یکی از مهمترین نوآوری های کامپیوتر اینترنت است . داشتن یک وبسایت دراینترنت بسیار مهم است چون طبق آمارهای گرفته شده در ایران حدود 33 میلیون ایرانی در

شبکه اجتماعی

 

حضور دارند و این میزان بستر مناسبی را برای ارائه ی خدمات، تبلیغات و غیره فراهم آورده است . طراحی سایت ممکن است برای بسیاری از افراد دشوار به نظر برسد .

البته می توان گفت که این حرف تا چند سال پیش صحت داشت . چرا که مدیر سایت می بایست با کدنویسی آشنا بوده و با محیط خسته کننده ای سروکار داشته باشد . ولی امروزه با نصب نرم افزارهایی کارآمد میتوان به آسانی یک سایت راه اندازی کرد .

اصول طراحی وبسایت چیست اصول طراحی وبسایت چیست؟ | وبسایت

آشنایی با هاست و دامین

 

 

تفاوت یک سایت پویا که کاملترین در نوع خود است با وبلاگ در این میباشد که :

میتوانید به طور نامحدود پست یا مطلب بگذارید و محدودیتی در تعداد کاراکترها وجود ندارد .

میتوانید عکس و فایل به پست سنجاق کنید؛ در صورتی که در وبلاگ باید عکسیا فایل مورد نظر در پست را در یک آپلودسنتر آپلود کنید .

تعداد قالب های موجود برای وبسایت ها بسیار بیشتر از قالب های وبلاگ است.

همچنین علاوه بر طراحی آسانتر، میتوان از گرافیک و قدرت بالاتری نیز بهره برد.

امکانات پنل مدیریت وبسایت بسیار بیشتر از پنل مدیریت وبلاگ است .

بازدیدکنندگان یک سایت را معتبرتر از یک وبلاگ می دانند .

می توانید در وبسایت خود آزادانه به تبلیغات بپردازید در صورتی که انجام اینکار در وبلاگ ها غیرقانونی است .

آدرس وبسایت شما سریع تر به ذهن بازدیدکننده سپرده می شود .

رتبه ی الکسای سایت شما سریع تر بهبود می یابد . در رابطه با رتبه ی الکسادر قسمت های آینده بیشتر توضیح داده خواهد شد.

قریب به اتفاق وبسایت های موجود در اینترنت پویا هستند ولی برای داشتن یک چنین وبسایتی نیاز به هاست دارید .

 

هاست :

هاست فضایی از یک سرور ( server ( است که در قبال پرداخت وجوه برای مدتی معین به شما واگذار می شود . سرور نیاز یک ابرکامیپوتر متصل به اینترنت پرسرعت میباشد که فایلهای موجود در هاست شما در آن قرار دارند .این ابرکامپیوتر تمام اوقات روشن است و هنگامی که ارتباط این کامپیوتر با اینترنت قطع شود دیگر امکان بازدید از وبسایت شما وجود ندارد . به زمان اتصال سرور به اینترنت آپ تایم( time up ( گفتاه میشود . معمولاً هاستینگ )ارائه دهنده ی هاست ( آپ تایم را یکی از مولفه های خود جهت تبلیغات میداند .

 

دامین :

برای دسترسی به یک وبسایت باید آدرس فایلهای موجود در سرور از طریق مرورگر وارد شود . به این آدرس آیپی( IP ) گفته میشود . آیپی از چهار عدد بین 3 تا 155 متغیر است . برای مثال آیپی ساایت گوگل 209.85.135.103میباشد . همانطور که مشاهده می کنید حفظ کردن آیپی برای بازدیدکننده مشکل است و به همین منظور می توان به جای وارد کردن آیپی دامین ( ( domain را وارد کرد . دامین همان آدرس سایت است

دامین به چهار قسمت اصلی تقسیم میشود که آنها را با هم بررسی میکنیم .

پروتکل( protocol ) : نوع فایل هایی که بین سرور و کامیپوتر بازدیدکنندهردوبدل می شود تا حدودی توسط پروتکل قابل حدس زدن است . برای مثالhttp برای سایت های عادی، https برای انتقال اطلاعات مهم و سری مثل رمزکارت های بانکی برای خرید اینترنتی و … استفاده می شود

ساب دامین (subdomain ) : می توان با یک دامین همزمان تعداد نامحدودی وبسایت را مدیریت کرد . برای این کار می توانید از ساب دامین استفاده کنید .برای مثال http://blog.example.com را می توانید برای وبلاگ خود ست (set در اینجا به معنای تنظیم دامین بر روی هاست یا یک آدرس دیگر ( کنید .ساب دامین اصلی وبسایت www است که وارد کردن در آدرس سایت اختیاریاست . یعنی http://example.com و http://www.example.com عملاً یک کار را انجام میدهند . البته در سایر ساب دامین ها هم میتوان www را وارد کردهرچند که قاعدتاً نوشتن آن اشتباه است . برای مثال http://www.blog.example.com

نام وبسایت: این بخش اسم خود وبسایت شماست که کاملاً دلخواه است و هنگام خرید دامین آن را انتخاب میکنید .

دامین سطح بالا ( top level domain ) : این بخش نماینده ی نوع فعالیت سایت شماست . البته امروزه این اصل زیاد رعایت نمی شود و بیشتر سایتها از دامین سطح بالای .com استفاده می کنند . لیستی از دامین هایسطح بالا را در زیر مشاهده می کنید

 

نکاتی در مورد دامین :

ماندگاری در ذهن :

اولین نکته و شاید مهمترین نکته این است که دامین شما به سادگی در ذهنافراد ثبت شود تا بتوانند بدون نیاز به هرکاری، آن را به خاطر آورده و دوباره بهسایت شما بازگردند . لیستی از نامهای موردنظر خود که به راحتی در ذهنثبت می شوند و در یاد می مانند، تهیه کنید . به یاد داشته باشید که شاید لازمباشد برای دامین خود هزینه ی بالایی کنید و آن را از کسی که قبلاً ثبتش کرده،بخرید !

دامین های .com در اولویت هستند :

بسیاری از مردم گمان می کنند که دامین های .com تنها دامین های موجودهستند و اغلب به پایان اسامی که می شنوند، یک .com هم اضافه می کنندو جستجوی خود را انجام می دهند ! اگر پسوند .com دامین موردنظر شما بهثبت رسیده بود، مشکلی نیست می توانید از پسوندهای معروف دیگر مانند.net ، .org ، .biz و یاا .info استفاده کنید . البته دامین های هر کشور، جایگاهخود را دارند مثلاً برای ایران .ir و …

به غلطهای املایی توجه داشته باشید :

این نکته از دو جهت مهم است هم مثبت و هم منفی . مثبت اینکه باعثمیشود با ثبت دامین های دارای غلط های املایی رایج، ترافیک خاصی جذبنمایید مثلاً ثبت دامین mashhad.com و

دامین mashad.com در کنار هم، باعث می شود افرادی که با هر دو املا این کلمه را تایپ می کنند را هدف بگیرید . و منفی هم از این جهت که مثلاً اگر فقطیکی از دو دامین مثال فوق را داشته باشید، دسته ی زیادی از بازدیدکنندگان تان را می توانید از دست بدهید !.

سایر پسوندها را نیز ثبت کنید :

این نکته وقتی اهمیت بالا پیدا میکند که رقبای شما یکی از پسوندهای شما رابه ثبت برسانند . البته در وب فارسی، زیاد به چشم نمی آید و اغلب رقابتچندان بالا نیست که لازم باشد تمام

پسوندها را ثبت کنید مگر در برخی موارد بسیار خاص . در هر صورت، اگر نسبت به ثبت سایر پسوندها اقدام نمایید، تصمیمی مناسب اتخاذ نموده اید .

دامین شما تا جایی که ممکن است باید کوتاه باشد :

هرچه کوتاه تر، به یادماندنی تر ! به همین سادگی اما بسیار بسیار مهم .

دامین شما برای تبلیغات نیز باید مناسب باشد :

اگر وبسایتی راه اندازی می کنید، قطعاً برای آن برنامه های تبلیغاتی خواهیدداشت . اینکه دامین شما به سادگی در تبلیغات به کار گرفته شود نیز مهماست . یک دامین فاقد معنی و طولانی هرگز مناسب تبلیغات در یک روزنامهنخواهد بود !

دلیل نیاز به وب سایت :

ممکن است از خود بپرسید داشتن وب سایت چه سودی خواهد داشت ؟ چرا از همان روش های قدیمی برای جذب مشتری استفاده نکنیم ؟

چرا خود را درگیر تکنولوژی کنیم ؟

در پاسخ باید گفت مطمئن باشید داشتن سایت برای شما مزیت های زیادی بهمراه خواهد داشت از جمله : با داشتن یک وب سایت همیشه در دسترس هستید و مشتری با یک سرچ ساده بدون محدودیت زمانی و مکانی میتواند به اطلاعات سایت شما دست یابد ، مزیت مهم دیگر بازاریابی است در حقیقت موتورهای جستجو بصورت رایگان برای شما کار یک بازاریاب را انجام میدهند و اگر کسی به دنبال محصول یا خدماتی مشابه شما در اینترنت باشد موتورهای جستجو شخص را به طرف سایت شما هدایت می کنند و به این ترتیب برای شما بازدید کننده جمع آوری می کنند .

 

با داشتن و طراحی وبسایت کار اطلاع رسانی برای شما آسان تر میشود . میتوانید صفحه ای آماده کرده و آدرس ها و شماره تلفن های خود را بدون هیچ محدودیتی در سایت بگذارید تا برای همه در دسترس باشد . یک بار هزینه طراحی سایت را میپردازید و بعد میتوانید در سایت به تعداد زیادی صفحه بسازید و امکانات و خدمات خود را به نمایش دیگران بگذارید .

با توجه به نوع بیزنس خود میتوانید یکسری امکانات را به سایت خود اضافه کنید مثلا اگر قرار است کار فروش را انجام دهید یک ماژول فروشگاه را میتوانید به سایت خود اضافه کنید و برای فروش محصولات از آن بهره مند شوید .

محصولات خود را با قیمت های به روز شده در سایت قرار دهید و امکان خرید اینترنتی برای مشتریان را در سایت بگذارید به این ترتیب آنها بدون داشتن هیچ محدودیت مکانی و زمانی و یا جابجایی بصورت فیزیکی به راحتی میتوانند عمل خرید را انجام دهند .

این نوع فروش برای شما هم کم هزینه تر از روش های سنتی خواهد بود پس هم شما و هم مشتریتان به راحتی از طریق وب سایت طراحی شده مطابق با بیزنس و کارتان عمل خرید و فروش را انجام میدهید و در وقت و هزینه خود صرفه جویی میکنید .