• آگهی های ویژه باغ و زمیننظام معماری در رابطه تنگاتنگ با نظام فضایی و نظام هندسی باغ است. محدوده باغ با دیواری بلند و مركب محصور گردیده است . این دیوار با بناهایی كه در داخل آن و یا با تصرف بخشی از وسعت بیرونی باغ مشخص شده،  باغ را از محیط خارج جدا می‌سازد.

زمین آرایی تخت باغ، و طبقه طبقه شدن آن از طریق سطوح كرت‌ها، سطح باغ را آینه وار در معرض دید قرار می‌دهد و بنابراین رابطه  ساده بین نظاره گر و زمین مسطح به صورت غنی تری در می‌آید و مشاركت نقش توپوگرافی زمین در فضای باغ را تشدید می‌كند. جریان آب به ویژه حوض ها علاوه بر تاكید محورها و آب نمای سراسری به صورت آب شره‌ها سطوح شفافی را بروی زمین برای انعكاس دیگر عناصر ارایه داده است. درخت‌های سایه افكن ویژگی های معماری فضای باغرا تاكید و تشدید می‌كنند.

سردر خانه از معماری شفافی برخوردار است كه امكان رؤیت چند جانبه باغ را میسر می‌سازد. از جمله، منظری كه از ارتفاع فوقانی به سمت بالاخانه و پایین كوه‌ها جوپار كه در فصول مناسب پوشیده از برف هستند رؤیت می‌شود از یكسو، و منظر دیگری كه به سمت مقابل ورودی باغ در امتداد چهار باغ  تا دور دست كوه‌های بلوار ادامه می ‌یابد.

بنای بالاخانه طویل ترین بنای منفرد باغ می‌باشد كه عمود بر محور اصلی و در انتهای آن قرار گرفته و بخش پایانی محور محسوب می‌شود. با این كه در پشت آن قسمتی از حیاط واقع است اما از آنجا كه حیاط مذكور اهمیت حیاط اصلی را ندارد این حجم از بنا رابطه اصلی را با حیاط پشتی قطع می‌كند.

باغ ایرانی به باغ‌هایی گفته می‌شود که بر پایه معماری و عناصر تشکیل دهنده آن از جمله ساختار هندسی، آب و درختان و کوشک میانی و غیره عمدتا در فلات ایران و مناطق پیرامونی متاثر از فرهنگ آن رواج داشته است.

در ادبیات ایران به باغ ایرانی "باغ سرا"، پردیس یا فردوس، بوستان یا بستان گفته می شده است. واژهباغ ایرانیجدید و ترجمه پرشن گاردن است.

باغ ایرانی سه ساختار و طراحی منحصر به فرد دارد: اول در مسیر عبور جوی آب قرار دارد . دوم : محصور است با دیوارهای بلند سوم در داخل باغ عمارت تابستانی و استخر آب قرار دارد. این سه مشخصه باغ‌های ایرانی را متمایز می کند. در واقع این باغ سراهای ایرانی را جهانگردان اروپائی که مشاهده کردند آنرا با مشخصه و نام "پرشن گاردن" وصف کردند.باغ ایرانی یا"باغ سرای" به ساختار و طراحی منحصر به فرد آن اشاره دارد. باغ ایرانی با تاریخ پیدایش قنات پیوند دارد اولین باغ‌های ایرانی در مسیر خروجی قنات‌ها شکل گرفته است. نمونه اینگونه باغ‌ها را می‌توان در طبس، یزد، گناباد، و بیرجند و اکثر مناطق کویری دید. یکی از مشخصه‌هایباغ ایرانی عبور جوی آب در داخل باغ هست که معمولاً در این باغ سراها در وسط باغ استخر و یک عمارت و یا ساختمان تابستانی وجود داشته است. بعضی باغ‌ها بصورت چار باغ بوده و آب را در ۴ مسیر عبور می‌داده‌اند.

باغ ایرانی پاسارگاد را ریشهٔ معماری این باغ‌ها دانسته‌اند. کوروش کبیر شخصاً دستور داده بود که باغ پاسارگاد چگونه ایجاد شود و درخت‌ها نیز به چه شکل کاشته شوند و در واقع هندسی‌سازی باغ و شکل و شمایل آن از دیدگاه کوروش به باغ ایرانی گرفته شده‌است. در دورهٔ ساسانیاننیز باغ‌ها در جلوی کاخ‌ها و معابد شکل گرفتند و این موضوع در دورهٔ اسلامی نیز ادامه یافت.

قدیمی ترین سند تصویری که نظم باغ ایرانی را به تصویر می‌کشد به دوره ساسانیان باز می‌گردد. در نقش برجسته طاق بستان، صحنه شکار خسرو پرویز، طرح باغ-شکار او را در طاق بستان نشان می‌دهد. این نقش برجسته تا حدود زیادی هندسه باغ و عملکرد آن را هویدا می‌کند.

این باغ‌ها عنوان یک ساختار کامل، بیانگر رابطهٔ تنگاتنگ میان بستر فرهنگی و طبیعی است و نشانه‌ای از سازگار نمودن و همسو کردن نیازهای انسان و طبیعت است. در گذشته باغ ایرانی بروز توان نهفتهٔ محیط و ادراک پیچیدگی‌های آن بود. خالق باغ با اتکا به دانش تجربی خود فضایی را ایجاد می‌کرد که باعث بقاء و پویایی بستر طبیعی می‌شد.

 در مقايسه با ملک، سرمايه گذاري روي زمين بيشتر توصيه مي شود چرا که زمين، هميشه گران ترين کالا در بازار مسکن بوده و هست و سرمايه گذاران خبره اين را خوب مي دانند و بيشترين دارايي غيرنقدي آنها زمينهايي است که در زمان مناسب خريده اند.کسب و کار: در اين سال ها خانه و زمين بين فعالان اقتصادي به حوزه اي سودآور براي سرمايه گذاري معروف شده است. اين حوزه اقتصادي در ايران، هميشه به دلايل ديگري هم مهم و پررونق بوده است؛ به اين معنا که در مقاطع زماني مختلف و به رغم تحولات سياسي و اقتصادي متنوعي که در سياست هاي پولي يا بازارهاي موازي اتفاق مي افتد، حوزه مسکن همواره به عنوان يکي از کم ريسک ترين بخش ها در برگشت سرمايه باقي مانده است.البته در مقايسه با ملک، سرمايه گذاري روي زمين بيشتر توصيه مي شود چرا که زمين، هميشه گران ترين کالا در بازار مسکن بوده و هست و سرمايه گذاران خبره اين را خوب مي دانند و بيشترين دارايي غيرنقدي آنها زمين هايي است که در زمان مناسب خريده اند. البته هميشه هم خريد زمين با آگاهي قبلي و در پي تحليل بازار اتفاق نمي افتد. معمولا حوزه ساخت و ساز مسکن شاهد حضور سرمايه گذاراني است که بدون کمترين تجربه اي و تنها با اميد کسب سود وارد اين بازار شده و مي شوند؛ در اينجا نگاهي گذرا خواهيم داشت به 10 راهکاري که بايد در زمانخريد خانه يا زمين به آنها توجه کنيد، بخصوص اگر در اين زمينه تازه کار هم هستيد.
1)    شروع تحقيقاتگرچه ممکن است که بخواهيد يک آژانس معاملات ملکي به شما در خريد يا چگونگي سرمايه گذاري کمک کند اما شما بايد به هر حال براي سرمايه گذاري پولتان با کمي تحقيق و آگاهي قبلي وارد اين بازار شويد. بديهي است که مراجعه به آژانس معاملات ملکي براي يافتن زمين مناسب، فشار غير ضروري براي خريد آن به شما وارد مي کند؛ پس مهمترين نکته اين است که بيطرفانه به آمار املاک و محله ها در چارچوب ميزان سرمايه خود نظر انداخته و بررسي هاي لازم را انجام دهيد.
2)    همه چيز را بسنجيد!کيفيت منطقه اي که شما در آن ملک يا زميني را خريداري مي کنيد، در موفقيت يا عدم موفقيت سرمايه گذاري و پيش بيني استقبال افراد و شرکت ها نسبت به
اجاره يا خريد ملک شما تاثير مستقيم مي گذارد. به عنوان مثال، اگر شما در يک محله در نزديکي يکي از دانشگاه هاي کشور سرمايه گذاري کنيد، اين شانس را خواهيد داشت که پس از ساخت، واحدهاي خالي تان پر از دانشجويان و استادهايي شود که محلي زندگي شان از دانشگاه فاصله دارد. اگر زميني در جوار اين دانشگاه خريده ايد حتي مي توانيد آن را پانسيون (خوابگاه دانشجويي) کنيد يا يک زمين ورزشي براي آخر هفته هاي دانشجويان تدارک ببينيد.
3)     دور مناطق قرمز خط بکشيد!هيچکس نمي خواهد که در يک منطقه جرم خيز زندگي کند. به پليس يا به آمار دقيق جرم و جنايت ها در محله هاي مختلف شهر رجوع کنيد. سعي نکنيد از ساکنين محله مورد نظر در اين باره بپرسيد چون آنها هرگز محل زندگي خودشان را زير سوال نمي برند. بايد به سراغ آمار و نرخ خرابکاري، جرايم بسيار جدي، جرايم خرد و اتفاقات اخير (جرم هايي که اخيرا در آن منطقه اتفاق افتاده است) برويد. همچنين بايد درخصوص وفراواني حضور پليس در آن منطقه پرس و جو کنيد. اين را هم بدانيد که نزديکي به پاسگاه و کلانتري خود امتياز بزرگي است و به نوعي امنيت اقتصادي زمين شما را تضمين مي کند.
4)    فرصت هاي شغلي را رصد کنيدمحله هايي با فرصت هاي شغلي رو به رشد، توانايي جذب افراد بيشتري براي اجاره مسکوني و اداري دارند. اگر شما متوجه شده ايد که يک شرکت بزرگ در حال ساخت يا نقل مکان به اين منطقه است، مي توانيد مطمئن باشيد که تعداد زيادي کارگر يا کارمند هم به منطقه اضافه مي شوند و همين ممکن است باعث تغيير
قيمت مسکن يا زمين شما شود. 
5)     دار و ندار منطقه را از نظر بگذرانيد!بايد امتيازات محله را بررسي کنيد. مثلا اينکه محله داراي چه امکاناتي است و مهمتر اينکه چه امکاناتي را نياز دارد. اگر
زمين يا ملک شما در مکاني واقع شده باشد که از نظر سطح دسترسي به اماکن تفريحي – ورزشي يا فرهنگي رتبه خوبي دريافت کند ارزش زمين يا ملک شما هم بي شک بالا خواهد رفت. حتي اگر بخواهيد دست به کار ساخت و ساز در زمين شويد شناخت امکانات در تعيين هدف ساخت و ساز به شما کمک خواهد کرد. يعني کمبودها راهي پيش روي شما براي انتخاب بهترين بهره برداري از زمين تان باز مي کند. 
6)     پروانه هاي ساختمان و توسعه آيندهداشتن دورنمايي درست از وضعيت گسترش شهر و تغييرات احتمالي در وضعيت راهها، خيابان ها و محله ها به شما در
انتخاب زمين و ملک مناسب کمک خواهد کرد. بخش برنامه ريزي شهري شهرداري ها، اطلاعاتي درخصوص توسعه هاي جديد شهري دارند. جديدا طرح تفصيلي هم براي در اختيار گذاشتن همين اطلاعات تصويب شده است. به اين آمار و اطلاعات مراجعه کنيد؛ اگر بسياري از آپارتمان هاي جديد، پارک ها، يا مراکز خريد در منطقه شما وجود دارد يا خواهد داشت، نشانگر آن است که احتمالا منطقه داراي رشد خوبي است. با اين حال، مراقب پيشرفت هاي جدي باشيد چرا که گاهي توسعه زياد در يک منطقه مي تواند فضاي مفيد براي ساخت و ساز بيشتر را از شما بگيرد. 
7)    ليست بلندبالاي خانه هاي فروشي يا اجاره اي در يک محله؛ زنگ خطر؟!اگر با يک ليست بلند بالا و غيرمعمولي از خانه هاي فروشي يا اجاره اي در يک محل روبرو شديد دو حالت وجود دارد يا اينکه يک مورد فصلي و زودگذر است و يا اينکه دايمي است و به قول معروف «اسم آن محله بد در رفته» و کسي مايل به استقرار در آنجا نيست. حتما قبل از خريد يا اجاره ملکي از اين دو حالت اطمينان حاصل نماييد.
8)    نرخ اجاره بهاي منطقه را دربياوريداز حد و اندازه اجاره بهاي منطقه اي که قرار است زمين يا ملک مسکوني در آن بخريد اطلاع حاصل نماييد؛ چون ممکن است ميزان اجاره ها در آن منطقه به قدري نباشد که ماليات ها و هزينه هاي شما جبران شود و بنابراين شما متضرر شويد. بنابراين بايد قبل از
خريد زمين
يا ساختمان سازي مسکوني در آن منطقه بيشتر تحقيق کنيد. شايد لازم باشد در خصوص اينکه زمين شما تبديل به مکاني غير از خانه هاي مسکوني شود با کارشناسان مشورت کنيد. 
9)    با قيمت هاي روز آشنا باشيدالبته علاوه بر اينها و
انتخاب مکان مناسب زمين، اگر دنبال ساخت و ساز روي زمين تان هستيد مهمترين عامل تاثيرگذار در قيمت تمام شده مسکن، مصالح ساختماني و سهم آنها در قيمت است. هر سرمايه گذاري بايد آگاه باشد که در نهايت کار، چقدر بابت مصالح بپردازد و چه مقدار از ساخت و ساز روي زمينش سود خواهد کرد. فارغ از اينکه آن ساخت و ساز داراي چه کاربري باشد (آپارتمان مسکوني، آپارتمان اداري، ورزشگاه و ...) ما در اينجا درخصوص هزينه و سودي که يک سازنده آپارتمان مسکوني متحمل مي شود نکاتي را گوشزد مي کنيم. بر اساس آخرين گزارش هاي مرکز آمار ايران از وضعيت قيمت مصالح ساختماني، قيمت نسبت به دو سال گذشته حدود 22 درصد افزايش پيدا کرده است. همچنين متوسط قيمت انواع فولاد 20 درصد، انواع سيمان 11 درصد و انواع تجهيزات گرمايشي و سرمايشي در ظرفيت هاي مختلف 45 درصد افزايش داشته است.