحه كلید
 

صفحه كلید، متداولترین وسیله ورود اطلاعات در كامپیوتر است .عملكرد صفحه كلید مشابه یك كامپیوتر است!
صفحه كلید شامل مجموعه ای از سوییچ ها است كه به یك ریزپردازنده متصل می گردند. ریزپردازنده وضعیت هر سوئیچ را هماهنگ و واكنش لازم در خصوص تغییر وضعیت یك سوئیچ را از خود نشان خواهد داد.

انواع صفحه كلید
 

صفحه كلیدها از بدو استفاده در كامپیوتر، تاكنون كمتر دستخوش تغییراتی شده اند. اغلب تغیرات اعمال شده در رابطه با صفحه كلید، افزودن كلیدهائی خاص ، بمنظور انجام خواسته های مورد نظر است . متداولترین نوع صفحه كلیدها عبارتند از :
- صفحه كلید پیشرفته با ۱۰۱ كلید
- صفحه كلید ویندوزبا ۱۰۴ كلید
- صفحه كلید استاندارد اپل با ۸۲ كلید
- صفحه كلید پیشرفته اپل با ۱۰۸ كلید
كامپیوترهای laptop دارای صفحه كلیدهای مختص بخود بوده كه آرایش كلیدها بر روی آنان با صفحه كلیدهای استاندارد متفاوت است . برخی از تولید كنندگان صفحه كلید، كلیدهای خاصی را نسبت به صفحه كلیدهای استاندارد اضافه نموده اند. صفحه كلید دارای چهار نوع كلید متفاوت است :
كلیدهای مربوط به تایپ
كلیدهای مربوط به بخش اعداد (Numeric keypad)
كلیدهای مربوط به توابع ( عملیات ) خاص
كلیدهای كنترلی
كلیدهای تایپ بخشی از صفحه كلید را شامل می گردنند كه بكمك آنها می توان حروف الفبائی را تایپ نمود. آرایش كلیدهای فوق بر روی صفحه كلید مشابه دستگاههای تایپ است . همزمان با گسترش استفاده از كامپیوتر در بخش های تجاری ضرورت وجود كلیدهای خاص عددی برای بهبود سرعت ورود اطلاعات نیز احساس گردید، بدین منظوور Numeric keypad در صفحه كلیدها مورد استفاده قرار گرفت . با توجه به اینكه حجم بالائی از اطلاعات بصورت عدد می باشند ، یك مجموعه با ۱۷ كلید به صفحه كلید اضافه گردید. آرایش كلیدهای فوق بر روی صفحه كلید مشابه اغلب ماشین های حساب است . در سال ۱۹۸۶ شركت IBM صفحه كلید اولیه خود را تغییر و كلیدهای عملیاتی و كنترلی را به آن اضافه كرد. كلیدهای عملیاتی بصورت یك سطر و در بالاترین قسمت صفحه كلید قرار میگیرند. با استفاده از نرم افزارهای كاربردی و یا سیستم عامل می توان به هر یك از كلیدهای عملیاتی مسئولیتی را واگذار نمود. كلیدهای كنترلی باعث كنترل مكان نما (Cursor) و صفحه نمایشگر می باشند. در این راستا از چهار كلید ( با فرمت معكوس حرف T ) بین بخش مربوط به كلیدهای مختص تایپ و بخش عددی صفحه كلید استفاده شده است. با استفاده از كلیدهای فوق كاربران قادر به حركت مكان نما بر روی صفحه نمایشگر خواهند بود. در اغلب نرم افزارها با استفاده از كلیدهای كنترلی كاربران قادر به پرش هائی با گام های بلند نیز خواهند بود. این كلیدها شامل موارد زیر می باشد :
Home
End
Insert
Delete
Page Up
Page Down
Control -Ctrl
Alternate -Alt
Escape -Esc
صفحه كلید ویندوز، كلیدهای اضافه ای را معرفی نمود. كلیدهای Windows یا Start و یك كلید Application نمونه هائی در این زمینه می باشند. صفحه كلید های " اپل " اختصاص به سیستم های مكینتاش دارد.
صفحه كلید یا Keyboard شامل مجموعه ای از كلید هاست كه چیدمان آنها مانند ماشین تایپ بوده و شما ( كاربر ) را قادر میسازد، اطلاعات و فرمانهای دلخواه خود را وارد كامپیوتر كنید. Keyboard نیز یكی از وسایل ورودی كامپیوتر به شمار می آید.

صفحه نمایش
 

به صفحه نمایش كامپیوتر مانیتور Monitor ( به معنی آگاهی دهنده ) گفته میشود. چرا كه برای آگاهی یافتن از وقایعی كه در كامپیوتر شما در حال وقوع هستند استفاده میكند. مانیتور از وسایل خروجی كامپیوتر میباشد.

چاپگر
 

چاپگر یا Printer ، از ابزار های خروجی كامپیوتر است كه متن یا تصویر ایجاد شده به وسیله كامپیوتر را بر روی كاغذ ( یا رسانه مشابه دیگر ) پیاده میكند. چاپگر ها از جنبه های مختلف تقسیم بندی میشوند كه متداوترین مشخصه آنها ضربه ای یا غیر ضربه ای بودن آنهاست. در چاپگرهای ضربه ای هر چاپگر با كاغذ تماس فیزیكی دارد. مثل چاپگر های ماتریسی نقطه ای و چرخ و فلكی ، اما در چاپگر های غیر ضربه ای هر چاپگر با كاغذ تماس ندارد كه به عنوان نمونه میتوان از چاپگر های لیزری و جوهر افشان و حرارتی نام برد.

چاپگر لیزری
 

چاپگرهای لیزری با توجه به ویژگی های منحصربفرد خود طی سالیان اخیر با استقبال عموم كاربران كامپیوتر در سراسر جهان مواجه شده اند. شركت های تولیدكننده این نوع چاپگرها متناسب با خواسته های جدید و همزمان با پیشرفت تكنولوژی ، مدل های متفاوتی از این نوع چاپگرها را به بازار عرضه نموده اند.


مبانی چاپگرهای لیزری
 

استفاده از الكتریسیته ساكن در تكنولوژی چاپگرهای لیزری، یكی از اصول مهم و اولیه است . الكتریسیته ساكن یك شارژ الكتریكی است كه توسط اشیاء عایق ایجاد می گردد. بدن انسان نمونه ای در این زمینه بوده كه می تواند باعث ایجاد الكتریسیته ساكن گردد. انرژی حاصل از الكتریسیته ساكن باعث ایجاد چسبندگی بین اشیاء می گردد. ( نظیر لباس های داخل یك ماشین خشك كن ). رعد و برق حاصل از یك ابر صاعقه دار نیز حامل الكتریسیته ساكن بوده كه مسیر ابر تا زمین را طی خواهد كرد.
چاپگر لیزری از پدیده فوق بعنوان یك نوع " چسب موقت " استفاده می نماید. هسته اساسی سیستم فوق ، دستگاهی با نام " نورپذیر" (Photoreceptor) است . ماهیت فیزیكی دستگاه فوق، یك استوانه و یا یك سیلندر است. دستگاه فوق از مواد هادی نور تشكیل شده كه توسط كوانتوم نور تخلیه می گردند. در ابتدا ، استوانه یك شارژ مثبت را از طریق یك سیم حامل جریان الكتریكی (Corona Wire) ، پیدا می كند . همزمان با چرخش استوانه ، چاپگر یك پرتو نور لیزری نازك را بر سطح استوانه بمنظور تخلیه الكتریكی بخش مربوطه ، می تاباند. در ادامه لیزر حروف و تصایر را بر سطح استوانه خواهد نوشت .( یك الگو از شارژ الكتریكی ) . سیستم فوق می تواند با شارژ معكوس هم كار نماید، در این حالت یك شارژ الكترواستاتیك مثبت بر روی یك شارژ منفی بعنوان زمینه در نظر گرفته خواهد شد.
پس از عملكرد الگوی موردنظر ، چاپگر سطح استوانه را با گرد جوهر ( پودر مشكی رنگ با كیفیت مناسب ) شارژ شده مثبت، می پوشاند. با توجه با اینكه پودر فوق دارای شارژ مثبت است ، تونر به ناحیه تخلیه شده استوانه ( بار منفی ) چسبانده می گردد.( در این حالت شارژ زمینه مثبت نخواهد شد ) . عملیات فوق مشابه نوشتن بر روی سودا و چسباندن آن بر روی سطح مورد نظر است .
پس از چسباندن پودر مورد نظر ، استوانه حول یك كاغذ می چرخد .قبل از اینكه كاغذ زیر استوانه قرار بگیرد ، یك شارژ منفی توسط سیم انتقالی Corona به آن داده می شود. شارژ فوق بمراتب قویتر از شارژ منفی الكترواستاتیك مربوط به تصویر بوده و كاغذ قادر به رها كردن پودر مربوطه خواهد بود. همزمان با حركت كاغذ (با سرعت معادل استوانه) بر روی كاغذ تصویر مربوطه درج خواهد شد. بمنظور ممانعت از چسبیدن كاغذ به استوانه ، بلافاصله پس از درج تصویرعملیات تخلیه شارژ توسط یك سیم Detac corona انجام خواهد شد.
درنهایت ، چاپگر كاغذ را از بین یك Fuser ( یك زوج غلتك گرم ) عبور داده می شود. در حین انجام فرآیند فوق، گردجوهر پاشیده شده در كاغذ تنیده می گردد. غلتك ها باعث حركت كاغذ به سمت سینی خروجی خواهند شد. Fuser باعث گرم شدن كاغذ نیز خواهد شد بهمین دلیل زمانیكه كاغذ از چاپگر خارج می گردد ، داغ است .
چه عاملی باعث می شود كه كاغذ سوزانده نگردد؟ مهمترین عامل سرعت است . سرعت حركت كاغذ توسط غلتك ها بگونه ای خواهد بود كه باعث عدم سوختگی كاغذ خواهد شد.
پس از ریختن پودر بر روی كاغذ ، سطح استوانه تحت تاثیر یك لامپ تخلیه قرار می گیرد. این لامپ روشن تمام سطح "نور پذیر" استوانه را تحت تاثیر قرار داده و تصاویر الكتریكی را پاك خواهد كرد. در ادامه سطح استوانه توسط سیم شارژCorna تحت تاثیر شارژ مثبت قرار می گیرد.

كنترل كننده
 

قبل از انجام هر گونه عملیات توسط چاپگر لیزری ، می بایست صفحه حاوی داده در اختیار آن قرار گرفته و در ادامه در رابطه با نحوه ایجاد خروجی مورد نظر تصمیم گیری می گردد. عملیات فوق بر عهده كنترل كننده چاپگر خواهد بود. كنترل كننده چاپگر بعنوان برد اصلی چاپگر لیزری ایفای وظیفه می نماید. كنترل كننده فوق از طریق یك پورت ارتباطی نظیر : پورت موازی و یا پورت USB با كامپیوتر ارتباط برقرار می نماید. در صورتیكه چاپگر به چندین كامپیوتر متصل باشد ، كاربران متفاوت قادر به ارسال درخواست های چاپ خود خواهند بود. در این حالت كنترل كننده ، هر یك از درخواست های واصله را بصورت جداگانه پردازش خواهد كرد.
بمنظور گفتمان بین كنترل كننده و كامپیوتر ، می بایست آنها با یك زبان مشترك صحبت نمایند. در چاپگرهای اولیه ، كامپیوتر یك نوع فایل متنی خاص را بهمراه مجموعه ای از كدهای اطلاعاتی برای چاپگر ارسال می كرد. با توجه به ماهیت چاپگرهای اولیه و محدودیت فونت های موجود ، روش فوق بخوبی تامین كننده نیازهای اطلاعاتی چاپگر بود. امروزه از صدها نوع فونت استفاده می گردد.بدین منظور لازم است كه اطلاعات مورد نیاز چاپگر با استفاده از یك زبان پیشرفته در اختیار آن گذاشته شود. متداولترین زبانهای موجود در این زمینه زبان PCL)Printer Command Language) مربوط به شركت هیولت پاكارد و " پوست اسكریپت " مربوط به Adobe است . زبانهای فوق برای تشریح صفحه از یك نوع بردار استفاده می نمایند. بردار فوق مقادیر ریاضی از اشكال geometric می باشند. ( بصورت مجموعه ای از نقاط نخواهد بود ) چاپگر بردار را اخذ و در ادامه آن را به یك صفحه bitmap تبدیل می نماید.
برخی از چاپگرها از یك دستگاه اینترفیش گرافیكی GDI)Graphical device interface) در عوض PCL استناندارد، استفاده می نمایند. درسیستم فوق ، كامپیوتر بردار مربوط به نقاط را خود ایجاد می نماید، بدین ترتیب كنترل كننده پردازشی در این زمینه را انجام نداده و صرفا" دستورالعمل های نقاط را برای لیزر ارسال می نماید. در اغلب چاپگرهای لیزری ، كنترل كننده می بایست عملیات مربوط به سازماندهی داده های دریافتی از كامپیوتر را خود انجام دهد. اطلاعات فوق شامل : دستورات مربوط به نوع عملیات ، نوع كاغذ ، نحوه برخورد با فونت ها و ... است . كنترل كننده بمنظور انجام عملیات مربوطه بطرز صحیح می بایست اطلاعات فوق را با اولویت درست دریافت نماید.
پس از سازماندهی داده ها ، كنترل كننده عملیات آماده سازی صفحه را آغاز خواهد كرد. تنظیم حاشیه ها ی متن ، سازماندهی كلمات و استقرار تصاویر مورد نظر و ... را انجام داده و ماحصل عملیات فوق ایجاد برداری حاوی نقاط متفاوت است . چاپگر بمنظور چاپ یك صفحه به اطلاعات فوق نیاز خواهد داشت .
در اكثر چاپگرهای لیزری ، كنترل كننده قادر به ذخیره درخواست های مربوط به چاپ در حافظه اختصاصی خود است . با استفاده از ویژگی فوق ، كنترل كننده قادر به استقرار چندین كار در حافظه می باشد ( ایجاد یك صف از كارها ) . پس از استقرار هر درخواست چاپ در حافظه اختصاصی ، امكان چاپ آنها در زمان مربوطه فراهم خواهد شد. در مواردیكه از یك سند می بایست چندین نسخه چاپ گردد ، داده های مربوطه صرفا" یك بار برای چاپگر ارسال و بدین طریق در زمان صرفه جوئی خواهد شد.

لیزر
 

نقش سیتم لیزر چاپگر در ایجاد خروجی مورد نظر بسیار حائز اهمیت است . در چاپگرهای لیزری قدیمی ، سیستم فوق از عناصر زیر تشكیل شده بود :
یك لیزر
یك آیینه قابل حركت
یك لنز
لیزر داده های مربوط به صفحه را دریافت ( نقاط ) و بر اساس اطلاعات فوق متن و تصویر مورد نطر را ایجاد می كرد. در هر زمان(لحظه) یك خط افقی چاپ می گردید. همزمان با حركت پرتو های نور بر روی استوانه ، لیزر یك پالس نوری برای هر یك از نقاط مورد نظر جهت چاپ را منعكس می نمود. برای فضا های خالی پالسی تولید نمی گردید. لیزر نقشی در حركت پرتو های نور نداشته و باعث تابش نور از طریق یك آیینه قابل حركت است. همزمان با حركت آیینه ، توسط مجموعه ای از لتزها نور تابانده می گردید.با نتظیم فاصله بین آیینه و نقاط در زمان تابش نور ، از بهمم ریختگی تصویر پیشگیری بعمل می آمد.
دستگاه لیزری صرفا" در جهت افقی حركت می كرد.پس از پیمایش افقی ، چاپگر استوانه مربوطه را حركت داده تا زمینه ایجاد خط بعدی توسط دستگاه لیزر فراهم گردد.
برخی از چاپگرهای لیزری از مجموعه ای دیود نوری (LED) برای نوشتن محتویات صفحه استفاده می نمایند. هر یك از نقاط دارای نور اختصاصی خود خواهد بود. چاپگرهای با تكنولوژی فوق نسبت به چاپگرهائی كه از دستگاه لیزری استفاده می نمایند ، دارای قیمت ارزان تری می باشند.

تونر
 

یكی از مهمترین شاخص های یك چاپگر لیزری ، تونر است . تونز یك نوع پودر الكتریكی شارژ شده بوده كه دارای دو عنصر اصلی : رنگ دانه و پلاستیك است . رنگ دانه ها تامین كننده رنگ مورد نیاز می باشند ( در چاپگرهای تك رنگ ، رنگ فوق مشكی است ) .رنگ دانه ها با پلاستیك آمیخته شده اند. بدین ترتیب زمانیكه تونر از بین غلتك های داغ عبور می نماید ، گداخته خواهند گردید.


پودر در یك toner hopper ( یك محفظه كوچك در داخل یك روكش قابل حركت ) ذخیره می گردد. چاپگر تونر مورد نیاز خود را از طریق devloper unit ( تامین كننده دانه ) از محفظه دریافت می دارد. developer ، یك مجموعه از دانه های مغناطیسی با شارژ منفی است . دانه های فوق به یك پاك كن فلزی قابل چرخش ، متصل خواهند شد. با حركت میله فوق دانه هایمغناطیسی در محفظه گفته شده قرار خواهند گرفت . با توجه به اینكه دانه های مغناطیسی دارای شارژ منفی می باسند ، تامین كننده دانه ها ، دانه های مثبت تونر را جمع آوری خواهد كرد.درادامه پاك كن، ذرات را تمیز و آنها را برای استوانه ارسال می دارد. تصاویر الكترواستاتیك دارای شارژ منفی قویتر نسبت به تامین كننده دانه ها بوده و استوانه شامل ذرات چسبانده شده را از خود دور می نماید. در ادامه استوانه در طول كاغذ حركت و بموازات آن كاغذ تحت تاثیر یك میدان قرار گرفته( یك سیم detac corona ) و تخلیه الكتریكی می گردد.در وضعیت فوق تنها عاملی كه باعث نگهداری تونر بر سطح كاغذ می گردد ، نیروی جاذبه است .بمنظور چسباندن تونر بر روی سطح كاغذ ، می بایست كاغذ از طریق غلتك های داغ بحركت درآید. در اغلب چاپگرها ، Toner hopper ، developer,drum assembly در یك كارتریج قابل تعویض قرار می گیرند.

مزایای یك چاپگر لیزری  مهمترین مزایای چاپگرهای لیزری : سرعت ، دقت و مقرون بصرفه بودن است . یك لیزر فادر به حركت بسیار سریع بوده و طبیعی است سرعت نوشتن آن بمراتب بیشتر از چاپگرهای جوهر افشان باشد. چاپگرهای لیزری بمراتب گرانتر نسبت به چاپگرهای جوهرافشان می باشند. در مقابل پودر مصرفی آنها زیاد گران نبوده و هزینه نگهداری آنان بالا نخواهد بود.

چاپگرهای رنگی
 

در ابتدا اغلب چاپگرهای لیزری بصورت تك رنگ ( سیاه رنگ نوشته و سفید رنگ كاغذ ) بودند. امروزه چاپگرهای لیزری رنگی نیز متداول و توسط تولیدكنندگان متفاوت عرضه شده اند. عملكرد چاپگرهای رنگی در اكثر موارد مشابه چاپگرهای سیاه و سفید است . یكی از تفاوت های عمده چاپگرهای رنگی با سیا و سفید نحوه انجام فرآیند چاپ با توجه به ماهیت رنگی بودن آنان است . چاپگرهای رنگی برای انجام فرآیند مربوطه از چهار فاز متفاوت استفاده می نمایند. در هر فاز یكی از رنگ های فیروزه ای ( آبی ) ، سرخابی ( قرمز ) ، زرد وسیاه استفاده می گردد. با تركیب چهار رنگ فوق مجموعه ای گسترده از رنگ ها بوجود می آید. برخی از چاپگرها دارای چهار تونر و developer unit مجزا بر روی یك چرخ دوار می باشند. برخی دیگر از چاپگرها برای هر یك از رنگ ها، از دستگاه های لیزر ، استوانه و تونر مجزا استفاده می نمایند

مودم
 

در صورتیكه هم اكنون در حال مطالعه این مطلب در منزل و یا محل كار خود می باشید، مطلب فوق از طریق مودم در اختیار شما گذاشته شده است . واژه " مودم " از تركیب كلمات "modulator-demodulator" اقتباس شده است .از مودم برای ارسال داده های دیجیتال از طریق خطوط تلفن استفاده بعمل می آید. مودم ارسال كننده اطلاعات، عملیات مدوله نمودن داده را به سیگنال هائی كه با خطوط تلفن سازگار می باشند، انجام خواهد داد. مودم دریافت كننده اطلاعات، عملیات " دی مدوله " نمودن سیگنال را بمنظور برگشت به حالت دیجتال انجام می دهد. مودم های بدون كابل داده های دیجیتال را به امواج رادیوئی تبدیل می نمایند.


مودم ازسال ۱۹۶۰ در كامپیوتر و بمنظور ارسال و دریافت اطلاعات توسط ترمینال ها و اتصال به سیستم های مركزی، مورد استفاده قرار گرفته است .شكل زیر نحوه ارتباط فوق در كامپیوترهای بزرگ را نشان می دهد.
سرعت مودم ها در سال ۱۹۶۰ حدود ۳۰۰ بیت در ثانیه (bps) بود. در آن زمان یك ترمینال ( یك صفحه كلید و صفحه نمایشگر) قادر به تماس تلفنی با كامپیوتر مركزی بود. فراموش نكنیم كه در آن زمان وقت كامپیوتر بصورت اشتراكی مورد استفاده قرار می گرفت و سازمانها و موسسات با خریداری نمودن زمان مورد نظر خود، امكان استفاده از كامپیوتر اصلی را بدست می آورند. مودم ها در آن زمان این امكان را بوجود می آورند كه موسسات یاد شده قادر به ارتباط با سیستم مركزی با سرعتی معادل ۳۰۰ بیت در ثانیه باشند.در چنین حالتی زمانیكه كاربری از طریق ترمینال كاراكتری را تایپ می كرد، مودم كد معادل كاراكتر تایپ شده را بر اساس استاندارد اسكی، برای كامپیوتر مركزی ارسال می نمود. در مواردیكه كامپیوتر مركزی اطلاعاتی را بمنظور نمایش برای ترمینال ارسال می كردد نیز از مودم استفاده می گردید.
همزمان با عرضه كامپیوترهای شخصی در سال ۱۹۷۰ استفاده از سیستم های بولتنی(BBS(Bulletin board system مطرح گردید. اشخاص و یا موسسات با استفاده ازیك و یا چند مودم و برخی نرم افزارهای مربوط به BBS ، سیستم را پیكربندی نموده و كاربران دیگر با استفاده از مودم قادر به تماس با سیستم بولتنی، بودند. در چنین مواردی كاربران برنامه شبیه ساز كننده ترمینال، را بر روی كامپیوتر خود اجراء می نمودند و بدین ترتیب سیستم آنان مشابه یك ترمینال رفتار می نمود.

ترفندهایی فوق العاده برای خرید کامپیوتر و لوازم جانبی

در این قسمت قصد داریم تا ترفندها و راه های مختلفی را برای خرید کامپیوتر و لوازم جانبی آن به شما معرفی کنیم که بیشتر جنبه یک راهنما را برای شما خواهند داشت. مطمئن باشید با مطالعه این راهنما با خیال راحت میتوانید یک سیستم ایده آل را برای خود خریداری کنید.

 

CPU

برای CPUها دو انتخاب اساسی بین سرعت و قیمت وجود دارد. مارک اینتل دارای کارایی خوبی است. اما در برابر آن AMD انتخاب خوبی است برای کسانی که بودجه کمتری دارند. اما همیشه جنسی را که از حد معمول بازار گرانتر است نخرید، زیرا نسبت کارایی به قیمت مقدار زیادی افت می کند به عبارت دیگر به همان اندازه که که پول بیشتری می دهید قدرت CPU خریداری شده بیشتر نیست. اما اینکه چگونه بفهمیم که خرید چه CPUای با چه سرعتی به صرفه است کافیست از چند فروشنده لیست قیمت بخواهید. متوجه خواهید شد که از یک سرعت خاص به بالا ناگهان قیمت به شدت بالا می رود (که البته این موقت است). پس پول خود را بیهوده تلف نکنید. فاکتور دیگری که برای CPU ها مهم است، حافظه پنهان یا Cache Memory آن است که هر چه این مقدار بیشتر باشد CPU زمان کمتری را صرف نقل انتقال بیهوده اطلاعات می کند و علت آن این است که این حافظه مستقیمأ روی CPU قرار دارد. البته توجه داشته باشید Cache بالا برای مصارف حرفه ای مانند ساخت انیمشن مورد استفاده قرار میگیرد، پس در این مورد هم به قیمت توجه داشته باشید زیرا ممکن است در مصارف روزمره اختلاف آن خیلی محسوس نباشد.

 

RAM

میزان رم برای کامپیوتر شما مهم است. برای کارکرد بهینه کامپیوتر باید به مقدار کافی رم داشته باشید. رم علاوه بر مقدار حافظه یک فاکتور مهم دیگر هم دارد و آن سرعت باس آن است که نشان می دهد اطلاعات با چه سرعتی می توانند به رم منتقل شود. نکته مهم دیگر این است که در هنگام خرید مادربرد به تعداد اسلاتهای رم (یا همان DIMM) آن توجه داشته باشید تا به تعداد کافی موجود باشد تا در آینده امکان ارتقا حافظه سیستم مهیا باشد. این موضوع مخصوصأ زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که به علت گرانی موقت رم (بازار ناپایدار کامپیوتر) یا کمبود بودجه به طور موقت رم کمتری خریداری می کنید و می خواهید در آینده به مقدار کافی به رم سیستم خود اضافه کنید.

 

Hard Disk

دو فاکتور برای انتخاب یک هارد دیسک وجود دارد: میزان حافظه یا حجم که با واحد GB (گیگابایت) و نهایتأ TB (ترابایت) مقدار آن تعیین می شود، و سرعت که هر چه بیشتر باشد زمان کمتری برای خواندن و نوشتن روی هارد دیسک لازم است. اکثر هارد دیسک های امروزی بیشتر از مقدار بیشتر نیاز شما فضا در اختیارتان قرار می دهند. البته این بستگی به شما دارد که چه نوع اطلاعاتی را بخواهید روی هارد دیسک خود ذخیره کنید. مثلأ اگر تعداد زیادی فیلم روی هارد دیسک خود آرشیو کنید به فضای نسبتأ زیادی احتیاج دارید. ولی برای اکثر مصارف خانگی فضای هارد دیسک های موجود بازار که دارای قیمت مناسبی هم هستند بیش از نیاز فضا در اختیارتان قرار می دهد. یکی از عواملی که در کارایی هارد دیسک شما تاثیر دارد این است که به مقدار کافی حافظه Cache داشته باشد.

 

Optical Drives

بیشتر کامپیوتر های امروزی دارای رایتر یا DVD-ROM هستند. اگر قصد دیدن فیلم با کامپیوتر را ندارید، بهتر است از DVD در برابر رایتر CD صرف نظر کنید. برای سی دی رایتر سه سرعت ذکر می شود: سرعت Write (سرعت نوشتن اطلاعات)، سرعت Re-Write (که برای سی دی های با قابلیت چندین بار Write استفاده می شود) و سرعت خواندن اطلاعات. از درایوی استفاده کنید که حداقل 40X سرعت Write، 12X سرعت Re-Write و 40X سرعت خواندن اطلاعات و حداقل 2مگابایت Buffer داشته باشد.

 

VGA Card

کارتهای گرافیک تقریباً هر 6 ماه تغییر می کنند و نوع پیشرفته تر و جدیدتر آن وارد بازار می شود که قابلیتهای بیشتری برای بازی های کامپیوتری با گرافیک سطح بالا و قابلیتهای سه بعدی امروزی ساخته می شوند بنابراین انتخاب درست کار مشکلی است. این موضوع نیز به کارکرد شما در آینده بستگی خواهد داشت. کارتهای گرافیک ATI و GeForce کارتهای گرافیک همواره روی بورس هستند.

کلمات کلیدی:

لوازم جانبی کامپیوتر عمده_هدفون باسیم - هدفون بی سیم_لوازم جانبی کامپیوتر در تهران|از اجزای جانبی کامپیوتر در جدول|تحقیق در مورد لوازم جانبی کامپیوتر|لوازم جانبی کامپیوتر چیست|لوازم جانبی کامپیوتر |پخش لوازم جانبی کامپیوتر|لیست لوازم جانبی موبایل|لوازم جانبی کامپیوتر عمده|لوازم جانبی کامپیوتر در تهران|از اجزای|جانبی کامپیوتر در جدول|لوازم جانبی کامپیوتر چیست|تحقیق در مورد لوازم جانبی کامپیوتر|لوازم جانبی کامپیوتر|پخش لوازم جانبی کامپیوتر|لیست لوازم جانبی موبایل|اسامی لوازم جانبی کامپیوتر|از اجزای جانبی کامپیوتر در جدول|لوازم جانبی کامپیوتر عمده|بامیلو|دیجی کالا لپ تاپ|لوازم جانبی کامپیوتر در تهران|پخش لوازم جانبی کامپیوتر|معرفی اجزای کامپیوتر|کامپیوتر - لوازم جانبی کامپیوتر - قطعات کامپیوتر|فروش قطعات کامپیوتر -فروش  لوازم جانبی کامپیوتر