• آگهی های ویژه کامپیوتر دست دوم  کامپیوتر یا رایانه ابزاری است که بر روی آنچه به آن می‌دهند ( و اصطلاحاً‌ به آن ورودی گفته می‌شود ) عملیاتی انجام می‌دهد که به آن پردازش می‌گویند و نتیجه مطلوب را به دست می‌دهد که خروجی نامیده می‌شود.

 نام کامپیوتر

 

در زبان انگلیسی «کامپیوتر» به کسی می‌گفتند که محاسبات ریاضی را (بدون ابزارهای کمکی مکانیکی) انجام می‌داد.

 معنای واژه‌ی فارسی رایانه

واژه‌ی رایانه از مصدر رایانیدن ساخته شده که در فارسی میانه به شکلِ rāyēnīdan و به معنای «مرتّب کردن، نظم بخشیدن و سامان دادن» بوده است.

 

تاریخچه کامپیوتر

 

در گذشته دستگاه های مختلف مکانیکی ساده ای مثل خط کش محاسبه و چرتکه نیز رایانه خوانده می شدند.

اهمیت کامپیوتر

 

در پرتو امکانات بی شماری که بوسیله کامپیوتر فراهم آمده است امروزه جوامع بشری با گامی محکم و استوار به سوی تسلط هر چه بیشتر بر علم و تکنولوژی پیش می‌روند

 

نسل های کامپیوتر

 

واژه‌ نسل برای تقسیم بندی مراحل پیشرفت و تکامل کامپیوتر ها به کار می‌رود هر از گاهی تحولات مهمی در زمینه سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر ها پدید آمده است که دامنه‌ این تغییرات به حدی بوده است که اصطلاحاً‌ گفته می‌شود نسل جدیدی از کامپیوتر ها به وجود آمده است.

 

انواع کامپیوتر

 

۱ – کامپیوتر های بزرگ (Main Frame) ۲ – کامپیوترهای کوچک (Mini Computer) ۳ – ریز کامپیوترها (P .C .) یا (Micro Computer)

 

بخش های اصلی کامپیوتر

 

۱٫ سخت افزار ۲ . نرم افزار

سخت افزار رایانه(Hardware)

مجموعه ای از عناصر فیزیکی و قابل لمس در کامپیوتر را سخت افزار کامپیوتر مینامند. مانند مدارهای الکترونیکی ، ترانزیستور ها و IC ها.

 

نرم افزار رایانه (Software)

 

برنامه های کاربردی و برنامه های سیستم که توسط انسان نوشته میشوند. یعنی نرم افزار ، رابط بین کاربر رایانه و سخت افزار است.

 

تعریف سیستم

 

سیستم عبارت است از مجموعه ای از عناصر مرتبط به هم که هدف خاصی را انجام میدهند.

 

کامپیوترچگونه کار می کند ؟

کامپیوترمانند انسان است ولی به تنهایی ، قادر به انجام عملی نیست بلکه باید به کامپیوتر دستور العملی به نام برنامه داده شود . برنامه ها به زبانهای سطح پایین یا سطح بالا نوشته می شوند و به این زبان ها ، زبانهای برنامه نویسی می گویند .

 

سیستم عامل

رایانه همیشه نیاز دارد تا برای بکارانداختنش حداقل یک برنامه روی آن در حال اجرا باشد

 

کاربردهای کامپیوتر

 

کامپیوتر ها در مؤسسات تجاری و صنعتی ، شرکتها های هواپیمایی ، مؤسسات تحقیقاتی ، علمی و پزشکی و …. کاربرد دارند.

 

چرا باید علم کامپیوتر را بیاموزیم؟

امروزه همگان به این باور رسیده اند که فراگیری استفاده عملی از رایانه کاری اجتناب ناپذیر برای زندگی در دنیای فوق مدرن امروزی است.

 

برخی اصطلاحهای کامپیوتری

بیت ، بایت ، کیلو بایت ، مگابایت ، گیگابایت ، هگزابایت ، بوت یا دیسک آغاز گر ، حافظه دسترسی تصادفی (RAM) ، کارت صدا یا صوت ،کارت گرافیک (VGA) ، واحد پردازش مرکزی (CPU) ، داده ، هارد دیسک (دیسک سخت) ، سخت افزار ، شبکه ، مادربورد

رایانه شخصی ( Personal Computer) (به‌صورت مخفف PC) رایانه‌ای همه‌کاره است که از نظر اندازه، قابلیت‌ها و قیمت به‌گونه‌ای ساخته شده که برای استفاده شخصی مناسب است و قرار است که توسط کاربر نهایی استفاده شود. این نوع رایانه‌ها با مدل‌های پردازش دسته‌ای و اشتراک زمانی که برای کار عده‌ای فراوان و تولید رایانه‌های بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار  می‌گیرند، متفاوت است.

برنامه‌هایی که برروی بیشتر رایانه‌ها نصب می‌شوند شامل واژه‌پرداز، صفحه گسترده، پایگاه داده‌ها، مرورگر وب، کلاینت ایمیل، بازی کامپیوتری و ده‌ها برنامهٔ دیگر که برای استفاده‌های خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. رایانه‌های شخصی امروزی معمولاً به اینترنت متصل هستند که به آن‌ها اجازه دسترسی به وب جهان‌گستر و منابع موجود در آن را می‌دهد. این رایانه‌ها همچنین می‌توانند از طریق سیم یا بی‌سیم به شبکه‌های محلی متصل شوند. رایانه‌های شخصی خود شامل رایانه رومیزی، لپ‌تاپ، نت‌بوک و تبلت می‌شوند.

صاحبان رایانه‌های شخصی اولیه معمولاً مجبور بودند نرم‌افزارهای مورد نیازشان را تولید کنند. رایانه‌های آن‌ها در ابتدا حتی سیستم‌عامل هم نداشت. این رایانه‌ها نیاز به راه‌اندازهای دستی داشتند که برنامه‌های نوشته‌شده را از روی ذخیره‌سازهای خارجی (مانند دیسکت‌ها) بارگذاری کنند. بعد از مدتی راه‌اندازی از روی حافظه‌های فقط‌خواندنی به‌صورت گسترده‌ای رایج شد. کاربران امروزی رایانه‌های شخصی به طیف وسیعی از نرم‌افزارهای تجاری، رایگان‌افزار و نرم‌افزارهای متن‌باز که به‌صورت آماده-برای-اجرا و آماده-برای-ترجمه موجود هستند، دسترسی دارند. نرم‌افزارهای رایانه‌های شخصی مانندبازی‌های ویدئویی معمولاً توسط شرکت‌های تولیدکننده سخت‌افزار و سیستم‌های عامل تولید می‌شوند و نرم‌افزارهای تلفن‌ها و سیستم‌های همراه توسط یک فروشگاه آنلاین تأیید و پخش می‌شوند.

از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی، سیستم‌عامل‌های شرکت مایکروسافت (در ابتدا ام‌اس-داس و بعدها ویندوز) به‌همراه سخت‌افزار شرکت اینتل تقریباً تمام بازار رایانه‌های شخصی را در دست داشتند. رقبای مشهور دیگر سیستم‌عامل ویندوز شامل سیستم‌عامل مک اواس شرکت اپل و سیستم‌عامل‌های متن‌باز و آزاد شبه یونیکس مانند لینوکس و بی‌اس‌دی هستند. شرکت ای‌ام‌دی نیز اصلی‌ترین رقیبپردازنده‌های مرکزی اینتل را تولید می‌کند. به دلیل حضور فراگیر سیستم‌عامل مایکروسافت در کنار این سخت‌افزارها به عنوان سکو، اصطلاح «PC» یا «رایانه شخصی» معمولاً به سیستم‌های سازگار با معماری X86 که سیستم‌عامل ویندوز برروی آن‌ها نصب شده است، گفته می‌شود. در مقابل، سیستم‌های شرکت اپل مکینتاش نامیده می‌شوند.

دسته بندی براساس استفاده های مورد نیاز


ساده ترین معیار دسته بندی ماشین های محاسبه، موارد استفاده آنها است. این مشخصه توسط سازندگان کامپیوتر، برای توصیف محصول خود، و استفاده کنندگان کامپیوتر برای توصیف ماشینی که با آن تعامل دارند مورد استفاده قرارمی گیرد. برای مثال:
*رایانه های شخصی
 
*رایانه های بزرگ
 
*لپ تاپ
 
*ایستگاه کاری رایانه یا (Workstation)
*کامپیوتر کوچک کامپیوترهای کوچک)
*ابر رایانه (ابر کامپیوتر)
*ابرکامپیوترهای کوچک
*Enterprise Server یا سرور حرفه ای
*PDA
*کامپیوترهای پوشیدنی
 

 

 

 

 

 

ماهیت عامیانه این دسته بندی آنرا به ابهام می کشاند. این دسته فقط ماشین های کنونی و در دسترس را شامل می شود. سرعت زیاد توسعه کامپیوتر باعث پیدا شدن کاربردهای تازه و در نتیجه منسوخ شدن تعاریف کنونی می شود. بسیاری از کامپیوترهایی که دیگر مورد استفاده نیستند، از جمله تحلیل گر تفاضلی معمولاً در این لیست ها  قرار نمی گیرند. برای تعریف واضح کلمه کامپیوتر به معیارهای دیگری نیازمندیم.

Image result for ‫کامپیوتر  قطعات‬‎

 

 

 

سخت افزار رایانه (به انگلیسیComputer Hardware) به مجموعه‌ای از اجزای فیزیکی گفته می‌شود که یک رایانه را می‌سازند. سخت‌افزار رایانه درواقع همان قسمت‌ها یا اجزای فیزیکیِ رایانه مانند نمایشگر، موشواره، صفحه‌کلید، دیسک سخت، واحد سیستم (کارت‌های گرافیک، کارت‌های صدا، حافظه اصلی، مادِربورد و تراشه‌هایدیگر) و ... هستند که قابل لمس‌اند.

در مقابل، نرم‌افزار مجموعه‌ای از مجموعه دستورالعمل‌های قابل خواندن برای ماشین است که به پردازنده مرکزی امر می‌کند تا اعمال خاصی را انجام دهد. ترکیبی از نرم‌افزار و سخت‌افزار یک سیستم رایانه قابل استفاده را به‌وجود می‌آورند.

رایانه‌های شخصی، که با عنوان PC نیز شناخته می‌شوند، یکی از رایج‌ترین انواع رایانه‌ها هستند که به‌دلیل تنوع، همه‌کاره بودن و قیمت پایین‌تر بیش از انواع دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. لپ‌تاپها نیز در کل همان رایانه‌های شخصی هستند که معمولاً با سخت‌افزارهای کم‌مصرف‌تر و کوچک‌تر ساخته می‌شوند.

جعبه رایانه (به انگلیسی: Computer Case) یک محفظه پلاستیکی یا فلزی است که بیشتر قطعات سخت‌افزاری یک رایانه در درون آن قرار می‌گیرند. نسخه‌های مربوط به رایانه‌های رومیزی معمولاً در اندازه‌هایی ساخته می‌شوند که بتوان آن‌ها را در زیر یک میز جا داد؛ با این حال در سال‌های اخیر طراحی‌های کوچک‌تری نیز به‌وجود آمده و محصولاتی مانند آی‌مک شرکت اپل تمامی سخت‌افزارها را در درون یک جعبه قرار می‌دهند. لپ‌تاپها نیز رایانه‌هایی هستند که در فرم یک جعبه تاشو ساخته می‌شوند. در سال‌های اخیر طراحی این‌گونه رایانه‌ها نیز دچار تحول شده است. برای مثال نسخه‌هایی از لپ‌تاپ‌ها به‌وجود آمده‌اند نمایشگر آن‌ها جدا شده و تبدیل به تبلت می‌شوند.

معرفی قطعات کامپیوتر :

توجه

نام قطعات به ترتیب الفبای انگلیسی مرتب شده است.

 

Air Cooling ( تهویه هوا ): air Cooling

تهویه هوا ): گرماگیرهای تعبیه شده روی قطعات کامپیوتر، عموما به تنهایی گره‌گشا نیستند. برای تقویت تهویه هوای کیس که در صورت افت بیش از حد به عملکرد ناقص و حتی سوختن قطعات منجر خواهد شد، از فن‌های مناسب سرمادهنده استفاده می‌شود. این فن‌ها براساس قدرت، صدا و مصرف تنوع زیادی دارند. اگر به مدل‌های قوی‌تر نیاز داشتید، حتما سر و صدای آن را هم درنظر بگیرید؛ زیرا گوش‌ هم مثل چشم‌، آستانه‌ تحملی دارد.


Anti-Static BagAnti-Static Bag ( کیسه ضدالکتریسیته ساکن )

( کیسه ضدالکتریسیته ساکن ): کیسه‌ای از جنس فویل با روکش مخصوص است که از قطعات حفاظت نشده در برابر الکتریسیته ساکن محافظت می‌کند. قطعات حساس کامپیوتر مانند هارد درایوها ( دیسک سخت ) را در این کیسه‌ها محفوظ می‌کنند.


Anti-Static Wrist Band

Anti-Static Wrist Band ( مــچ‌بند ضدالکتریسیته ساکن )

( مــچ‌بند ضدالکتریسیته ساکن ): قطعات الکترونیکی فعال، معمولا مقداری بار الکتریکی ساکن را در خود ذخیره می‌کنند که در صورت بی‌احتیاطی ممکن است در حین باز و بسته کردن به کاربر آسیب بزند. برای پیشگیری از چنین آسیب‌هایی، مچ‌بندهای ضداستاتیک که اتصال کاربر را به زمین فراهم می‌کند، بسیار توصیه می‌شود.


ATX Power ConnectorATX Power Connector ( اتصال پاوِر ای‌تی‌اکس: 20، 24، و 20+4 خشاب )

 

( اتصال پاوِر ای‌تی‌اکس: ۲۰، ۲۴، و ۲۰+۴ خشاب ): این کابل‌ها حکم رگ‌های حیات کامپیوتر را دارند. قدرت پاور ( منبع برق کامپیوتر ) از طریق این کابل‌ها بهمادربورد و دیگر قطعات منتقل می‌شود. این کابل‌ها مادگی‌های ۲۰ و ۲۴ تایی دارند که عموما به دو بخش ۲۰ و چهارتایی تقسیم شده‌اند.


Audio Connector PanelAudio Connector Panel ( پنل اتصالات صوتی )

 

( پنل اتصالات صوتی ): پنل ورودی و خروجی (I‌/‌O) که در کنار مادربورد قرار گرفته و پس از نصب از پشت کیس قابل دسترس است، بخشی برای ورودی‌های صوتی دارد. مادگی سبز عموما خروجی مادربورد به اسپیکر است و مادگی کنار آن هم برای اتصال میکروفن.

 

 


BIOSBIOS ( میان‌افزار یا سیستم ابتدایی ورودی‌/‌ خروجی )

 

( میان‌افزار یا سیستم ابتدایی ورودی‌/‌ خروجی ): بایوس یا میان‌افزار دقیقا همان کاری را انجام می‌دهد که اسمش القا می‌کند. این بخش از کامپیوتر، سیستم‌عامل ابتداییمادربورد یا کارت گرافیک است که از طریق تنظیماتش، راه را برای نصب سیستم‌عامل و دیگر نرم‌افزارها هموار می‌کند. در بایوس می‌توانید مواردی مانند حافظه اصلی،درایو بوت و… را مشخص کنید.


Case

Case ( کیس ) ( کیس ): در فارسی به آن جعبه و کازه هم گفته می‌شود. کیس، جعبه اصلی کامپیوتر است که تمام قطعات در دل آن سوار شده و از خروجی آن به وسایل دیگر متصل می‌شوند. کیس‌ها انواع مختلفی دارند؛ از نمونه‌های Tower گرفته تا دسکتاپی ( رومیزی ). نمونه‌های زیادی از آنها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با استفاده از پیچ‌های دستی و براکت‌ها دخالت پیچ‌گوشتی را به حداقل رسانده و سهولت کار را افزایش می‌دهند.

به مرور زمان، زیبایی کیس‌ها اهمیت بیشتری یافته و امروزه شاهد نمونه‌های متنوعی هستیم. به عنوان مثال کیس‌های زیادی داخلشان مشخص است، این کیس‌ها به موجی نو منتهی شده که آن را کیس مودینگ می‌نامند.

در شکل زیر  نمایی از پشت یک کیس نشان داده شده. همانطور که مشاهده می نمایید  :

 قسمت A : محل اتصال کابل برق AC 220v میباشد.

 قسمت B : محل قرار گرفتن Power  یامنبع تغذیه که فن (Fan) که کار تهویه هوای داخلی منبع تغذیه را به عهده دارد نشان داده شده.

 قسمت C : کانکتور (انتصال دهنده) PS/2 Mouse  که محل اتصال کابل ماوس می باشد .

 قسمت D : محل قرار گیری کابل صفحه کلید (Keyboard) می باشد .

 قسمت E :  این قسمت دو پورت (USB) نشان داده شده که محل قرار گیری کابلهای یو اس بی می باشد .

 قسمت F :  این قسمت محل قرار گرفتن کابل پرینتر می باشد .

 قسمت G : این پورت ورودی COM میباشد مخصوص کابلهای کام . در بیشتر موارد از این پورت جهت پروگرام کردن یا به عبارت دیگر Config کردن دستگاههای ورودی یا خروجی به کار گرفته می شود .

قسمت H : به این قسمت پورت گرا فیک (VGA) قرار دارد. اصولا در مادر بوردهایی که گرافیک آن به صورت on-board هست دیده میشود. (تعریف on-board : به هر قطعه ای که بر روی خود مادر بورد به صورت داخلی (internal) نصب شده باشد گفته میشود).

قسمت I : این پورت هم مانند پورت قبلی مخصوص کارت گرافیک می باشد . با این تفاوت که در این قسمت پورت گرافیک غیر onboard و محل اتصال کابل مانیتور میباشد.(کارتهای غیر onboard به صورت خارجی بر روی اسلات گرافیک (VGA Slot) قرار می گیرند .

قسمت J : این قسمت Jack یا Connector ورودی کارت شبکه  محلی برای اتصال کابل شبکه LAN می باشد .

قسمت K : این قسمت هم مانند قسمت قبلی Jack یا Connector نامیده میشود  با این تفاوت که این دو کانکتور یکی ورودی ( محل اتصال کابل تلفن(Phon line ) )و د یگری یک خروجی ازخط تلفن( مخصوص اتصال به گوشی تلفن) می باشد که هر دو بر روی کارت مودم ( Modem Card)  قرار دارند.Chipset (تراشه)Chipset

  (تراشه): عملکرد مادربوردها بر دوش تعدادی مدار است که آنها را به اختصار چیپ‌ست یا تراشه می‌گوییم. بسیاری از جنبه‌های عملکرد کامپیوتر در گرو خصوصیاتتراشه‌هاست. از جمله، حد پشتیبانی از حافظه، ظرفیت اورکلاک، امکان ارتقا و همخوانی پردازنده.


CMOSCMOS ( سیموس یا نیم‌رسانای اکسیدفلزی مکمل )

( سیموس یا نیم‌رسانای اکسیدفلزی مکمل ): این فناوری برای ساخت بیشتر تراشه‌های موجود در کامپیوترهای شخصی، همچنین حسگرهای تصویر و مدارهای قیاسی به کار می‌رود. تولیدات سیموسی در برابر گرما و دخالت‌های استاتیک مقاوم هستند. به‌صورت عامیانه از عبارت سیموس بیشتر برای اشاره به باتری سیموس روی مادربورد استفاده می‌شود. این باتری تنظیمات مادربورد را در خود ذخیره می‌کند و با خارج کردنش می‌توانید مادربورد را به تنظیمات کارخانه برگردانید.


CPUCPU ( واحد پردازش مرکزی )

( واحد پردازش مرکزی ): سی.پی.یو یا واحد پردازش مرکزی، اصلی‌ترین واحد محاسباتی کامپیوتر است. پردازنده‌های امروزی چند هسته (۲، ۴ یا ۸) دارند و از این‌رو می‌توانند چند مسئولیت را به طور همزمان انجام دهند. این مسئولیت‌های همزمان را ریسه یا thread می‌گویند.

بعضی پردازنده‌های مدرن اینتل قادرند با بهره‌گیری از فرآیندی موسوم به hyperthreading، تعدادی هسته مجازی ساخته و رقم هسته‌ها را تا دو برابر افزایش دهند تا فعالیت‌های موازی با رایانه راحت‌تر صورت گیرد.

AMD در مقابل این فناوری اینتل، در نمونه‌هایی خاص، پردازنده‌های سخت‌افزاری بیشتری را به کاربرانش ارائه می‌کند. سی.پی.یوهای امروزی به قابلیت‌های اضافه‌ای مجهزند که تا چند سال پیش در انحصار سخت‌افزارهای جانبی بود. از جمله می‌توان به پردازش گرافیکی و کنترل حافظه اشاره کرد. بیشتر پردازنده‌ها یک فرکانس کاری معین دارند، اما نمونه‌های مشخصی مانند سری K از اینتل و سری بلک از AMD دست کاربر را برای اورکلاک باز می‌گذارد.

استلاحات رایج و شناخت آنها در مورد پردازنده ها

FSB ( Front Side Bus :

گذرگاه جلويي ، كه گذرگاه داده بين CPU و Ram است . و براي تبادل داده با ساير قطعات متصل به مادردبرد بكار مي رود . همچنين System Bus يا Memory Bus يا CPU Bus Speed يا External CPU Speed گفته مي شود . بوسيله اين گذرگاه پردازنده به پل شمالي ( North Side Bridge ) متصل مي شه ؛‌ كه در واقع اين بخش در بر دارنده گذرگاه حافظه ، گذركاه PCI و گذرگاه AGP‌ است . بطور كلي FSB بيشتر ، به معني سرعت پردازش بالاتر و كامپيوتري سريعتر است . در واقع اين گذرگاه شامل مجموعه اي از سيمها و مدارات است كه وظيفه نقل و انتقال اطلاعات رو به داخل و خارج پردازنده بعهده داره. مثل يك بزرگراه كه هر چه عريض تر باشه ،‌ عبور داده ها روانتر شده و انتقال بيشتر ي صورت مي گيره و مقدار داده بيشتري از حافظه به پردازنده منتقل مي شه بنابراين پردازنده با توجه به سرعت داخلي بسيار بالاي خود بهتر مي تونه با داده ها و فرامين كار كنه . سرعت گذرگاه داده ها در داخل پردازنده معمولا خيلي سريعتر از گذرگاه داده ها در خارج پردازنده است . به همين خاطر براي جلوگيري از اتلاف وقت پردازنده ، يك جريان پيوسته از داده ها بايد به پردازنده برسد تا سرعت كم گذرگاه روي مادربرد جبران بشه ، و بدين منظور از حافظه سريع Cache استفاده مي شه .

بعنوان مثال Pentium 4 داراي FSB 400 Mhz است ، اما در واقع داراي باس 100 مگاهرتزي است كه چهار بار عمل ارسال انجام مي شه ( Quad كار مي كنه ) . بعبارت ديگر در هر چرخه ساعت ( Clock Cycle ) داده دو بار ارسال مي شه ؛ يكي در لبه بالارونده كلاك و يكي در لبه پايين رونده كلاك ( مانند حافظه هاي DDR ) و در هر مرتبه نيز دو بايت داده ارسال مي شه ، كه در مجموع باعث مي شه FSB 100 مگاهرتزي 4 برابر سريعتر بشه .

Multiplier :

فركانس CPU‌ از ضرب FSB در Multiplier بدست مي آيد . بعنوان مثال يك پردازنده با فركانس 550 مگا هرتز كه باس 100 مگاهرتزي داره ، ضريب كلاكش بايد 5.5 باشه . بنابراين CPU بايد 5.5 بار مقدار فركانس FSB رو اجرا كنه ، كه برابر مي شه با 550 مگا هرتز : 100MHz x 5.5 = 550 MHz


باس ‍CPU هاي Duron :

AMD ها داراي باس 100 بودن ‌، كه با توجه به Dual كار كردن ، روي باس 200 كار مي كردن . Athlon ها داراي باس 100 و 133 بودن كه با توجه به Dual كار كردن ، روي باس 200 و 266 كار مي كرد ن .Athlon XP ها نيز به همين ترتيب روي باس 266 و 333 و 400 كار مي كردن . Sempron ها به غير از 3.1 همگي داراي باس 333 هستن ( تمامي اين CPU ها روي سوكت A يا سوكت 462 قرار داشتن ) . Sempron 3.1 , Athlon 64 , Athlon 64 FX با استفاده از HTT تكنولوژي هايپر ترنسپورت ( Hyper Transport Technology ) براي سوكت 939 تا 2000 مگا هرتز و براي سوكت 754 تا 1600 مگاهرتز مي تونن با حافظه تبادل داده داشته باشنباس CPU هاي Celeron

: Intel ها داراي باس 100 و Celeorn D داراي باس 133 هستن كه با توجه به Quad كار كردن CPU هاي Intel به ترتيب روي باس 400 و 533 كار مي كنن . Pentium 4 هاي اوليه هم داراي باسهاي 400 و 533 بودند . ( اين سري روي سوكت هاي 478 و 423 قرار داشتن ) Pentium 4 Processor Supporting HT Technology داراي باس 200 هستن كه با توجه به Quad كار كردن CPU هاي Intel روي باس 800 كار مي كنن . ( اين سري روي سوكت هاي 478 و 775 قرار دارن ) Pentium 4 Processor Extreme Edition روي باس 800 كار مي كنن و فقط يك مدل از اين سري كه فركانس 3.46 گيگا هرتزي داره ، روي باس 1066 كار ميكنه ( اين سري هم مثل سري قبل روي سوكت هاي 478 و 775 قرار دارن )


Backside Bus :

در مقابل FSB گذرگاه ديگري به اين نام وجود دارد كه رابط بين CPU و حافظه نهان سطح دوم ( L2 Cache Memory ) مي باشد . و طبعا سرعت اين گذرگاه از FSB بيشتر است .


Cache Memory :

يا حافظه نهان ، يك حافظه بسيار سريع از نوع استاتيك است كه داخل خود پردازنده قرار دارد . بدليل اينكه بسياري از عمليات كامپيوتر تكراري و قابل پيش بيني است و تراشه هاي سيليكان بسيار سريعتر از درايو هاي ديسك مكانيكي مي باشند ، سرعت دسترسي به اطلاعات با قرار گرفتن در اين بخش ، بسيار سريعتر مي شه . اطلاعات بصورت اطلاعات برنامه ، آدرس هاي حافظه يا داده مي باشند . اين حافظه بين CPU و Ram قرار مي گيرد .

حافظه نهان

با استفاده از الگوريتمهاي پيچيده خود ، پيش بيني مي كند كه پردازنده در مراحل بعدي

پردازش

به چه اطلاعاتي نياز خواهد داشت و نتيجه رو درون خودش ذخيره مي كنه . زمانيكه پردازنده نياز به داده اي پيدا مي كنه ابتدا Cache رو چك مي كنه ، اگه در اون موجود باشه از داخلش مي خونه ، بدين ترتيب چون پردازنده بيتهاي اطلاعاتي را از فضاي داخل خود بدست مي آورد ، خيلي سريعتر عمل مي كند . ( تا اينكه اين اطلاعات را از درون حافظه اصلي سيستم بيرون بكشد ) اما اگه داخل Cache نباشه ، پردازنده به حال انتظار مي ره تا داده مورد نظر از

حافظه اصلي

به Cache برسه و از اونجا نيز در اختيار پردازنده قرار بگيره . بنابر اين هر چه حافظه نهان بزرگتر باشه ، كارايي نيز بيشتر است .


CPU Mounting PlateCPU Mounting Plate ( صفحه سوارسازی پردازنده )

( صفحه سوارسازی پردازنده ): با رشد فزاینده اندازه پردازنده‌ها و سیستم‌های خنک‌کننده کیس‌ها، این قطعات به میدان پا گذاشتند. این پایه‌ها که به پشت مادربورد متصل می‌شوند، جایگاهی محکم برای اتصال پردازنده و فن پردازنده فراهم می‌آورد که از ورود فشار و انحنا به مادربورد جلوگیری می‌کند.


CPU Power HeaderCPU Power Header ( ورودی برق CPU )

( ورودی برق CPU ): ورودی برق CPU، سوکتی است که یک کابل ESP هشت خار، عموما به همراه یک کابل برق چهار خار ATX به آن می‌خورد و CPU را با مقدار برق لازم تغذیه می‌کند.


CPU SocketCPU Socket ( سوکت CPU )

سوکت  CPU ): پردازنده اصلی را در این قسمت جا می‌زنند. بعضی CPUها با پیچ و بعضی دیگر با بست‌های خاص خودشان در این قسمت نصب می‌شوند.


CrossfireCrossfire ( کراس فایر )

کراس فایر ): کراس فایر، فناوری محبوب AMD برای فعالیت همزمان دو کارت گرافیک به منظور پردازش وظایف سنگین مانند بازی‌های سه‌بعدی با رزولوشن بالاست. برای دریافت بهترین نتیجه باید دو کارت گرافیک تا حد ممکن از نظر قدرت، سرعت و مدل به هم نزدیک باشند. این سیستم معایب خاص خود را دارد، برای نمونه برق بالایی مصرف می‌کند و ممکن است با بعضی از بازی‌ها همخوانی نداشته باشد. مشکل‌های دیگری مانند ایجاد گلیچ و پردازش نامنظم از مشکلات این سیستم است.


Desktop CaseDesktop Case ( کیس‌های دسکتاپی )

کیس‌های دسکتاپی ): کیس‌های دسکتاپی برخلاف کیس‌های عادی، افقی هستند. این طراحی بیشتر برای ساخت مدیا سنترها، کامپیوتر‌های دفتری و سیستم‌های کم‌قدرت به کار می‌رود. طراحی خاص این کیس‌ها قرار دادن آنها روی میز و زیر مونیتور یا میز تلویزیون را ممکن می‌کند. به نمونه‌های خیلی نازک این کیس‌ها جعبه پیتزا هم می‌گویند.


Display Port ConnectorDisplay Port Connector ( اتصال دیسپلی پورت )

( اتصال دیسپلی پورت ): این فناوری که به احتمال زیاد جای کابل‌های HDMI را خواهد گرفت، می‌تواند اطلاعات صوتی و تصویری را با سرعت و دقتی به مراتب بالاتر به کاربر ارائه کند. دیسپلی پورت‌ها از نظر فیزیکی کوچک‌تر بوده، رزولوشن بالاتر، مقیاس بازنیرودهی ( Refresh ) بهتر و امکاناتی مانند اتصالات زنجیره‌ای دِیزی را فراهم می‌کند. دیسپلی پورت‌های نسخه ۲/۱ به‌طور ضمنی قادر به پشتیبانی از رزولوشن ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰، با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه است. در حال حاضر دیسپلی پورت تنها فناوری موجود است که چنین رزولوشنی را پشتیبانی می‌کند.


D–RAM ModuleD–RAM Module ( ماژول دی- رم یا حافظه دسترسی تصادفی پویا )

( ماژول دی- رم یا حافظه دسترسی تصادفی پویا ): رم‌های پویا که تقریبا روی تمام مادربوردها جا خوش کرده‌ است، فضایی برای بارگذاری و دستکاری محاسبات فراهم می‌کند. برخلاف رم‌های استاتیک (  SRAM)، رم‌های پویا به نوسازی الکتریکی نیاز دارد تا اطلاعات را حفظ کند. در صورت قطع جریان الکتریکی، مثلا خاموش کردن یا راه‌اندازی مجدد سیستم، تمام محتوایشان پاک می‌شود. از پرمخاطب‌ترین انواع D-RAM می‌توان به نمونه‌های ۲۴۰ خاری برای کامپیوترهای رومیزی اشاره کرد که در قالب DDR2/DDR3 در بازار موجود است. مدل‌های کوچک‌تر ۲۰۴ خاری هم برای لپ‌تاپ‌ها استفاده می‌شود. البته مدتی است DDR4 نیز در سیستم‌های جدید به کار گرفته می‌شود.

سرعت رم‌ها حداکثر ۳۰۰۰ مگاهرتز بوده که پرعرضه‌ترین نمونه‌های آنها دارای سرعت‌های ۱۶۰۰، ۱۸۶۶ و ۲۱۳۳ مگاهرتز است. ماژول‌های فوق‌العاده پرسرعت رم، در دسترسی به اطلاعات از تأخیر بیشتری رنج می‌برند. بنابراین برای بهترین عملکرد ممکن رم، باید تعادل لازم میان سرعت و تاخیر دسترسی برقرار باشد. علاوه بر این توصیه می‌شود در به کارگیری همزمان چند رم، حتما همسانی آنها را مد نظر قرار دهید. پکیج‌های متعددی در بازار یافت می‌شود که به‌طور پیش‌فرض دو یا چند رم یکسان را به کاربر ارائه می‌کند. ترکیب رم‌ها با یکدیگر ممکن است ضرر زیادی به سیستم بزند. تا جای ممکن از نمونه‌های جفت استفاده کنید تا بهترین عملکرد تضمین شود.


Drive BayDrive Bay ( محفظه درایو )

( محفظه درایو ): این قسمت که معمولا در جلوی کیس قرار دارد، محفظه‌ای است برای نصب قطعات حافظه و انواع دی‌وی‌دی و سی‌دی رام. در بیشتر کیس‌های امروزی، این بخش به‌صورت کشویی کار گذاشته شده است تا دسترسی، خروج و نصب قطعات در آنها راحت‌تر باشد.


DVI ConnectorDVI Connector اتصال ( دی.وی.آی )

اتصال ( دی.وی.آی ): اتصال‌های Digital Video Connector اولین مدل اتصالات پس ازVGA  های آنالوگ بود که به مصرف عموم رسید و هنوز هم هواداران خاص خود را دارد؛ هرچند از سال ۲۰۰۸ نمونه‌های بهتر و کوچک‌تری به بازار آمد.

DVI به گونه‌های خاص دیجیتال (DVI-D)، آنالوگ (DVI-A) و ترکیبی (DVI-I) تقسیم شده و هرکدام انواع تک لینک و جفت لینک دارد که هر یک از اینها تعداد خاصی خار دارد. حداکثر رزولوشن DVI در حالت تک لینک ۱۶۰۰ × ۱۹۲۰ در دو لینک ۱۶۰۰ × ۲۵۶۰ و در حالت آنالوگ ۱۲۰۰ × ۱۹۲۰ است که همگی سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه را پشتیبانی می‌کنند. برخلاف HDMI و دیسپلی پورت، DVIها صدا را منتقل نمی‌کنند.


EthernetEthernet ( اترنت )

( اترنت ): اترنت یک پروتکل سیمی شبکه محلی است که برای ارائه بهترین سرعت طراحی شده است. این فناوری که از سال ۱۹۷۳ به بازار آمده، تابه‌حال چند بار بازنگری شده و کاربردش را به‌عنوان پروتکل ارجح مورد استفاده در دفاتر و منازل، حفظ کرده است. اترنت از اتصال RJ-45 استفاده می‌کند. این اتصال‌ها مشابه جک‌های تلفن، اما بزرگ‌تر از آنهاست.

کابل‌های مربوط به سرعت‌های مختلف، تفاوت دارند. هم‌اکنون عموما از اترنت۱۰BASE-T برای انتقال ۱۰ مگابیت در ثانیه، ۱۰۰۰BASE -T برای ۱۰۰ مگابیت در ثانیه و از ۱۰۰۰BASE -T برای ارسال اطلاعات با سرعت ۱۰۰۰ مگابیت در ثانیه استفاده می‌شود. آخری را به‌اصطلاح اترنت گیگابیت هم می‌گویند. اترنت برای بازی‌های کم‌تاخیر و پرسرعتی که در یک شبکه یا اینترنت انجام می‌شوند، کاربردی‌تر است. اترنت گیگابیت برای عمل کردن با بهترین سرعت به کابل دسته ۶ احتیاج دارد.


GDDRGDDR ( حافظه دسترسی تصادفی گرافیکی یا رم کارت گرافیک )

( حافظه دسترسی تصادفی گرافیکی یا رم کارت گرافیک ): یکی از اشتباهات رایج این است که به جای بیان مدل کارت گرافیک، حافظه آن را اعلام می‌کنیم. مقدار حافظه کارت گرافیک، مقدار رمی است که از آن برای پردازش اطلاعات استفاده می‌کند. هر چه این رم بالاتر باشد، سرعت بالاتری به کاربر ارائه خواهد شد. اما رم کارت گرافیکدر کیفیت بافت‌ها و ظاهر بازی تاثیر مستقیمی ندارد. رم‌های امروزی کارت گرافیک از نوع GDDR5 هستند که از یک تا ۱۲ گیگابایت در بازار یافت می‌شوند.


GPUGPU ( واحد پردازش گرافیکی )

( واحد پردازش گرافیکی ): در کشور ما گاهی به اشتباه به کارت گرافیک GPU می‌گویند. GPU به پردازنده مرکزی گرافیک سیستم اطلاق می‌شود. این قسمت از کامپیوتر وظیفه اصلی را در پردازش و اجرای بازی‌ها بر عهده دارد. همین باعث شده بیشترین مقدار برق را از پاور بکشد. نمونه‌های امروزی‌تر به حافظه‌های GDDR5اختصاصی و چند اتصال برق مجزا نیاز دارند.


Graphic CardGraphic Card ( کارت گرافیک )

کارت گرافیک ): با این‌که سی.پی.یوهای مدرن به خودی خود به پردازنده گرافیکی مجهز بوده و سیستم را با اتکا به همان‌ها هم می‌توان راه انداخت، برای بازی کردن، بخصوص بازی‌های سه‌بعدی به یک کارت گرافیک مناسب نیاز دارید. حتی کارت گرافیک‌های ضعیف موجود در بازار هم قابلیت‌شان به پردازنده گرافیکی سی.پی.یو می‌چربد. کارت‌های گرافیک روی یکی از خشاب‌های PCI-E مادربورد سوار می‌شوند. مصرف برق کارت‌های گرافیک، معمولا با مصرف برق کل قطعات دیگر کامپیوتر روی هم برابر است.

كارت های گرافیک اطلاعات دیجیتال تولید شده توسط كامپیوتر را اخذ و آنها را بگونه ای تبدیل می نمایند كه برای انسان قابل مشاهده باشند. در اغلب كامپیوترها ، كارت های گرافیك اطلاعات دیجیتال را برای نمایش توسط نمایشگر ، به اطلاعات آنالوگ تبدیل می كنند. در كامپیوترهایLaptop اطلاعات، همچنان دیجیتال باقی خواهند ماند زیرا این  كامپیوترها اطلاعات را بصورت دیجیتال نمایش می دهند.چند تصویر از کارتهای گرافیک.

 

كارت گرافيك شما به اندازه صفحه نمايش شما مهم است و بيشتر مواقع ناديده گرفته مي شود در طول سالهاي 1999 تا كنون كيفيت كلي كارتهاي گرافيكي ارتقا يافته است قبل از آن توليدات كم قابليتي در بازار بود اين مقاله را دنبال كنيد تا در مورد كارتهاي گرافيك كامپيوتر خود بيشتر بدانيد يك كارت گرافيك اصولاً يك رابط يا يك كارت قابل تعويض يا قابل توسعه در كامپيوتر شما است بنابراين مي تواند با يك كارت ديگر جايگزين شود ( مادر برد بايد داراي اسلات AGP باشد ) كارت گرافيك همچنين مي تواند به صورت onboard باشد كه در كامپيوترهاي شخصي lap top يا مادربردهاي عمومي تر استفاده مي شود كه قابل تعويض نيستند. بنده يك دليل روشن براي يك كارت گرافيك قابل تعويض در كامپيوتر خود دارم هر چند يك مادربرد مدرن مي تواند داراي يك چيپ ست گرافيكي عالي باشد شما فقط بايد بدانيد كدام يك!

 

 

 

بدون توجه به اينكه آيا كارت گرافيكي onboard يا قابل تعويض است رابط گرافيكي از سه قسمت تشكيل شده است:

 

  • يك چيپ ست گرافيكي با ماركهاي معتبر ( ATI , Matrox , Nivadia , S3 , Intel نامهاي شناخته شده در زمينه هستند ) چيپ ست گرافيكي سيگنلهايي را كه مانيتور بايد از يك تصوير دريافت كند مي سازد.
  • انواعي ازRAM ( كه انواع معمول آنها مانند: EDO , SGRAM يا VRAM هستند) حافظه RAM براي اينكه بتواند تصوير كامل صفحه نمايش را در هر لحظه بخاطر بياورد لازم است. كارت گرافيك ممكن است از حافظه اصلي مادر برد استفاده كند.
  • يك RAMDAC چيپي كه سيگنالهاي ديجيتال را به آنالوگ تبديل مي كند اگر شما از مانيتورههاي FLAT PANEL ديجيتال استفاده مي كنيد احتياجي به تابع RAMDAC نداريد

HDMI ConnectorHDMI Connector ( اتصال اچ.دی.ام.آی )

( اتصال اچ.دی.ام.آی ): یک اتصال تخت و D شکل که برای انتقال صوت و تصویر با کیفیت بالا استفاده می‌شود. نمونه‌های بعدی این اتصالات قابلیت ارسال سیگنال شبکه را نیز دارند. HDMI در حال حاضر قادر به پشتیبانی از تصاویر با کیفیت ۴K و سرعت بازنیرودهی ۳۰ هرتز است و به همین علت چندان برای نمایشگرهای ۴K مناسب نیست.


HD Audio/AC 97HD Audio/AC 97 ( اچ.دی آدیو/ اِی.سی 97 )

( اچ.دی آدیو/ اِی.سی ۹۷ ): کدک‌های صوتی تولید اینتل است که صدای استانداردی را برای مادربورد، مودم و کارت صدا فراهم می‌کنند. AC97 از یک کدک مهاری و یک کدک آنالوگ تشکیل شده و صدای ۱۶ یا ۲۰ بیت را با سرعت نمونه‌برداری ۹۶ کیلوهرتز برای حالت استریو و ۴۸ کیلوهرتز برای استفاده چند کاناله ارائه می‌کند. HD Audio سال ۲۰۰۴ به عنوان وارث AC97 از سوی اینتل معرفی شد. این کدک با وجود تطبیق نداشتن با فناوری‌های قبل، کانال‌های بیشتری ارائه می‌کند که مزیت کمی نیست. بیشتر سیستم‌های غیرحرفه‌ای از همین کدک‌های AC97/ HD به‌عنوان خروجی صوتی بهره می‌برند.


HeaderHeader ( هدر )

( هدر ): تعدادی خار قرار گرفته روی یک برد منطقی که با جامپر یا کابل ریبون مخصوص می‌توان آن را از جایش خارج کرد. با مقاصد تنظیم ورودی و خروجی آن را دستکاری می‌کنند. این ورودی و خروجی‌ها کاربردهایی برای پورت‌های یو.اس.بی یا سیستم صوتی کامپیوتر دارند. عموما پورت‌های جلوی کیس را به این بخش متصل کرده و راه می‌اندازند.


( IGPU ( Integrated GPU ( پردازنده گرافیکی مجتمع )

IGPU ( Integrated GPU ( پردازنده گرافیکی مجتمع ): سی.پی.یوهای مدرن عموما به یک پردازنده گرافیکی داخلی مجهزند که قادر است از پس فعالیت‌های سبک تا متوسط مثلا کارهای دفتری، پخش ویدئو و گیمینگ‌های ساده بربیاید. از آنجا که گرافیک‌های مجتمع برای فعالیت خود دست به دامان رم حافظه سیستمی (رم) می‌شوند و از خود رم ندارند، بهتر است رم قوی‌تری تهیه کنید.


I/O PlateI/O Plate ( صفحه ورودی/ خروجی )

( صفحه ورودی/ خروجی ): این پنل روی قسمت تحتانی مادربورد قرار گرفته و از درگاه‌های آن حفاظت می‌کند. معمولا روی پنل‌های ورودی/ خروجی، به‌وسیله رنگ و علائم مختلف، کارکرد درگاه‌ها مشخص شده تا اتصالات با سهولت بیشتری صورت بگیرد.


( ITX ( Mini-ITX, Nano-ITC, Pico ITX ( آی.تی.اکس )

( ITX ( Mini-ITX, Nano-ITC, Pico ITX ( آی.تی.اکس ): نوعی مادربورد کوچک‌ که مساحت انواعش از حد یک کتاب شومیز تا یک دسته کارت متغیر است. این مدل مادربورد بین علاقه‌مندان مدیا سنترها و… از محبوبیت خاصی برخوردار است، اما عملکرد محدود و قیمت به نسبت بالایی دارد.


JumperJumper ( جامپر )

( جامپر ): یک کلاهک پلاستیکی با اتصال فلزی داخلی که بین ۲ گیره سر یک برد منطقی، اتصال الکتریکی ایجاد می‌کند. معمولا نوع جامپرها رویشان مشخص شده است.


Lan/ Ethernet RJ45 JackLan/ Ethernet RJ45 Jack

( جک لن/ اترنت ): این درگاه چهارگوش محل ورود کابل شبکه برای اتصال به اینترنت یا یک شبکه محلی است. اکنون در بین فناوری‌های موجود، اترنت کابلی سریع‌ترین سرعت ارسال و پایین‌ترین حد تاخیر را ارائه می‌کند.


LED Case IlluminationLED Case Illumination ( روشنایی ال.ای.دی کیس )

( روشنایی ال.ای.دی کیس ): این فناوری نه‌تنها به زیبایی بیشتر کیس‌ها کمک می‌کند، راهی است برای اطلاع از صحیح کارکردن تجهیزات سیستم. برخی از اینال.ای.دی‌ها به یک مهارگر ولتاژ متصل بوده و مقدار روشنایی‌شان با توجه به مقدار مصرف، سرعت فن و… تغییر می‌کند.


M.2M.2 ( ام تو )

( ام تو ): در عین اندازه بسیار کوچکش، به یمن استانداردهای ۳/۲SATA از سرعت ۲۰۰۰ مگابایت در ثانیه بهره می‌برد. این فضاهای ذخیره که بیشتر از دیسک‌های سخت کلاسیک به رم شبیه است، روی قسمت‌های مخصوص مادربورد یا کارت‌های گسترش PCI-E سوار می‌شوند. برخلاف هارد دیسک‌های بزرگ، این نمونه‌های کوچک بشدت داغ کرده و برای کارکرد مناسب به سرمادهی بیشتر نیاز دارند.


Mechanical Hard DriveMechanical Hard Drive ( دیسک سخت )

 

هارد ديسک در سال 1950 اختراع گرديد. هارد ديسک هاي اوليه شامل ديسک هاي بزرگ با قطر 20 اينچ ( 50/8 سانتيمتر) بوده و توان ذخيره سازي چندين مگابايت بيشتر را نداشتند. به اين نوع ديسک ها در ابتدا " ديسک ثابت "  مي گفتند. در ادامه به منظور تمايز آنها با فلاپي ديسک ها از واژه " هارد ديسک " استفاده گرديد. هارد ديسک ها داراي يک  Platter ( صفحه ) به منظور نگهداري محيط مغناطيسي مي باشند. عملکرد يک هارد ديسک مشابه يک نوار کاست بوده و از يک روش يکسان براي ضبط مغناطيسي استفاده مي نمايند. هارد ديسک ونوار کاست از امکانات ذخيره سازي مغناطيسي يکساني نيز استفاده مي نمايند.در چنين مواردي مي توان بسادگي اطلاعاتي را حذف و يا مجددا" بازنويسي کرد. اطلاعات ذخيره شده بر روي هر يک از رسانه هاي فوق ، ساليان سال باقي خواهند ماند. عليرغم وجود  شباهت هاي موجود ، رسانه هاي  فوق در مواردي نيز با يکديگر متفاوت مي باشند

لايه مغناطيسي بر روي يک نوار کاست بر روي يک سطح پلاستيکي نازک توزيع مي گردد. در هارد ديسک لايه مغناطيسي بر روي يک ديسک شيشه اي ويا يک آلومينيوم اشباح شده قرار خواهد گرفت . در ادامه سطح آنها بخوبي صيقل داده مي شود.

در نوار کاست براي استفاده از هر يک از آيتم هاي ذخيره شده مي بايست بصورت ترتيبي ( سرعت معمولي و يا سرعت بالا) در محل مورد نظر مستقر تا امکان بازيابي ( شنيدن ) آيتم دلخواه فراهم گردد. در رابطه با هارد ديسک ها مي توان بسرعت در هر نقظه دلخواه مستفر و اقدام به بازيابي ( خواندن و يا نوشتن ) اطلاعات مورد نظر کرد.

در يک نوار کاست ، هد مربوط به خواندن / نوشتن مي بايست سطح  نوار را مستقيما" لمس نمايد. در هارد ديسک هد خواندن و نوشتن در روي ديسک به پرواز در مي آيد! ( هرگز آن را لمس نخواهد کرد )

نوار کاست  موجود در ضبط صوت در هر ثانيه 2 اينچ ( 5/08 سانتيمتر ) جابجا مي گردد. گرداننده هارد ديسک مي تواند هد مربوط به هارد ديسک را  در هر ثانيه 3000 اينچ  به چرخش در آورد .

 

 يک هارد ديسک پيشرفته قادر به ذخيره سازي حجم بسيار بالائي از اطلاعات در فضائي اندک و  بازيابي اطلاعات با سرعت بسيار بالا است . اطلاعات ذخيره شده برروي هارد ديسک در قالب مجموعه اي از فايل ها ذخيره مي گردند. فايل نامي ديگر براي مجموعه اي از بايت ها است که بنوعي در آنها اطلاعاتي مرتبط به هم ذخيره شده است . زمانيکه برنامه اي اجراء  و در خواست فايلي را داشته باشد، هارد ديسک اطلاعات را بازيابي و آنها براي استفاده  پردازنده ارسال خواهد کرد.

 براي اندازه گيري کارآئي يک هارد ديسک از دو روش عمده استفاده مي گردد:

ميزان داده (Data rate) . تعداد بايت هائي ارسالي  در هر ثانيه براي پردازنده است . اندازه فوق بين 5 تا 40 مگابايت در هر ثانيه است .

زمان جتسجو (Seek Time) . مدت زمان بين درخواست يک فايل توسط پردازنده  تا ارسال اولين بايت فايل مورد نظربراي پردازنده را مي گويند.

 

کالبد شکافي هارد ديسک 
بهترين روش شناخت نحوه عملکرد هارد ديسک کالبد شکافي آن است .شکل زير يک هارد ديسک را نشان مي دهد.

 

 

يک پوسته ( قاب ) آلومينيومي که کنترل کننده هارد ديسک در درون آن ( يک سمت ديگر ) قرار دارد. کنترل کننده فوق مکانيزمهاي خواندن ، نوشتن و موتوري که باعث چرخش صفحات هارد ديسک مي شود  را کنترل مي نمايد. 

 

 

در نزديکي برد کنترل کننده کانکتورهاي مربوط به موتوري که باعث چرخش صفحات هارد مي شود قرار دارد.

 

 

در صورتيکه روکش مربوطه را از روي درايو برداريم با وضعيتی مشابه شکل زير برخورد خواهيم کرد.

 

 

در تصوير فوق موارد زير مشاهده می گردد:

   • Platters ( صفحات ) اين صفحات می توانند با سرعت 3600 تا 7200 دور در دقيقه چرخش نمايند.


  • بازوئی که هد  خواندن و نوشتن را نگاه داشته است . اين بازو با سرعتی معادل 50 بار در ثانيه قادر به حرکت در طول هر يک از صفحات است ( حرکت شعاعی )

 

به منظور افزايش ظرفيت هارد ديسک می توان تعدادی از صفحات را استفاده کرد . شکل زير هارد ديسکی با سه صفحه و شش هد خواندن / نوشتن را نشان می دهد.

 

 

 

مکانيزمی که باعث حرکت بازوها بر روی  هارد ديسک می گردد ، سرعت و دقت را تضمين می نمايد.در اين راستا از يک موتور خطی با سرعت بالا استفاده می گردد.

 

 

ذخيره سازی داده ها 
اطلاعات بر روی سطح هر يک از صفحات هارد ديسک در مجموعه هائی با نام سکتور و شيار ذخيره می گردد. شيارها دوايرمتحدالمرکزی می باشند ( نواحی زرد) که بر روی هر يک از آنها تعداد محدودی سکتور(نواحی آبی ) با ظرفيت بين 256 ، 512 بايت ايجاد می گردد. سکتورهای فوق در ادامه و همزمان با آغاز فعاليت سيستم عامل در واحد های ديگر با نام " کلاستر " سازماندهی می گردند. زمانيکه يک درايو تحت عملياتی با نام Low level format قرار می گيرد، شيارها و سکتورها ايجاد می گردند. درادامه و زمانيکه درايو High level format  گرديد، با توجه به نوع سيستم عامل و سياست های راهبردی مربوطه ساختارهائی نظير :  جدول اختصاص فايل ها،   جدول آدرس دهی فايل ها و...  ايجاد، تا بستر مناسب برای استقرار فايل های اطلاعاتی فراهم گردد. 

 

 

 

 


Heat Sink / RadiatorHeat Sink / Radiator ( گرماگیر/ رادیاتور )

( گرماگیر/ رادیاتور ): پره‌های فلزی که روی صفحه‌ای سوار شده و وظیفه استخراج گرما و دورسازی آن از قطعات را دارند. این عمل در پیشگیری از نقص در عملکرد یا آسیب فیزیکی به قطعات موثر است. گرماگیرها را اصولا با چسب گرمایی سوار کرده و با پیچ یا بست محکم می‌کنند. خنک‌سازی آنها نیز در شرایط عادی با هوای محیط و در موقعیت‌های حساس‌تر با هوادهی یا آب صورت می‌گیرد.


Memory Reset SwitchMemory Reset Switch ( سوئیچ ریست حافظه )

( سوئیچ ریست حافظه ): ممکن است کاربر در BIOS سیستم بیش از حد داده وارد کند یا هر اتفاق دیگری رخ بدهد که عملکرد سیستم را دچار اختلال کند. اگر راهی برای حل مشکل نیابیم، باید دست به دامان این سوئیچ بشویم. با استفاده از این سوئیچ تمام تنظیمات مادربورد را به حالت کارخانه برگردانده و سیستم را دوباره بالا می‌آوریم.


Molex Power ConnectorsMolex Power Connectors ( اتصال برق مولکس )

( اتصال برق مولکس ): اتصال مولکس اصطلاح معمولی است که برای این اتصال‌های برقی استفاده می‌شود. این اتصالات با تنظیم‌های مختلفی در دسترس هستند. از مدل استاندارد ۴ خار آن برای درایوهای داده‌ای و از مدل ۲۴-/۲۰- خار آن برای سوکت‌های برق مادربوردهای ATX استفاده می‌شود.


MotherboardMotherboard ( مادربورد )

( مادربورد ): حتی در کامپیوتر هم صفحه مادر باید جور خانواده کامپیوتر را بکشد. مادربورد بنیان اصلی کامپیوتر به شمار رفته، میزبانی CPU، DRAM، درایوهای اطلاعاتی و کارت‌های مختلف را از طریق ورودی‌ها، سوکت‌ها و اتصالات مشخص به عهده دارد. مادربوردهای جدید آرایش خوبی دارند و معمولا با ترکیب‌های رنگی دلنشین، زیبایی دوچندان به درون کیس می‌دهند.

Mother Boared (برد مادر )  Main Board :

بورد اصلی یکی از قطعات اصلی کامپیوتر به حساب می آید و اگر به CPU لقب مغز کامپیوتر را بدهیم مطمینآ بورد اصلی در حکم ستون فقرات خواهد بود. کلیه ی قطعات یک کامپیوتر شخصی چه به طور مستقیم چه غیر مستقیم به این بورد وصل میشوند و از این جهت است که نام بورد مادر یا اصلی برای این قطعه کاملا مناسب میباشد.

در حال حاضر شرکتهای بسیاری اقدام به تولید این قطعه ی حساس میکنند و مدلهای مختف و استاندارد های رنگارنگی را برای این وسیله ارایه کرده اند. اما در گذشته ی نه چندان دور ( اواسط دهه ی 90 میلادی) مادربوردها دارای دو دسته ی کلی بودند که تفاوت آنها در نوع منبع تغذیه ( Power Supply) بود اما به مرور زمان یکی از آنها منسوخ و حذف شد.

نوع اول و قدیمی تر دارای کانکتور منبع تغذیه AT و نوع دوم که هنوز هم رایج است دارای کانکتور منبع تغذیه ATX بودند. البته این مورد تنها فرق این دو نوع مادربردنبود. بلکه همراه منبع تغذیه مدل ATX قابلیت هایی همچون کنترل نرم افزاری سوییچ خاموش کردن کامپیوتر و توان روشن کردن دستگاه از طریق شبکه و غیره نیز وجود داشت.

از بحث منبع تغذیه که بگذریم باید بدانیم در یک مادر بورد چه میگذرد و وظیفه ی این قطعه چیست؟

▪ بخشهای اصلی یک برد اصلی عبارتند از :

1) BIOS ( Basic Input Output System) به صورت یک تراشه ی کوچک روی بورد اصلی قرار دارد که اطلاعات مورد نیاز مادر بورد در آن به وسیله ی یک باطری نگه داری میشود. این تراشه در هنگام روشن شدن کامپیوتر اقدام به تست قطعات کامپیوتر میکند و در صورت سالم بودن قطعات یک بوق کوتاه میزندو اگر ایرادی پیدا کند به نسبت همان نوع ایراد بوق خاصی را به صدا در میاورد(خود تراشه بلند گو ندارد بلکه سیگنال صوتی لازم را به بلند گو ارسال میکند) سپس بعد از گذراندن مرحله اول بوت این تراشه اقدام به شمارش سلول های حافظه ی رم میکند و بعد از ان شناسایی هارد دیسک و دیگر قطعات متصل به رابط IDE را انجام میدهد. این تراشه ی کوچک وظایف زیادی به عهده دارد که در حوصله این مقاله نمیگنجد و در سطوح بعدی به آنها خواهیم پرداخت.

2) North & South CHIP چیپ شمالی و جنوبی به صورت دو تراشه ی مجزا بر روی بورد اصلی نصب شده اند که مهمترین بخش یک مادر بورد هستند و مرغوبیت و امکانات یک مادر بورد را از روی این دو چیپ می سنجند. اگر مادر بوردی در اختیار دارید به راحتی این دو تراشه روی آن قابل رویت هستند. روی تراشه ی شمالی که بزرگتر و مهم تر است معمولآ یک هیت سینک ( خنک کننده ی الومینیومی یا مسی) وجود دارد (و در موارد جدیدتر یک فن کوچک). وظیفه ی این دو تراشه به صورت مختصر برقرای ارتباط کلیه قطعات ورودی و خروجی و داخلی و خارجی با پردازنده ی مرکزی است.

3) CPU Socket سی پی یو به صورت مستقیم بر روی مادر بورد نصب میشود و نوع سوکت (محل اتصال و تعداد جای پایه ها) و همچنین نوع و مدل چیپ شمالی و جنوبی است که تعیین میکنند که این مادر بورد چه نوع پردازنده ای را پشتیبانی میکند و چه پردازنده ای به اصطلاح قابل استفاده بر روی این بورد است.

4) Power Supply Connector به محل اتصال فیش پاور کامپیوتر گفته میشود که دارای دو ردیف ده تایی است که از منبع تغذیه مستقیم به مادر بورد وصل میشود و برق مورد نیاز مادر بورد و سی پی یو و دیگر اجزا متصل به بورد اصلی را تامین میکند.

5) در اینجا منظور از I/O کلیه ورودی و خروجی هایی است که به صورت اسلات روی مادر بورد قرار دارند و یا به صورت پورت در پشت کیس قابل رویت هستند.

از جمله ی اصلی ترین و لاینفک ترین این اسلات ها که نیاز به یک بحث مفصل در آینده مفصل دارد اسلات رم است که در مادر بورد های فعلی به صورت 4 بانک 184 پایه ای وجود دارد.

از دیگر اسلتها میتوان شیار AGP و دیگر شیارهای PCI را نام برد.در شیار AGP فقط میتوان کارت گرافیک نصب نمود اما در درون اسلتهای PCI که دست کم 5 عدد از انها به رنگ سفید بر روی بورد اصلی مشخص هستند میتواد قطعاتی مانند کارت صدا و کارت مودم و کارت شبکه و انواع کارت های رابط دیگر را نصب نمود...

البته در سیستم های پیشرفته استانداردی جدید تر با نام PCI EXPRESS وجود دارد که مدتها پیش نوید آن داده شده بود.

 

 به بزرگترین بورد الکترونیکی که داخل کیس مشاهده میشود مادر بورد یا مین بورد گفته میشود .دو تصویر زیر نمایی از دو مدل متفاوت از مادر بورد میباشد.

درحال حاضر مهمترین تولیدکننده های مادربورد به قرار زیرند :

 

 

 

 


Mounting/ Drive RailsMounting/ Drive Rails ( رِیل‌های سوارسازی )

( رِیل‌های سوارسازی ): اگر حال و حوصله دردسر ندارید، کیس‌های رِیل‌دار برای شما ایده‌آل است. در این مورد به جای قرار دادن درایو با هزار و یک زحمت در محفظه و سپس پیچ کردنش، ۲ ریل را به کنار درایو پیچ کرده و آن را مانند کشو به داخل محفظه سر دهید. یکی دیگر از مزیت‌های این رِیل‌ها، جلوگیری از خراش افتادن روی درایوهاست. بعدها که بخواهید سیستم خود را بفروشید، اهمیت این مورد را درک خواهید کرد. فقط در نظر داشته باشید ریل‌ها در زمره وسایل خاص کامپیوتر به شمار می‌روند و در صورت آسیب دیدن یکی از آنها، ممکن است به سختی برایش جایگزینی پیدا کنید.


mSATAmSATA ( مینی ساتا )

( مینی ساتا ): قطعات mSATA یا مینی‌ساتا، SSDهای کوچکی هستند که برای محفظه‌ها و کامپیوتر‌های کوچک ساخته شده‌اند. توجه داشته باشید با وجود ظاهر غلط‌اندازشان، به هیچ وجه برای ورودی‌های مینی‌کارت PCI-E ساخته نشده‌اند و تلاش برای نصب اشتباه ممکن است آسیب جدی به قطعه وارد کند. این قطعات از طریق کابل‌های مخصوص به کنترلر ساتا متصل می‌شوند.


( OS ( Operating System یا سیستم عامل

( OS ( Operating System یا سیستم عامل: سیستم عامل یک لایه نرم‌افزاری است که یک پله بالاتر از بایوس قرار گرفته و محیط لازم برای کار را با سیستم فراهم می‌آورد. بیشتر سیستم‌های مختص گیم برای دستیابی به بهترین عملکرد از سیستم عامل ویندوز ۷ استفاده می‌کنند، اما برخی استفاده از لینوکس را ترجیح می دهند. MAC هم گزینه اغلب هنرمندان است.


OverclockingOverclocking ( اورکلاک )

اورکلاک ): این عمل که عموما از طریق بایوس یا نرم‌افزارهای ارائه شده از سوی سازنده انجام می‌شود، قطعه را وادار می‌کند به عملکردی بالاتر از حد استانداردش دست پیدا کند. اورکلاک معمولا عملکرد قطعه را تا حد قابل توجهی افزایش می‌دهد، اما در ازای آن انرژی دوچندان مصرف کرده و گرمای بیشتری ایجاد می‌کند. البته قطعات اورکلاک شده معمولا زودتر خراب می‌شوند.


PCIePCIe ( پی‌سی‌آی اکسپرس )

 

( پی‌سی‌آی اکسپرس ): سطح اتصالات جانبی موسوم به اکسپرس باس، یک ورودی پرسرعت است که قطعاتی مانند کارت گرافیک را در خود جا می‌دهد. پی.‌سی.آی اکسپرس که سال ۲۰۰۴ جایگزین فناوری‌های کهنه‌تر PCI، VESA و PCI-X شد، در چند طبقه‌بندی سرعت و اتصالات عرضه می‌شود. این تنوع از ورودی‌های تک خانه تا ۱۶ خانه را شامل می‌شود. اتصالات پی.‌سی.آی با قطعات قدیمی‌تر سازگاری دارند؛ یعنی می‌توانید قطعات کوچک و کندتر را در صورت لزوم روی درگاه‌های بزرگ‌تر و سریع‌تر بنشانید.


PCI Expansion CardsPCI Expansion Cards ( کارت‌های گسترش پی.سی.آی )

( کارت‌های گسترش پی.سی.آی ): جدای از کارت‌های گرافیک، کارت‌های گسترش دیگری هم برای کامپیوتر موجود است که هر کدام به نحوی قابلیت‌های داخلی مادربورد را تقویت می‌کنند. از این دست کارت‌ها می‌توان به کارت صدا، کارت شبکه و کنترل‌های پیشرفته فن اشاره کرد.


PCI Express Power CablePCI Express Power Cable ( کابل برق اکسپرس پی.سی.آی – در نمونه‌های 6-، 8- و 6+2 خار )

( کابل برق اکسپرس پی.سی.آی  در نمونه‌های ۶-، ۸- و ۶+۲ خار ): این کابل‌های اتصال برق، قطعات اکسپرس پی.سی.آی را تغذیه می‌کنند. از این کابل‌ها برای تقویت قطعاتی مانند کارت گرافیک استفاده می‌شود. کارت‌های گرافیک سطح بالا معمولا به ۲ کابل تغذیه نیاز دارند.


PSUPSU ( واحد منبع تغذیه یا پاور )

( واحد منبع تغذیه یا پاور ): منبع تغذیه وظیفه برق‌رسانی به مادربورد و تمام واحدهای کامپیوتر را به عهده دارد. این مهم از طریق انوع و اقسام کابل‌ها صورت می‌گیرد که بعضی به طور دائم به منبع متصل هستند و بعضی دیگر بر حسب نیاز متصل می‌شوند. واحدهای منبع تغذیه با انواع استانداردهای حجمی و خروجی به بازار عرضه می‌شوند و با فرآیند داوطلبانه۸۰PLUS تائیدیه بازده و کارایی مورد سنجش قرار می‌گیرند. اگر بهترین عملکرد را از پاور خود می‌خواهید، حتما پاورهای ۸۰Plus Silver به بالا تهیه کنید.

 


SATA CableSATA Cable ( کابل ساتا )

( کابل ساتا ): سیمی تخت و نواری است که از آن برای اتصال حافظه‌های ساتا به کنترلگر مرکزی استفاده می‌شود.


SD Card ReaderSD Card Reader ( خواننده کارت‌های اس.دی )

( خواننده کارت‌های اس.دی ): افراد زیادی با سیستم اتصال گوشی، تبلت و دیگر دستگاه‌های خود به وسیله کابل به کامپیوتر خو گرفته‌اند، اما بعضی هنوز هم حافظه‌خوان‌های معروف به رم ریدر را ترجیح می‌دهند. اگر از دسته دوم هستید، حتما یکی از اینها را برای سیستم خود تهیه کنید. با این وسیله هرگاه اراده کنید، می‌توانید انواع حافظه‌های خود را داخل محفظه‌های مخصوص قرار داده و بسادگی محتویاتش را در کامپیوتر خود مشاهده کنید.


SLISLI ( اس.ال.آی )

( اس.ال.آی ): این فناوری که از سوی انویدیا و مختص کارت‌های گرافیک این شرکت به وجود آمده، به کاربر اجازه می‌دهد همزمان ۲ کارت گرافیک انویدیا را روی مادربورد سوار کرده و از قدرت پردازشی دوچندان بهره ببرد. از این فناوری برای پردازش‌های سنگین، مانند بازی‌های سه‌بعدی با رزولوشن بالا استفاده می‌شود. به خاطر داشته باشید درست مانند رم، ۲ کارت گرافیک باید تا جای ممکن مشابه بوده و قدرت پردازشی و طراحی یکسان داشته باشند. در غیر این صورت نتیجه مطلوبی مشاهده نخواهد شد. از معایب این فناوری، می‌توان به مصرف برق بالا، ناهماهنگی با بعضی بازی‌ها، برخی گلیچ‌ها و مقیاس تصویر غیرمنظم اشاره کرد.


( SSD ( Solid State Drive یا درایو حالت جامد

SSD ( Solid State Drive یا درایو حالت جامد: درایوهای حالت جامد برخلاف درایوهای مرسوم که از صفحات چرخان تشکیل شده‌اند، مخزن‌های ساده و جامدی متشکل از رم مرغوب و پایدار هستند. SSDها عملکرد بسیار بالایی داشته و فضای بسیار کمی اشغال می‌کنند. در مقابل، فضای کمتر و قیمت بالاتری هم دارند. بسیاری از کاربران حرفه‌ای سیستم عامل را روی یک درایو SSD نصب کرده و از یک هارددیسک برای ذخیره اطلاعات متفرقه بهره می‌گیرند.


Standoff ScrewsStandoff Screws ( پیچ‌های ایستا )

( پیچ‌های ایستا ): این پیچ‌های کوچک برنجی روی سرشان کلاهکی دارند که پس از به کارگیری آنها برای اتصال مادربورد به کیس از تماس آن با بدنه جلوگیری کنند. همیشه چند عدد یدکی داشته باشید، زیرا این پیچ‌ها از اولین ارکان راه‌اندازی سیستم به شمار می‌روند.


Thermal PadsThermal Pads ( پدهای حرارتی )

( پدهای حرارتی ): پد حرارتی یک نوع TIM است که به شکل قطعه‌های چسبنده تولید می‌شود. این پدها بسرعت و سهولت می‌چسبند و کارایی مشابهی با نوارچسب‌های دو رو دارند. تاثیر آنها به پای چسب‌های حرارتی نمی‌رسد، اما برای خنک کردن قطعات نه‌چندان خاص، مانند چیپ ست‌های مادربورد و DRAM کاربرد دارند.


( Thermal Paste/ Thermal Interface Material ( TIM ( چسب حرارتی )

( Thermal Paste/ Thermal Interface Material ( TIM چسب حرارتی ): چسب حرارتی یک ماده نسبتا چسبناک است که قابلیت انتقال گرما را داشته و از آن بین سیستم سرمادهنده کامپیوتر و روی چیپ‌ها استفاده می‌شود تا تاثیر سیستم خنک‌کننده را بالا ببرد. اگر با دقت از آن استفاده شود، راه ارتباطی موثری میان ۲ بخش کامپیوتر خواهد بود. قبل از به کارگیری این چسب‌ها حتما دستکش استفاده کنید. سطوحی را هم که ناخواسته چسبی شده‌اند با الکل خلوص بالا پاک کنید.


Thermal ThrottlingThermal Throttling ( تنظیم حرارتی )

( تنظیم حرارتی ): وقتی قطعات الکترونیک مدرن گرمای بیش از حد تحمل می‌ کنند، برای اجتناب از آسیب دیدن، اقدام به کاهش سرعت می‌کنند که این عمل را Thermal Throttling می‌گوییم. با وجود این که این قابلیت در برابر نوسانات حرارتی از قطعات محافظت می‌کند، هیچ گاه نباید جایگاه خنک‌سازی اصولی را فراموش کنیم. هر گاه این قابلیت به کار افتاد، بدانید سیستم سردسازی کامپیوتر شما دچار مشکل شده است.


ThumbscrewsThumbscrews ( پیچ دستی )

( پیچ دستی ): سال‌هاست از این پیچ‌ها برای باز و بسته کردن کیس استفاده می‌شود. مزیت این نوع پیچ نسبت به انواع ساده آن، این است که بدون نیاز به پیچ‌گوشتی و فقط با فشار دست باز و بسته می‌شود. اگر قصد خریدن کیس داشتید، حتما به نوع پیچش توجه کنید.


USB ConnectorsUSB Connectors ( اتصالات USB)

( اتصالات  USB ): از واضح‌ترین متعلقات هر مادربورد، درگاه‌های USB آن است. این درگاه‌ها کارکردهای مختلفی دارند. از درگاه USB 3.0 که با رنگ آبی مشخص شده، برای جابه‌‌جایی مقادیر بالای داده‌ها و شارژ سریع دستگاه‌های مطابق این سیستم استفاده می‌شود. درگاه‌های USB 2.0 در سیستم‌های روزآمد کنونی، دیگر بیشتر برای اتصال صفحه کلید و موشواره مورد استفاده قرار می‌گیرند و بازارشان از رونق افتاده است. روی مادربوردهای زیادی می‌توانید درگاه USB مخصوصی را ببینید که برای ارتقای بایوس و میان‌افزار استفاده می‌شود.


VESA MountVESA Mount ( پایه وسا )

( پایه وسا ): به استانداردی اطلاق می‌شود که برای نمایشگرهای تخت و پایه‌های مانیتور در نظر گرفته شده و شامل ترکیبی از ۴ پیچ روی یک سطح صاف و چهارگوش می‌شود. استاندارد وسا روی کیس‌های کوچک و دیگر قطعات نیز اعمال می‌شود.


VGA ConnectorVGA Connector ( اتصال وی.جی.اِی )

( اتصال وی.جی.اِی ): اتصال‌های وی.جی.ای با ورود کابل‌های HD با عرصه کامپیوتر وداع کردند، اما هنوز هم در مواقعی مثلا برای اتصال سیستم به یک مانیتور قدیمی یا پروژکتور به کار می‌آیند. در هر حال کیفیت خروجی این کابل‌های قدیمی، به هیچ عنوان با کابل‌های HD قابل مقایسه نیست.

کلمات کلیدی: