با بررسی آگهی های اجاره واحدهای مسکونی ، به نکته درخور تاملی می رسیم؛ و آن اینکه اجاره بسیاری از واحدها باتوجه به امکاناتی که داشت ، بسیار گران بود درحالی که تصور صاحبخانه این بود که خانه خود را دارد ارزان اجاره می دهد. این موضوع  را حتی مجید کیان پورعضو کمیسیون عمران ، عنوان کرده و تاکید می کند که دولت متوسط افزایش اجاره بها را تک نرخی اعلام کرده بود.

البته گزارش های میدانی حاکی از آن است که نرخ اجاره در برخی محله های تهران بین ۱۰ تا ۲۵ درصد و در برخی مناطق تا ۴۰ درصد هم افزایش داشته است.

 

بهترین زمان برای اجاره کردن خانه چه زمانی است?

یکی از مشاوران املاک در شرق تهران گفت:بهترین زمان برای اجاره کردن خانه، ماه های دهم تا دوازدهم هر سال است، چرا که میزان رهن و اجاره در این زمان ها کم است و افراد خانه های خود را با قیمت های پایین تری اجاره می دهند.

 

یکی دیگر از مشاوران املاک در شمال تهران بیان کرد:بهترین زمان برای اجاره کردن خانه، اردیبهشت ماه است و دلیلش این است که این زمان فصل اجاره کردن خانه نیست و کسانی که قصد اجاره خانه های خود را دارند، باید مبلغ را پایین آورده، همچنین دلیل دیگرش این است که در فصل تابستان اکثراً اجاره می خواهند و پول پیش کمی دریافت می کنند اما در اردیبهشت ماه در این مورد کوتاه آمده و اجاره کمتری دریافت می کنند.

 

مشاور املاک دیگری در غرب تهران گفت:پاییز و زمستان بهترین فصل برای اجاره خانه است، زیرا در فصل تابستان اکثر افراد مستأجر خانه مورد نظر خود را اجاره می کنند، به همین دلیل به دلیل اینکه پاییز و زمستان فصل اجاره نیست، می توان با قیمت های مناسب خانه مورد نظر خود را اجاره کرد.

 

در میان مشاوران املاک، اکثراً فصل پاییز و زمستان را بهترین فصل برای اجاره کردن خانه اعلام کردند، که همگی دلیل آن را اجاره دادن خانه ها با قیمت پایین تر نسبت به تابستان به دلیل کم بودن تقاضا برای اجاره مسکن می دانستند.

 

بهترین زمان برای اجاره دادن خانه چه زمانی است؟

مشاور املاکی در شرق تهران گفت:بهترین زمان برای اجاره دادن یک خانه، فصل تابستان است، به این دلیل که اکثراً در این فصل به دنبال تعویض خانه های خود هستند و تقاضا برای اجاره کردن زیادتر است و می توان خانه ها را با قیمت های بالاتری اجاره داد.

 

همچنین یکی دیگر از مشاوران املاک در غرب تهران گفت:همان طور که مشخص است، بهترین زمان برای اجاره دادن خانه، فصل تابستان است و از مهمترین دلایل آن این است که در این فصل تعداد مشتری ها زیادتر است و صاحبان ملک می توانند خانه های خود را با قیمت ها بالاتری اجاره می دهند.

 

او در ادامه افزود:البته برای واحدهای کوچک و تمیز در فصل زمستان هم مشتری زیاد است و مالکان آنها می توانند این واحدها را با قیمت خوب اجاره دهند، اما برای واحدهای بزرگ، در فصل زمستان مشتری بسیار کم است و مالکان مجبورند آنها را با قیمت های پایین تری اجاره دهند.

 

مشاور املاک دیگری در شمال تهران بیان کرد:بهترین زمان برای اجاره دادن بدون شک فصل تابستان است و این امر در اوایل این فصل نیز بهتر است و مالکان می توانند در اسرع وقت و با قیمت بسیار خوب ملک خود را اجاره دهند.

 

بسیاری دیگر از مشاوران املاک فصل تابستان را بهترین فصل برای اجاره دادن ملک اعلام کردند که دلیل آن را تقاضای زیاد برای اجاره می دانستند و اکثر آنها بیان کردند که می توان در فصل تابستان، خانه ها را با قیمت بالا اجاره داد.

افزایش کمتر اجاره بها نسبت به سال‌های گذشته

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، چگنی در پاسخ به اینکه شواهد بازار نشان از افزایش اجاره‌بها دارد در مورد راهکارهای نظارت بر آن گفت: هر سال به دلیل وجود تورم عمومی در کشور، مالکان به منظور حفظ قدرت اقتصادی اجاره بهای دریافتی را افزایش می‌دهند و افزایش اجاره‌بها در فصل نقل و انتقال دلیل بر این موضوع است. هرچند شواهد آماری نشان می‌دهد افزایش اجاره‌بها به طور متوسط به دلیل کنترل تورم عمومی و ثبات نسبی در قیمت مسکن کمتر از سال‌های گذشته است.

وی درباره عدم تمایل موجران به رهن واحدهای مسکونی و یا افزایش میزان رهن کامل گفت: بخشی از این افزایش ناشی از افزایش اجاره‌بهای سالانه است ولی با توجه به اینکه بازار اجاره ایران در شرایطی که نرخ سود بانکی بالا است به صورت عرفی تبدیل نرخ  اجاره‌بها به رهن به میزان یک میلیون تومان رهن به ازای هر ۳۰ هزارتومان از مبلغ اجاره‌بها تعیین می‌شود. به همین دلیل رهن واحد مسکونی با میزان اجاره بها دو میلیون تومان در ماه، حدود ۶۶ میلیون تومان است.

وی در پایان افزود: با کاهش نرخ سود بانکی نرخ تبدیل اجاره‌بهای نقدی به رهن افزایش پیدا می‌کند و موجر یک میلیون تومان رهن را به ازای کمتر از ۳۰ هزار تومان اجاره می‌پذیرد که در نتیجه آن میزان رهن کامل یک واحد مسکونی با اجاره ماهیانه دو میلیون تومان به بیشتر از ۶۶ میلیون تومان افزایش پیدا می‌کند که این افزایش ناشی از تغییر نرخ تبدیل اجاره نقدی به رهن است و نمی‌توان آن را افزایش اجاره‌بها دانست.

 

اجاره مسکن بالای شهر بهتره یا صاحبخانه بودن در پایین شهر؟

دیگه به نظر می‌رسه کسی جرات نمیکنه به این سادگی‌ها بگه اجاره‌نشینی خوش‌نشینی! اون واسه قدیم‌ها بود که میگفتن اجاره‌نشینی هزینه‌هاش از خونه خریدن کمتره، میشه تو زندگی تنوع داد و خونه‌های مختلفی رو تجربه کرد. ولی الان با این قیمت‌های نجومی برای اجاره‌نشینی دیگه باید مثل اون ۴۰ و چند درصدی از جامعه که مجبورن، شما هم مستاجر باشین.
اجاره‌ مسکن یا خونه خریدن هر کدوم اصول جداگانه‌ای داره. البته همیشه یه سوال خیلی مهم مطرح بوده که آیا بهتره آدم اجاره‌نشینی روانتخاب کنه و پولش یه جا راکد نمونه و مثلا بزنه تو کار، یا نه حتما هر طور شده یه سرپناهی واسه خودش جور کنه و بره توش زندگی کنه.
این سوال تو زمانه امروز ما بیشتر نمود پیدا میکنه. چون یه طوری شده که قیمت رهن و اجاره مسکن تو محله‌های بالای شهر با قیمت خرید یه خونه تو پایین شهر یکی شده و به همین دلیل افراد تو یه دو راهی سختی قرار میگیرن. میخوایم امروز تو بلاگ شیپور یه بررسی داشته باشیم ببینیم آیا به نتیجه میرسیم که انتخاب کدوم گزینه بهتره؟ با شیپور همراه باشید.
به نظر میرسه بهتره به صورت جداگانه اول مزایا و معایب اجاره مسکن تو بالای شهر یا خرید خونه تو پایین شهر رو بررسی کنیم و بعد هم ببینیم در نهایت کدوم انتخاب میتونه معقول‌تر باشه. البته قبلش باید بگیم خیلی‌ها سلیقه‌ای هم عمل میکنن و تو نوع انتخابشون سبک زندگیشون خیلی موثره.
اجاره مسکن تو بالای شهر میتونه یه مزایای داشته باشه که قطعا تو پایین شهر یه کم سخت‌تر میشه این گزینه‌ها رو پیدا کرد. معمولا بالای شهر نسبت به پایین شهر کمی از سبک زندگی متفاوت تری برخودار هستن، آپارتمان‌نشینی بهتر رعایت میشه، جمعیت ساکن در بالای شهر نسبت به پایین شهر کمتره پس از نظر امنیت و آرامش میتونه شرایط بهتری داشته باشه. خونه‌های بزرگ و به مراتب شیک‌تر، مهندسی‌تر و و با اصول جدید شهری رو میشه راحت‌تر پیدا کرد. دسترسی به امکانات و محصولات با کیفیت بهتره، افراد از نظر سطح تحصیلات و سبک زندگی در سطح متفاوت تری قرار میگیرن. خیلی‌ها هستن که ترجیح میدن پول زیادی برای اجاره مسکن بپردازن ولی تو چنین محله‌هایی زندگی کنن که اسم بالا شهر روشه و تکنولوژی‌هایی که اونجا پیدا میشه شاید تو پایین شهر یه رویاست.
تو بالای شهر مجتمع‌های تجاری، رستوران‌ها، مکان‌های تفریحی و حتی فروشگاه‌های مجلل و جذابی رو میشه پیدا کرد. از نظر آلودگی هوا و تمیزی کلی هم شرایط بهتره. تردد سریعتر انجام میشه و ترافیک کمتره.
خیلی‌ها هستن واقعا تو ذهنشون همیشه زندگی تو بالای شهر اهمیت داره. حالا به هر قیمتی که شده. البته بعضی ها هم هستن از بچگی تو یه شرایط تجملی زندگی کردن و الان سختشونه بخوان برن پایین شهر زندگی کنن چون یه جورایی با گروه خونیشون سازگاری نداره! اما آیا واقعا درسته؟ وقتی میشه با این پول یه جای دیگه خونه داشت این درسته که با قیمت‌ها سنگین و گزاف بریم رهن و اجاره‌نشینی؟ بریم کلی بابت اجاره مسکن تو بالای شهر پول بدیم؟ میدونستین برای اجاره یک واحد ۳۴۵ متری نوساز واقع در طبقه ۲۲ یکی از برج های خیابان الهیه تهران، احتیاج به ۱۰۰ میلیون تومن ودیعه دارین. البته این تمام ماجرا نیست؛ چرا که صاحبخونه علاوه بر ۱۰۰ میلیون تومان ودیعه، ماهیانه ۲۵ میلیون تومان اجاره هم بدین!
خوب زندگی اجاره‌نشینی به ویژه اونم تو بالای شهر معایب و مشکلات خودش رو داره. تا کی میخواین جیب صاحبخونه رو پر کنید؟ وقتی میتونین یه خونه یا ملک جای دیگه بخرین که مثل این چند سال اخیر کلی رشد داشته باشه چرا باید پول رهن رو بزارین دست صاحبخونه بمونه و از طرفی هم اجاره‌هایی که ماه به ماه بهش پرداخت می‌کنید، از کفتون بره. تازه معلوم نیست سال دیگه اونجا هستین یا نه. همش باید زندگی‌تون رو دوشتون باشه.
خیلی خوش شانس و پولدار باید باشین تا خونه مبله اجاره کنید ولی نمیگین شاید وسایل باب میل شما نیست؟ پس اون وقت ممکنه از این خونه به اون خونه شدن باعث آسیب رسیدن به اثاثیه قشنگتون بشه، شاید پرده‌ها، مبلمان، میز تلویزیون، سرویس چوب یا وسایل بچه‌هاتون به خونه جدید نخوره؟ اصلا چرا سال به سال باید بزارین روی پول رهن و اجاره مسکن اون هم تو بالای شهر در حالی که میتونید خونه بخرید و تو ادامه زندگی بقیه پولیتون رو صرف خرید خودرو، وسایل زندگی یا سفر بکنید.
تازه زندگی بالای شهر کلی هزینه‌های جانبی داره، تاثیرپذیری از زندگی‌های تجملی میتونه اذیتتون کنه، روابط اجتماعی خیلی نزدیک نیست، خرج و مخارج بالاست و ته تهش هم مستاجر هستین و هیچی از خودتون ندارین. تازه یه روزی هم اگه پول لازم شدین فقط همون پول پیش رو دارین و هزینه‌ها اجاره مسکن هم از دستتون رفته ولی اگه خونه داشته باشین میتونه بفروشین. تازه این امکان هست که بعد از چند سال که پول بیشتری دستتون اومد خونه رو تو پایین شهر بفروشید و برین یه محله جدید.

تقریبا خیلی از مزایا و معایب اجاره مسکن تو بالای شهر و خونه خریدن پایین شهر رو گفتیم. پایین شهر زندگی ارزونتره، روابط نزدیک‌تره، صاحبخونه میشین و مجبور نیستین مدام اثاث‌کشی کنید، وسایل زندگی‌تون سالم میمونه و اگه خونه داشته باشین دستتون بازه با درآمدتون کارها دیگه انجام بدین. دیگه دغدغه ندارین این همه کار کنید ولی سر ماه پولتون رو بدین به صاحبخونه بابت اجاره مسکن. صاحبخونه بهتون گیر نمیده که چه بلایی سر خونه‌ش آوردین. ملک گرون میشه و ارزش خونه‌ی شما هم بیشتر میشه. مجبور نیستین تحت فشار زندگی کنید.
ولی خوب از طرفی معایبی هم داره که قطعا باید اونا رو در نظر بگیرین. البته فقط پایین شهر نیست و شما میتونین از شهرک‌های ارزان اطرف مرکز شهر، مسکن مهر یا خانه‌های ثبت نامی استفاده کنید. ولی طبیعتا تراکم جمعیت تو پایین شهر بیشتره، امنیت کمتره، سطح فرهنگی و تحصیلات کمی متفاوت تره، ترافیک بیشتره، امکانات و تکنولوژی محدودتره، اصول مهندسی و بافت شهری کمت
ر توش رعایت شده و مشکلات دیگه.
به نظر میرسه همونطور که اول مطلب گفتیم تصمیم‌گیری تو این زمینه واقعا سلیقه‌ایه و سبک زندگی، نوع تفکر، گذشته‌ی خانوادگی، میزان درآمد و … میتونه توی انتخابشون تاثیر داشته باشه. ولی بیشتر افراد الان با توجه به شرایط زندگی فعلی و کم شدن ارزش پول اذعان کردن که تمایل به خرید خونه دارن و ترجیح میدن تا مجبور نشدن زندگی اجاره‌نشینی رو انتخاب نکنن. حالا اجاره‌ مسکن تو بالای شهر هم که دیگه شرایط خاص خودش رو داره.
پس بهتره تو این زمینه یه کم دقیق‌تر و بهتر تصمیم بگیریم و شاید مجبور باشیم یه مدتی سختی رو تحمل کنیم ولی میشه با هر شرایطی سازگار شد و خیلی زود در آینده به جای اینکه پول خونه یا ماشینمون رو به صاحبخونه داده باشیم بتونیم حتی با وام گرفتن که میشه اجاره مسکن رو به جای قسطهای اون داد، یه جایی رو داشته باشیم که مجبور نباشیم همیشه اثاثمون رو کولمون بگیریم.

مسکن های اجاره ای متعلق شهرداری و بخشداری

خیلی از شهرها و بخش ها مالک مسکن های اجاره ای می باشند. اجاره بهای اینگونه مسکن ها معمولاً از دیگر مسکن ها پائین تر است.

در صورت داشتن یکی از شرایط زیر، می توانید تقاضای چنین مسکن اجاره ای را نمائید:

تابعیت کشور فنلاند؛

اجاره اقامت ثبت شده؛

کارت اقامت؛

اجازه اقامتی که حداقل یک سال اعتبار داشته باشد؛ یا

اجازه اقامت دانشجوئی.

هنگامی که مایلید مسکن متعلق شهرداری یا بخشداری اجاره کنید، فرم تقاضای مربوطه را در اداره مسکن شهر یا بخشی که در آن زندگی می کنید تکمیل نمائید. اغلب می توانید در صفحات اینترنتی شهر یا بخش نیز فرم مربوطه را تکمیل نموده و ارسال کنید.

در برخی از شهر ها و بخشها مسکن های اجاره ای چنان پر طرفدار هستند که ممکن است مجبور باشید مدت خیلی طولانی منتظر مسکن بمانید. مثلاً در منطقه پایتخت و حومه (هلسینکی، اسپو (Espoo) و وانتا (Vantaa)) مسکن های اجاره ای صف طولانی دارند. از طرف دیگر در شهرها و بخشهای کوچکتر در قسمت های مختلف فنلاند، خانه های خالی وجود دارد.