• آگهی های ویژه Hostingسرور چیست؟

سرور یک کامپیوتر همیشه روشن و همیشه در دسترس است، زمانی که این دسترسی تنها در محدوده یک شبکه داخلی باشد، آن را سرور تحت شبکه می نامیم و به این معنا خواهد بود که تمامی کامپیوتر های موجود در این شبکه از این کامپیوتر فرمان می گیرند و نیازهای تحت شبکه خود را به کمک آن تامین می کنند و سرور نقش آنها را در شبکه تعیین می نماید، حال اگر گستره این شبکه را کمی بیشتر نمائیم، و آن را متشکل از تمام کامپیوتر هایی که از طریق اینترنت به هم وصل شده اند بدانیم، با گروه بسیار بزرگی از کامپیوتر های همیشه روشن و همیشه در دسترس از طریق اینترنت روبرو هستیم که به آنها سرور های اینترنتی گفته می شود و وظیفه دارند تا اطلاعاتی که در هر زمان از شبانه روز، بر روی پهنای اینترنت جستجو می کنید را برای ملاحظه شما در اختیار قرار دهند. بنابراین به دو دسته بندی کلی دست می یابیم:
سرور ( server ) : کامیپوتری که سرویس می دهد.
کلاینت ( Client ) : کامپیوتری که سرویس می گیرد.
زمانی که شما به مرور وب و استفاده از انواع خدمات اینترنتی می پردازید، در واقع در نقش سرویس گیرنده عمل می کنید و کامپیوتری که از آنسوی شبکه به شما خدمات را ارائه می کند، سرویس دهنده و یا همان سرور نام دارد و جهان اینترنت با ارتباط میلیون ها کامپیوتر سرویس دهنده و سرویس گیرنده شکل می گیرد. در شبکه اینترنت، از آنجایی که مهمترین فاکتور به هنگام دریافت خدمات، پایداری یک سرور محسوب می شود، لذا محل های ویژه ای در سراسر دنیا با نام دیتاسنتر یا همان مرکز داده احداث می شود تا صرفا به نگهداری از سرور ها بپردازند و با تمرکز بر روی کیفیت شبکه و پشتیبانی قطعات و نرم افزارهای مورد نیاز، بصورت تخصصی شرایط را برای میزبانی وب و استفاده از سرورها به دور از مشکلات و مسائل متعدد پیرامون آن فراهم آورند. بنابراین دیتاسنتر محلی است که صدها و یا هزاران سرور را در رک ها ( rack )، کیج ها ( Cage ) و اتاق های مختلف جای می دهد. ساختمان دیتاسنتر از بخش های مختلفی مانند اتاق کنترل، اتاق سرور، ژانراتورها، تاسیسات خنک سازی، انبار سخت افزار، اتاق UPS و Battery backup ، اتاق نگه داری از وسایل اطفای حریق، اتاق مدیریت شبکه تشکیل می شود، هر چند که با توجه به نیازها، طراحی و امکانات و زیرساخت برای هر مرکز داده کاملا می تواند متفاوت باشد.
به عبارت دیگر یک سرور محلی برای نگه داری از محتوای وب سایت شما خواهد بود و در سرتاسر جهان میلیون ها سرور وظیفه نگه داری از محتوایی که هر روز در وب با آن آشنا می شوید در اختیار دارند، مضاف بر آن شمار نرم افزار ها تحت وب رو به فزونی است و با گسترش خدمات رایانش ابری که پارس پک اولین ارائه دهنده این خدمات در ایران است، در آینده ای نزدیک اغلب application های پرکاربردی که پیش از این تنها بر روی کامپیوتر های قابل اجرا بوده اند، پس از این از طریق وب قابل دسترس خواهند بود و شما نیازی به خرید لایسنس های پر هزینه، نصب پر دردسر نرم افزار و مراقبت و بروز رسانی آنها نخواهید داشت.

هاست چیست؟

وب هاستینگ همان چیزی است که وقتی می خواهید وب سایت تان روی شبکه بین المللی (اینترنت) برای همه قابل دیدن باشد به آن نیاز دارید. به زبان ساده، وب سایت شما باید روی یک سرویس دهنده میزبان قرار گیرد. کامپیوتر شخصی شما هم می تواند به صورت یک سرویس دهنده میزبان تنظیم و راه اندازی شود اما اگر قصدتان جذب ترافیک یا «بازدید کننده» زیاد برای سایت تان است، این کار زیاد عاقلانه به نظر نمی رسد برای اینکه وب سایت شما در اینترنت در دسترس باشد لازم است کامپیوترشما همیشه روشن و به اینترنت متصل باشد؛ به محض خاموش شدن کامپیوتر دیگر کسی سایت شما را نمی بیند. از طرف دیگر اگر با نرم افزارهای راه اندازی سرور آشنا نباشید، این کار می تواند برای شما پیچیده باشد در نتیجه اصلاح اشکالات و خرابی های احتمالی سرورتان وقت و انرژی زیادی می خواهد .
به همین دلایل تمام شرکت ها، ارگان ها و حتی افراد شخصی که نیاز به وب سایت دارند برای میزبانی سایت شان به سراغ شرکت های ارائه دهنده خدمات میزبانی می روند. در چنین شرکت هایی سرورهای آنها غالباً در خارج از ایران و در معروف ترین و مجهزترین Datacenterهای دنیا قرار دارد جایی که به صورت 24 ساعته برق به سرورها متصل است و اینترنت قطعی ندارد و برای مواقع اضطراری تمهیداتی اندیشیده شده است.
شما به عنوان مشتری به فضای کوچکی از این سرورها دسترسی دارید که با داشتن فضایی هرچند کوچک و کم حجم به یک تیم از متخصصان اینترنت برای نگهداری وب سایت تان متصل خواهید بود که در طول 24 ساعت می کوشند که این سرویس متوقف نشود.
در اکثر موارد، یک سرور میزبان وب فضای Hard خود را به فضاهای کوچک تری تقسیم کرده و آن را با هزینه کمتر در اختیار افراد مختلف قرار می دهد در این حالت از چندین سایت تا چند صد سایت از سرور میزبان به صورت مشترک استفاده می کنند. برای سایت های مهم یا با حجم اطلاعات بالا، سرورهای اختصاصی از نظر امنیتی و پایداری سرویس ها به هیچ وجه قابل مقایسه با سرور های مشترک نیستند. هر سرویس عمومی و اضافی نصب شده روی سرورهای مشترک و هر سایت دیگر روی آن سرور می تواند یک کانال ورودی برای هکرها باشد. همچنین حجم و انبوه درخواست ها روی سرور پایداری و سرعت آن را قطعاً کاهش خواهد داد. از طرف دیگر این نکته که سرورهای میزبان شما در چه مرکز داده ای و در کدام کشور واقع شده و فراهم شدن شرایط امکانات این مرکز داده از نظر پهنای باند، امکانات امنیتی، استحکام بنای فیزیکی، پیش بینی شرایط بحرانی مانند قطعی برق، آتش سوزی، زلزله و... تا چه میزان است از شاخص های مهمی برای تصمیم گیری جهت انتخاب یک سرویس دهنده خدمات میزبانی وب است.

یک هاست مناسب چه ویژگی هایی دارد ؟

ویدیو آموزشی زیر با عنوان نمودن نکات بسیار ریزبینانه به شما کمک می کند تا به آسان ترین شکل ممکن هاست مناسب وب سایت خود را شناسایی نموده، سپس با خیالی آسوده نسبت به خرید هاست مناسب اقدام نمایید، به شما پیشنهاد می کنیم که مشاهده این ویدیو آموزشی جذاب را از دست ندهید، در ویدیو زیر معیار های مهم یک شرکت هاستینگ خوب نیز عنوان شده اند، سپس ادامه این مقاله را جهت انتخاب هاست مناسب مطالعه فرمایید:

هم اکنون 8 آیتم را که به انتخاب هاست مناسب به شما کمک می کند را به همراه جزئیات کامل به شما معرفی خواهیم کرد، بنابراین در ادامه این مقاله آموزشی با ما همراه باشید:

انتخاب نوع سیستم عامل هاست

به طور کلی هاست های ارائه شده در سرتاسر جهان با دونوع سیستم عامل ارائه می شوند: هاست لینوکس و هاست ویندوز، در واقع سیستم عامل هاست لینوکس، لینوکس و انواع توزیع های آن است، سیستم عامل هاست ویندزو نیز انواع ویندوز است که توسط ماکروسافت ارائه می شود، هاست لینوکس و هاست ویندوز تفاوت های بسیار زیادی دارند که شرح تمام آن ها در این مقاله نمی گنجد، اما اگر زبان برنامه نویسی وب سایت شما php است، هاست لینوکس مناسب کار شماست و اگر زبان برنامه نوسی وب سایت شما asp و asp.net است میبایست هاست ویندوز تهیه کنید، اگر شما تصمیم دارید وب سایت خود را با سیستم مدیریت محتوا هایی مثل جوملا، وردپرس، پرستاشاپ، دیتالایف یا اپن کارت راه اندازی کنید باتوجه به این که زبان برنامه نویسی این سایت ساز های محبوب که بیش از 90 درصد وب سایت های جهان استفاده می کنند، Php است، هاست لینوکس برای استفاده از سیستم مدیریت محتوا های رایج مناسب است و اغلب به همین خاطر است که هاست لینوکس معمولا طرفداران بیشتری نسبت به هاست ویندوز دارد.

انتخاب نوع هاست مورد نیاز

در واقع هاست های ارائه شده توسط شرکت های هاستینگ در سرتاسر اینترنت انواع مختلفی دارد اما به صورت کلی می توان گفت که هاست های میزبانی سایت را معمولا می توان در سه قسمت مختلف دسته بندی کرد: هاست اشتراکی، هاست نیمه اختصاصی و هاست تمام اختصاصی که هر کدام از این سرویس ها کاربرد و معماری نسبتا متفاوتی با یکدیگر دارند، در زیر توضیحات مختصری درمورد هر یک به شما ارائه می کنیم، سپس یک جمع بندی کلی در انتخاب نوع هاست انجام خواهیم داد:

  • هاست اشتراکی: هاست اشتراکی یکی از پرطرفدار ترین نوع سرویس های میزبانی در سطح جهان به علت قیمت و کیفیت متوسط محسوب می شود، در واقع شرکت های هاستینگ برای ارائه هاست اشتراکی، یک سرور اختصاصی را معمولا به 100 الی 500 قسمت تقسیم می کنند و هر یک از قسمت های استخراج شده را به ازای قیمت و کیفیتی مناسب در اختیار کاربران خود قرار می دهند.
  • هاست نیمه اختصاصی: منظور از هاست نیمه اختصاصی در واقع همان سرور مجازی است، سرور مجازی قسمتی از یک سرور اختصاصی است که نسبت به هاست اشتراکی، فضا، منابع و سرعت بسیار بالاتری در اختیار دارد، معمولا وب سایت هایی که پس از راه اندازی کمی رشد نموده اند و به منابع و امکانات بیشتری از هاست اشتراکی نیاز دارند، از هاست اشتراکی به هاست نیمه اختصاصی یا سرور مجازی مهاجرت می کنند.
  • هاست تمام اختصاصی: منظور از هاست تمام اختصاصی در واقع یک سرور اختصاصی کامل است، معمولا وب سایت هایی که پس از راه اندازی رشد بسیار چشمگیری داشته اند و روزانه بازدیدکنندگان زیادی وارد آن ها می شود به فضا، پهنای باند و منابع بسیار زیادی از یک سرور نیاز دارند، به همین دلیل است که وب سایت های بزرگ پس از مدتی از راه اندازی، از هاست اشتراکی به هاست نیمه اختصاصی و سپس هاست تمام اختصاصی مهاجرات می کنند.

باتوجه به انواع هاست های معرفی شده قادر هستید یک هاست مناسب برای وب سایت خود انتخاب کنید، اگر در ابتدای راه هستید و به تازگی تصمیم به راه اندازی وب سایت گرفته اید، توصیه ما به شما این است که از سرویس های هاست اشتراکی با قیمت مقرون بصرفه استفاده کنید، اگر وب سایت شما به پیشنیاز های خاصی از سرور نیاز دارد که در هاست اشتراکی وجود ندارد و سیستم مدیریت محتوای وب سایت شما به توابع و پورت های خاصی نیاز دارد که در هاست اشتراکی امکان ارائه آن وجود ندارد، شما میبایست از سرور مجازی یا همان هاست نیمه اختصاصی استفاده کنید، البته به تازگی در سرتاسر جهان از هاست هایی، تحت عنوان هاست مخصوص وردپرس رونمایی شده است که این هاست ها امکانات بسیار مناسبی جهت راه اندازی وب سایت توسط سیستم مدیریت محتوای جهانی وردپرس را دارا هستند، اگر شما هم تصمیم گرفته اید توسط وردپرس یک وب سایت راه اندازی کنید، هاست وردپرس برای شما بهترین گزینه است.

انتخاب کنترل پنل هاست

کنترل پنل هاست در واقع رابط گرافیکی است که شما را از تایپ نمودن دستورات لینوکسی و ویندوزی بی نیاز می کند، در این رابط گرافیکی همواره ابزار هایی جهت مدیریت دامین ها، فایل ها، دیتابیس ها و ایمیل های داخل هاست وجود دارد، سرویس های هاست ویندوز و هاست لینوکس کنترل پنل های متفاوتی دارند، اما اگر بخواهیم تمرکز خود را بر روی کار با هاست لینوکس قرار دهیم، همواره دو نوع کنترل پنل بیشتر بر روی هاست لینوکس ارائه می شود: سی پنل (cpanel) و دایرکت ادمین (directadmin) در واقع هر دوتای این کنترل پنل ها یک کار را انجام می دهند و کار آن ها مدیریت هاست توسط رابط های گرافیکی است اما امکانات و ظاهرا کاملا متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند، با توجه به این که سی پنل یکی از بهترین کنترل پنل های مدیریت هاست در سرتاسر جهان محسوب می شود و وب سایت های بسیار زیادی از این کنترل پنل استفاده می کنند، همواره آموزش های بسیاری در زمینه کار با این کنترل پنل در سطح اینترنت منتشر شده است، بنابراین اگر شما در ابتدای کار هستید به شما توصیه می کنیم هاست سی پنل که از یک رابط گرافیکی بسیار زیبا و قدرتمند بهره می برد را انتخاب نمایید.

تعیین موقعیت جغرافیایی هاست

همانطور که در ابتدای مقاله عنوان نمودیم، هاست در واقع قسمتی از یک کامپیوتر همیشه روشن است که به صورت دائمی به اینترنت متصل است، از این کامپیوتر های همیشه روشن در محلی به نام دیتاسنتر نگهداری می شوند، دیتاسنتر مکانی است مانند کارخانه های بسیار بزرگ با این تفاوت که در دیتاسنتر ها ردیف ردیف کامپیوتر های روشن در کنار یکدیگر قرار گرفته است، دیتاسنتر های مختلفی در سرتاسر جهان وجود دارد و اگر کامپیوتر ارائه دهنده هاست شما در آلمان باشد، به این ترتیب موقعیت جغرافیایی هاست شما آلمان است، اگر دیتاسنتر هاست شما در ایران باشد، موقعیت جغرافیایی هاست شما در ایران است، و به همین دلیل مبحثی مطرح می شود به نام هاست داخل کشور و یا هاست خارج از کشور، در واقع این وابسته به نیاز شماست که هاست ایران خریداری کنید یا هاست خارج از ایران، معمولا هاست های خارج از ایران به دلیل کیفیت شبکه ای بسیار بالاتر در کشور های مدرن جهان، معمولا از کیفیت و پهنای باند بالاتری برخوردار هستند، با این حال انتخاب موقعیت جغرافیایی هاست از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که قبل از خرید هاست میباست درمورد دیتاسنتر ارائه دهنده هاست بیشتر تحقیق کنید و مناسب ترین سرویس را برای خود خریداری کنید.

تعیین میزان فضا و پهنای باند هاست

تعیین میزان فضای مورد استفاده و میزان پهنای باند یا تبادل داده هاست از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، در واقع موردی که به صورت اشتباه در کشور ما رواج یافته است ارائه سرویس های هاست با فضای محدود مانند 50 مگابایت، 500 مگابایت و حتی یک گیگابایت است، در واقع اگر شما تصمیم به راه اندازی سایت و تولید محتوا بر روی وب سایت خود دارید هموراه باید توجه داشته باشید که هاست های 100 مگابایتی و حتی 500 مگابایتی نیز پاسخگوی نیاز های وب سایت شما نیستند و در طول دوره استفاده از این سرویس ها برای اموری مثل بکاپ گیری و یا افزایش محتوای وب سایتتان با مشکلات متعددی مواجه خواهید شد، به همین دلیل است که بزرگترین شرکت های هاستینگ جهان نیز هم اکنون سرویس های خود را با فضای بیش از 10 گیگابایت و حتی نامحدود ارائه می دهد، توصیه ما به شما این است که حتما یک هاست پرفضا خریداری نمایید حتی اگر به تمام آن فضا نیاز ندارید در آینده همگام با رشد اطلاعات وب سایتتان به این مقدار فضا نیاز خواهید داشت، پهنای باند به معنای میزان تبادل اطلاعات بین کامپیوتر بازدیدکننده از وب سایت شما و هاست وب سایت شما است، در واقع هرچقدر که تعداد بازدیدکنندگان وب سایت شما افزایش پیدا کند به پهنای باند ماهانه بیشتری نیاز دارید، معمولا سعی کنید از هاست هایی استفاده کنید که بیش از 50 گیگابایت پهنای باند ماهانه در اختیار داشته باشند.

میزان منابع RAM و CPU هاست

یکی از اصلی ترین مواردی که در بیشتر شرکت های هاستینگ از چشم خریداران همیشه دور می ماند میزان ram، cpu و تعداد کانکشن های همزمان اختصاص یافته به هر هاست است، شما قبل از خرید هاست حتما باید توجه داشته باشید که هاست نیز بخاطر این که قسمتی از یک کامپیوتر همیشه روشن است میزان ram و cpu خاصی به آن تعلق می گیرد که در طول دوره استفاده از هاست شما فقط اجازه دارید از همان میزان توان سرور اصلی استفاده کنید، بنابراین قبل از خرید هاست از شرکت های هاستینگ کمی حرفه ای تر بخواهید که میزان ram و cpu قابل استفاده در هر پکیج را به شما معرفی کنند، همچنین حتما از شرکت های هاستینگ بپرسید که پس از خرید هاست و راه اندازی وب سایت بر روی هر پکیج تا چه تعداد بازدیدکننده همزمان قادر است در وب سایت شما در هر لحظه حضور داشته باشند و متناسب با نیاز های وب سایت خود با در نظر گرفتن این معیار بسیار مهم و ریزبینانه، نسبت به انتخاب یک هاست مناسب اقدام کنید.

تعداد دامنه های قابل میزبانی در هاست

در واقع قبل از خرید هاست، حتما بررسی کنید که در آینده تصمیم دارید چه تعداد دامنه را به این هاست متصل کنید ؟ بسیاری از افرادی که اقدام به خرید هاست می کنند همواره پس از گذشت اندکی زمان تصمیم می گیرند یک یا چند وب سایت دیگر بر روی همان هاست راه اندازی کنند آن هم بدون این که نیاز به خرید هاست جدید برای هر وب سایت باشد، برخی دیگر از مشتریان تصمیم دارند تعدادی دامین متشابه به نام وب سایتشان را که از قبل خریداری نموده اند را به سایت اصلی خود فوروارد یا هدایت کنند، باتوجه به موارد گفته شده در هنگام خرید هاست باتوجه به نیاز های و انتظاراتی که ممکن است در آینده از هاست خود داشته باشید، به تعداد ادان دامین ها، پارک دامین ها و ساب دامین های هر هاست قبل از خرید توجه کنید.

هزینه های ماهانه یا سالانه هاست

همواره هاست نیز مانند تمام کالا هایی که در سطح جهان ارائه می شود قیمت های بسیار متنوعی دارد، قیمت هاست برخی از شرکت ها بسیار بالاست و قیمت برخی دیگر بسیار پایین و قیمت هاست در برخی از شرکت های دیگر معقول و منطقی است، یکی از اصلی ترین نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید این است که یک هاست خوب با امکانات نسبتا بالا، هیچوقت ارزان قیمت نیست، در هنگام خرید هاست همیشه این معیار را مدنظر داشته باشید که اگر یک شرکت هاستینگ بخواهد یک هاست سالانه به شما ارائه دهد و به ازای هر ماه نگهداری از اطلاعات وب سایت شما، فقط 5 هزارتومان ناقابل از شما دریافت کند، یعنی به همان میزان هزینه ای که برای سیم کارت اعتباری خود هر ماه کارت شارژ خریداری می کنید، در واقع قیمت یک هاست خوب و با کیفیت همیشه بیشتر از 60 هزارتومان در سال است، اما توصیه پایانی ما به شما این است که حتما در هنگام خرید سعی نمایید، هاست را از شرکت هایی خریداری کنید که حاظر باشند سرویس های خود را با قیمت های ماهانه نیز ارائه دهند تا شما قادر باشید با پرداخت هزینه اندک ماهیانه، کیفیت سرویس دهی آن شرکت ها را بررسی کنید.

دامنه چیست؟

به آدرس های سایت دامنه می گویند. مانند www.google.com که دامنه آن google.com است. شاید اجزای هر URL را بدانید ولی دامنه یکی از مهم ترین قسمت های سایت و URL است. برای مثال دامنه زیر را ببینید:

https://www.bsi.ir

پسوند IR ، پسوند این دامنه است ولی دقت کنید:

https://www.bsi.ir/default.aspx

aspx پسوند فایل default و IR پسوند دامنه ماست. خب حالا فرق .com و .net و .ir و … در چیست؟ هر یک از پسوند های دامنه معنای خاصی دارد. مثلا پسوند .ac.com یا ac.ir را برای دانشگاه ها و موسسات آموزش می گذارند. هر دامنه بسته به نوع خود در سازمان مربوطه و هر سازمان اجازه اجاره آن را از سازمان خاصی می گیرد. برای مثال برای ثبت دامنه phpassistant.ir ، ما باید به سازمان نیک مراجعه کنیم تا آن را برای ما ثبت کنند. دامنه هایی با پسوند عمومی مثل net یا com در سازمانی به نام Domain Name Register Center ثبت می شود. اگر شما بخواهید دامنه ای ثبت کنید مشخصات شما را می خواهند. خواستن مشخصات به این دلیل است که مشخصات شما در پایگاه Whois ثبت شود و از دزدیده شدن دامنه شما جلوگیری شود. Whois چیست؟ کجاست؟ Whois یک پایگاه وابسته به سازمان ثبت دامنه است که با جستجوی هر دامنه DNS ، نام مشخصات مالک و نام ثبت کننده نمایش داده می شود که آن را در سایت های اجاره دامنه حتما دیده اید.

DNS دامنه چیست؟ مانند آجرهای یک خانه است. آدرس DNS ها ممکن است به صورت زیر باشد:

ns1.server.com
ns2.server.com

DNS برای این که هاست شما به دامنه شما مربوط شود ، تنظیم می شود. سرور های ns1 ممکن است قطع باشند به همین دلیل باید ns2 کار کند. اگر به هر دلیلی Data Center هاست شما از بین برود ، DNS های شما نیز از بین می روند تا دامنه بدون هاست شما دزدیده نشود.

هاست یا Host یعنی چه؟ با توضیحات بالا فهمیدید که هاست و دامنه به یک دیگر وابسته اند. هاست (Host) در زبان انگلیسی به معنی میزبان است. یعنی میزبانی سایت شما برعهده  شرکتی است که شما انتخاب کردید. Host یک کامپیوتر تحت شبکه است که توسط cpanel سایت شما کنترل می شود. محتوای این کامپیوتر یک سیستم عامل است که شما انتخاب کردید لینوکس یا ویندوز. و در درایو های دیگر محتوایی که شما از طریق cpanel برای سایت خود ریخته اید وجود دارد. پس Host هم یک کامپیوتر است که با وسایل جانبی پیشرفته و مودم های مخصوص ، به cpanel متصل شده و در شبکه اینترنت پخش می شود. برای این هاست ها باید حتما DNS دامنه تنظیم شود. ممکن است بگویید من و دوستم از یک هاست خریده ایم ولی DNS هایمان فرقی ندارد. چرا؟ DNS پرتکول خاصی ندارد و تنظیمات DNS نیز توسط مرورگر ها قابل مشاهده نیست. DNS فقط شامل یک نشانی نیست بلکه به طور اتوماتیک یوزرنیم و پسورد هاست مربوطه نیز در هاست ها به آدرس DNS فرستاده می شود تا بتوان کنترل DNS را در دست گرفت.

هاست VPS چیست؟ هاست VPS فقط در یک کامپیوتر اجرا می شود و توسط سخت افزار های مخصوص مجازی سازی می شود. یک سوپر کامپیوتر وظیفه چندین کامپیوتر را دارد و به هر سایت مقداری رم و فضا اختصاص می دهد. این هاست ها معمولا گران هستند ولی سرعت آن ها بیش از بقیه هاست است. هاست VPS معمولا برای سازمان های هاستینگ خیلی قوی و پرمشتری گذاشته می شود.

Data Center چیست؟ وقتی سایت هایی مثل فیس بوک تا این حد بازدید دارند خب بدیهیست که اگر بخواهند تمام اطلاعات میلیون ها کاربر را بر روی یک کامپیوتر هاست مجازی یا هاست معمولی ذخیره کنند کامپیوتر بلافاصله کرش کرده و تمام اطلاعات کاربران در عرض یک چشم به هم زدن از بین می رود. پس باید جهت کمتر شدن هزینه و افزایش مقدار فضا آن ها را به قسمت های مختلفی که شبیه کابل های برق هستند و در آن اطلاعات ۰ و ۱ رد و بدل می شود. هر هاست معمولی مجازی یا هر نوع هاست باید یک یا چند Data Center داشته باشد.


 

 

کلمات کلیدی:

هاست لینوکس ایران|هاست چیست|هاست ویندوز|قیمت هاست|هاست ایران|خرید هاست و دامنه|میهن هاست|ایران هاست رایگان|دامین چیست|چگونه هاست بخریم|هاست چیست ویکی پدیا|تفاوت هاست و سرور|تعریف هاست|انواع هاست|دامنه چیست|چگونه هاست بسازیم|هاستینگ چیست|بهترین هاستینگ ایران|میزبانی وب رایگان|میزبانی وب شخصی|دامنه ویکیهاستینگ رایگان|چگونه هاست بخریم|سرور چیست|هاست چیست؟|